795 entry daha
  • abd'nin çin'e gümrük vergisi koyması tüm piyasaları olumsuz etkiledi.altın uçuşa geçmiş durumda.
  • internette yazan fiyatlarla kuyumculardaki fiyatlarin alakasi yok adamlar daha pahaliya satip daha ucuza aliyor zaten alis satıştan kar ediyorlar bir de sark kurnazligi yapiyorlar ,ornegin bugun tam altin alis 1090 yaziyor her yerde fakat kuyumcular 1070e aliyor ama satis fiyatlari netle ayni ne hikmetse. piyasadaki fiyatlara yakin nereden alip satabiliriz bilgisi olan yesillendirsin lutfen?
  • kuyumcular tarafından hurda altın olarak geri alınan değer. önümüzdeki 30 yılın en mantıklı yatırımıdır. evi arabayı boşverin her ay altın alın ve unutun. farkı göreceksiniz ben gördüm bu farkı.
  • (bkz: #74766846)

stop başa baş noktaya çekildi.

1305 stoptu 1307'den döndük bu işler gördüğünüz gibi biraz da şans.

bu analiz nasıl yapıldı biraz ondan bahsedeyim.

ilk olarak altın ons grafiğine bakarsak:

https://www.investing.com/currencies/xau-usd

günlükte 1250-1360 hareketi var neredeyse 110 dolar ardından gelen uzun süreli 50 dolarlık bantta yatay hareket. teknik olarak bu yatayın dibinden veya tepesinden kırdığı noktaya bir 110 daha yapar ben yukarı olacağını düşündüm 1310+110=1420 civarının minimum görüleceğini düşünüyorum.

ikinci olarak emtia'lar her zaman euro/dolar paritesiyle beraber hareket eder. ancak yüzdelik değişimleri her zaman euro/dolar paritesinden fazladır. mesela altın'ın onsu 1900'den 1100'e düşerken neredeyse %40'lık bir düşüş yaşamıştır. ama bu süreçte euro/dolar 1.35'den 1.05'e yaklaşık %30 düşmüştür. çıkıştada bu oranın emtialar lehine daha fazlası olması gerektiğini düşündüm. euro/dolar 1.05'den 1.25'e %20 çıkarken altın 1100'den 1360'a yaklaşık yine %20 çıkmış durumdaydı. oysa biraz daha fazla pozitif ayrışmalıydı en az bi %10'u daha olmalıydı yukarı.

son olarak dow jones ve küresel borsaların durumu. senelik %2 faiz olan ülkelerin borsasının 1-2 senede %20 4-5 senelik süreçte ise %40 artmasının koca bir balon olduğunu görüyordum. ve borsalarda gelecek büyük bir düzeltmenin paranın güvenli limanlara akacağını düşündüm ki bunların başında altın gelir.

yine önceki entry'de belirttiğim enflasyon etkisi ve ticaret savaşlarının yine metaller lehine olacağını düşünüyorum.

yanılma olasılığım hayli yüksek tabi ki. bakalım ne olacak.

edit: poz küfürler eşliğinde maalesef stop oldu.
885 entry daha
hesabın var mı? giriş yap