şükela:  tümü | bugün
  • yarın başlayan turnuva. satrançın zirvesindeki oyuncular yıldırım turnuvası için bir araya geliyor. neredeyse herkes toplanmış. en üst seviyeden 10 oyuncu. ding liren dahi var. yalnız dünya şampiyonası finallerinde bir tür hezimet yaşayan kramnik ve ortağı giri yok. yıldırım olunca nakamura'da çıkmış piyasaya. klasik turnuvalarda avrupa'ya gelmeyi pek "sevmiyor" artık.

meraklısı için:
  • yarın aynı kadro ile klasik kategori başlıyor. bilitzi wesley so denen tipsiz tarikatçı kazandı. nakamura 2. kalarak asıl mangırı kapamadı. anand üçüncü. artık yaşı kemale eren üstad hala kalitesini konuşturuyor.
  • ilk turda carlsen-caruana maçı hariç tümü berabere. carlsen-caruana maçında oyun uzadıkça carlsen'in ağırlığını koyduğu açıkça belli oluyor. bu durum şampiyonluk finalinde de yaşanacaktır. caruana saldırgan oynamazsa, işi zor.
  • 3. gün aronian'ı yenen carlsen lider. bilgisayar, siyahlar (aronian) 27... af6?! yerine 27... vf6 oynasa şansı hala sürebilirdi diye yorumluyor.
  • 6. turda so'ya yenilen carlsen 1/2 puanla hala liderliğini sürdürüyor. 7. turda ise so, geçen sene gashimov memorial'da kendisini ikinciliğe iten mamedyarov'la oynuyor. ding liren turnuvadan çekildi galiba. çözemedim. tatsız garip bir turnuva oluyor.

edit: ding bisikletten uçup ameliyat olmuş. bütün maçları berabere sayılacak.
    bir edit daha: yokmuş öyle bir şey. ben uydurmuşum.
  • 8. tur itibarı ile carlsen, so, nakamura ve caruana bu sırayla dörtlü bir lider grubu oluşturdular. anand, caruana'ya kaybederken, oyunun hiçbir yerinde etkili olamadı, buna karşın caruana tuhaf şah kanadı piyonları ile ilginç bir oyun çıkardı denebilir. nakamura'da karjakin'i yenerek, nakamura girdimde yazdıklarım yüzünden beni utandırdı, ama çok değil. son turda carlsen siyahlarla lagrave ile oynuyor. bence işi zor. caruna beyazlarla so ile oynuyor. so bu turnuvada iyi olmasına rağmen bence caruana kazanacak. nakamura'da siyahlarla aronian'la oynuyor. aronian formsuz sayılır, ama en merak ettiğim maç bu; çünkü nakamura bu maçı kazanırsa avrupalı oyunculara karşı biraz sarsılan prestijini yeniden cilalayacak. kimin kazanacağının belirleneceği heyecanlı bir son tur. benden başka seyreden yok. öyle yalnızım ki... hıck.
  • youtube'taki agadmator's chess channel olmasa kimsenin haberinin olmayacağı satranç turnuvası!
  • başından beri takip ettiğim turnuvadır. yalnız değilsiniz.
  • son turda carlsen ve nakamura maçları berabere bitince, oyun sonunda bir ara sallanmasına rağmen tekrar toparlayan caruana, so'yu yenince, liderliğe oturdu. yarın ding liren turları varmış. nasıl olacak ben de anlamadım. eğer toptan hızlı satrançla işi çözeceklerse, 1/2 puan geride olsa da carlsen'in şansı hala var. bu günkü 17 hamlelik lagrave beraberliğini de anlamış değilim.
  • so'yu yenen caruana kazanmış turnuvayı. 41... kd3?'e dua etsin. so bunun yerine kd2 oynasa bırak kazanmayı, caruana'nın beraberliği kurtarması bile dikkatli oyun gerektirecekti. yokmuş ding turu filan. chess24'ün halt yemesi. o zaman lagrave-carlsen beraberliğini (17 hamle) anlamak daha zor; çünkü 75 bin doları caruana'ya bırakmış oluyorlar.

edit: beni yalnız bırakmayan arkadaşlara teşekkürler.