şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bunlardan biri de kardeşim, ailesini aldı londra'ya yerleşti. buradakine göre çok daha az kazanıyor, çok daha küçük bir evde oturuyorlar, çok geniş sosyal çevresinden koptu ama huzurlular. mutlular yahu... sabah evden çıkınca gülen, gülümseyen insanların arasında buluyorlar kendilerini.

  ben henüz dolar milyoneri olamadığım için kaldım buralarda... 3.600.000 daha biriktirdim mi kimse tutamaz...
 • darısı bize
 • (bkz: parani da al git)

  yok boyle degildi bu, boyle olsa duramayiz.
 • bunda ekşicilerin de payı vardır.
  (bkz: türkiye'den siktir olup gitmek)
  (bkz: eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürmek)
 • startup ve teknoloji konulu bir konferansta da bahsi geçen olay.
  türkiyede girişimcilik ekosisteminin ek büyük eksikliğinin ikinci defa girişim kurmaya çalışmış kişi sayısının azlığı olarak belirtmişlerdi.
  çünkü ilk girişimini zaten tutturan direk yurtdışına kapağı atmaya çalışıyor. türkiye'de kalsalar en azından yatırım yapılabilecek kişiler olurlar diyorlardı.

  tabi ki her türlü bu ülkede kalmak uzun vadede sıkıntılı. zengin de olsan, fakir de olsan, muhafazakar da olsan fark etmiyor.
 • bence daha çok dikkatimizi çekmesi gereken paralarından ziyade eğitimli, düzgün, kaliteli diyebileceğimiz insanların ülkeyi terketmesi..
  ülkeyi terkeden kayserili, gaziantepli bir fabrikatör değil; sinemadan, tarihe, müzikten, edebiyata, oturup iki çift laf edebileceğiniz iyi okul mezunu iyi bir insan..
  bu açıdan bakarsak kaybımızın milyon milyon dolarlardan daha fazla olduğunu söyleyebiliriz.
 • yalnız haberde şu detaya da dikkat edilmeli kanımca;
  "lkesini terk edenlerin büyük kısmı gelişmekte olan bölgelerden. listenin ilk sırasında çin var. 2017'de ülkesini terk eden çinli milyonerlerin sayısı 10 bin. 2'nci sırada yer alan hindistan'da bu sayı 7 bin. türkiye geçen yıl olduğu gibi üst sıralarda, 6 bin ile 3'üncü."
  çin ve hindistan dünyanın en kalabalık ilk iki ülkesi, toplam nüfusları 3 milyara yakın, yani bu şekilde bir oranlamaya gidildiğinde türkiye'den kaçan milyoner sayısı daha ciddi anlaşılabilir.
 • arkadaşlarım türkiye'deki sosyal çevreleriyle birlikte farklı zamanlarda gidip aynı çevreleri farklı ülkelerde kurmaya başladı. 2-3 kişi değil, 5-10 kişi değil. koca sosyal çevreler göç ediyor. durum baya vahim benim görüş açımdan.

  neredeyse tüm arkadaşlarım gitmiş oldu. artık kendimi eve kapattım, homeoffice çalışıp ekşi sözlük'te entry giriyorum. evden çıkmayıp o bet suratları görmeyince türkiye'de değilmiş hissi oluşuyor kısmen.
 • bunlardan biri bi tanıdık.

  otomasyon sistemleri tasarlayıp üretirken, istanbul büyük şehir belediyesindekilerin rüşvet ve çıkar ilişkilerinden bıkıp ingiltere'ye yerleşti.

  çok gerizekalıyız ülkece. ibb gibi kuruma avantacı köylüleri koyup hem zengin hem de teknoloji şirketi olan adamları kaçırıyoruz.