*

şükela:  tümü | bugün
 • edward de bone'nun çok yönlü düşünme üzerine ortaya attığı bir teknik.
  şöyle ki konu ele alınırken altı ayrı renkte şapka altında incelenir.
  beyaz şapka: tarafsızlık
  sarı şapka: iyimserlik
  kırmızı şapka: duygusallık
  yeşil şapka: yaratıcılık
  siyah şapka: karamsarlık
  mavi şapka: örgütleyicilik
 • yönetimsel düzeydeki insanların uğraştığı işleri adeta bir ilkokul çocuğu yaklaşımıyla basit bir düzeye indirgeyerek dünya çapında başarıya ulaşmış bir edward de bono klasiğidir. hayatımın ilk stajında yaptığım sunumun konusudur ayrıca.
 • edward de bono 'nun ünlü kitabı. 6 farklı renkteki şapkaya göre yorumlar yapabileceğinizi gösteren, uygulamaları case study niteleğinde baş yapıtlar oluşturmuş düşünme frekansının öğretildiği kitap...
  kullanılabilecek alanlar:
  - stratejik planlama
  - satış/pazarlama
  - araştırma gibi gözükse de bu zeki adamın öğretisi, hayatın her alanında kullanılabilecek on soran, düşünen, çözen kaplan gücünde.
 • bu düsünce tekniginde ,
  olgular ve rakamlar beyaz sapka
  duygular ve sezgiler kirmizi sapka
  olumlu ve spekülatif sari sapka
  risk ve olumsuzluklar siyah sapka
  yaratici düsünce yesil sapka
  düsünmenin kontrolü mavi sapka ile açiklanir.
 • insan beyninin herseyi bir anda düsünmesi ve bu sebeple en basit konularda bile çözümün geç olusmasi sebebi ile gelistirilmis düsünme teknigi. ayni adli kitabin arka kapaginda yer alan ve yöntemi tanitmak için kullanilan cümle de hayli ilgi çekici: "bu yöntemle düsüncelerinizi bir orkestra sefi gibi yönetebilecek, sonu gelmeyen tartismalarda kaybolmak yerine, yaratici ve yapici sonuçlar elde edebileceksiniz."
 • itü makina fakültesi gümüssuyu kampüsünde 29 nisan 2005 tarihinde 12:30-14:30 arasi, umk tarafindan koç günü kapsaminda mehmet kocabas'in sunumuyla itü ögrencileri için semineri düzenlenecek teknik. bütün itülülüleri bekliyoruz. katilim için ücret alinmayacak olmasinin yaninda ayrica katilimcilara da sertifika verilecektir. katilmak isteyen itülüler, ad soyad, telefon, bölüm ve sinif bilgilerini içeren bir mail'i [kocseminer] subject'i ile umk(at)itu.edu.tr'ye atabilir.
 • (bkz: 5 kardes)
 • demirel'in teknikleri yaninda pek sönük kalir sanirim.

  "biliniz ki bu şapga 7 gez gitmiss, 8 gez gelmiştirr.. "
 • orta öğretim alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisans programı dahilinde özel öğretim yöntemleri dersi kapsamında bu çok yönlü düşünme tekniği oldukça büyük önem taşımaktadır.çünkü pratik düşünme çabası içerisine girdiğimizde bazı zorluklarla karşılaşırız. örneğin;

  -duygu/heyecanlar:genelde düşünme eğilimimiz ağır basar.ani içgüdüsel duygularımız,heyecanlarımız, önyargılarımız temel davranışımızı yönlendirir.
  -çaresizlik:"bu konuda ne düşünmem gerektiğini bilmiyorum","bundan sonra ne yapacağımı bilmiyorum" gibi yetersizlik duyguları içinde tepkiler verebiliriz.
  -karmaşa:herşeyi bir seferde ele almaya çabalarız.sonuçta karmaşa yaşarız.

  işte altı şapka tekniği bu zoruklarla başa çıkmamızı sağlayan yegane tekniktir.
  -kırmızı şapka:bu şapkayı takarak düşündüğümüzde duyguları yargılmaya gerek yoktur.püf noktası şu sorudur;
  şu anda bununla ilgili ne hissediyorum?
  -sarı şapka:bu şapkayı takarak düşündüğümüzde iyi noktalara dikkat etmemiz gerekmektedir.püf noktası şu sorudur;bana nasıl yardımcı olur?,neden bunu yapmaya değer?
  -siyah şapka:kötü ve olumsuz noktalara dikkat çeker ve değerlendirme aşamasında kullanılması gerekmektedir.
  püf noktası şu sorudur;bu doğru mu? , zayıf noktalar neler?
  -yeşil şapka: yaratıcı düşüncelere teşvik eder.püf noktası şu sorudur;bu sorunumu çözmek için olası yollar nelerdir?
  -beyaz şapka:bilgi ve sorulara dikkati çeker.püf noktası şu sorudur;hangi bilgiye sahip olmalıyım?
  -mavi şapka:düşünmenin düzenlenmesi ile ilgilidir.püf noktası şu sorudur;şu ana kadar neler yaptım? bundan sonra ne yapmalıyım?

  elbetteki bu tekniğin kullanım aşamasında bazı önemli kriterler vardır.örneğin;
  değerlendirme yaparken sarı şapka siyah şapkadan önce gelmek zorundadır.son değerlendirme daima siyah şapkayla yapılmalıdır.sonuca ilişkin duygular dile getirilecekse kırmızı şapka izlenmelidir.