şükela:  tümü | bugün
 • 28 kasım 1922'de küçük asya faciası nedeniyle georgios hacianestis, dimitrios gounaris, georgios baltatzis, nikolaos stratos, nikolaos theotokis, petros protopapadakis'in ışık hızıyla yargılandığı dava.

  kurşuna dizilmişler tabi.*
 • aslında zaten yenik bir halkın ingiliz gazıyla geldiği sonuçtur bu dava. ayrıca başbakan gunaris ve general hacianesti temel olarak savaşın sadece 5 ayında aktif sorumluluk sahibi idiler ama bütün güya adil sistemlerde olduğu gibi asıl suçlular (bkz: venizelos) asla yargılanmamıştır.
 • bir devleti ve ordusu bile yokken yakaladığı bir halk tarafından yebilen malların 6 günah keçisi seçip idam etmesi olayı.
  ordusu dağıtılmış, devletinin tüm kurumları el konuşmuş, 6-7 yıldır aralıksız devam eden savaşlarda sersefil olmuş bir milletin yokluk içinde oluşturduğu derme çatma ordusuna yenilip gitmiş bir devletin bakanısın.
  siz türkleri yenebilecek olsanız 1919da girdiğiniz anadoludan 3 sene sonra ardınıza bakmadan kaçmazdınız.
  tüm avrupanın desteğini arkanıza alıp ankaraya yürerken iç anadolunun gariban halkının 2 çorabından 1ini alacak kadar muhtaç bir orduya polatlı önlerinde yenilip dönmüş bir gerizekalı güruhusunuz.
 • küçük asya faciasından sonra yunanistan'da düzenlenen mahkeme.
  9 eylül'de türk ordusunun izmir'e girmesinden sonra yunanistan'da, anadolu'dan kaçan yunan askerlerinin başına geçen 11 eylül'de 5/42 evzones alay (42. piyade alayı) komutanı albay nikolaos plastiras'ın, albay stylianos gonatas ve "lemnos" zırhlısı kaptanı deniz yarbayı dimitrios fokas ile birlikte başlattığı ayaklanma üzerine 27 eylül'de kral ı. konstantinos tahtı oğlu ıı. georgios'a bıraktı.
  ancak halktan ve ordudan gelen baskının önünü alamayan genç kral sonunda halkı yatıştırmak için bu hezimetin suçlularını yargı önüne çıkarmaktan başka çare bulamadı.
  yapılan duruşmalar sonucu, kasım 1922'de aralarında georgios hatzianestis, başbakan dimitrios gounaris, georgios baltatzis, nikolaos stratos, nikolaos theotokis, petros protopapadakis küçük asya felaketi nedeniyle idama mahkûm edildi.
  duruşmalardan hemen sonra atina'da bir aşağılama şekli olarak sandalyeye ters oturtulmuş şekilde sırtından kurşuna dizilerek idam edildi.
  general trikopis için de idam edilme söz konusu olunca idam edilmesini önlemek amacıyla mustafa kemal atatürk tarafından bir süre ankara'da misafir edilmiş ve daha sonra ülkesine geri dönmüştür.