şükela:  tümü | bugün
 • oscar'ın bi nevi tersidir, en kötü, en gereksiz, halta yaramaz filmlere, oyunculara verilir...
 • postman, evita, gone in 60 seconds, soldier kıwamından filmler bu ödülü haketmiş olmalıdırlar...

  en çok kevin costner, sylvester stallone, madonna gibi insanlara layık görülmüştür inan ki...
 • 1980 yılından bu yana verilen ama kimsenin pek almak istemediği ödül. orjinal ismi the golden raspberry awards olup kısaca razzie awards olarak anılır. fikir babası everything i know i learned at the movies adlı kitabın yazarı john jb wilson'dur.
  oscar ödüllerinin parodisi niteliği taşıyan törende, en kötü erkek, en kötü kadın, en kötü yardımcı erkek, en kötü yardımcı kadın, en kötü film, en kötü yönetmen, en kötü senaryo, en kötü yeniden çevirim ya da devam filmi ve en kötü çift dallarında ödüller dağıtılır. oscarlarda olduğu gibi 5 aday arasından seçim yapılır. zaman zaman son 10 yılın en kötüsü, en kötü şarkı, en kötü olay, en kötü yeni star gibi ödüllerin de verildiği olur. yani o senenin göze batan durumlarına kafaya göre ödül dağıtılır.

  razzie ödülleri b movie dediğimiz düşük bütçeli filmleri hedef almaz. hollywood'un yüksek bütçeli çok şey beklenen büyük prodüksiyonları bu ödülün hedefi olur. bu sebeple daha da dikkat çekici bir ödül haline gelir. ödülleri alan insanlar genelde milyonların sevgilisi konumundaki kişilerdir. örneğin tüm filmleri iyi gişe yapsa da sylvester stallone bu ödülün müdavimidir. ünlü aktörün toplam 29 adaylığı ve 9 ödülü vardır. sylvester stallone 'un yanı sıra yüzyılın tartışmasız en iyi aktörlerinden biri olan laurence olivier da ödülden nasibini almıştır. ustanın herhangi bir rolde başarısız olduğu düşünülemese de hatalı rol seçimi ve o yılın boy hedefi halini almış bir filmde yer alması(inchon!) ona bu ödülü getirmiştir. kanımca son derece güçlü ve zaman zaman çok sağlam filmlerde oynayan kevin costner'ın eline de ustası olduğu politik gerilim filmlerinin dışında boy gösterdiği her film için bir adet ödül tutuşturulmuştur. bunun dışında pop müzik sanatçıları ağızlarıyla kuş tutsalar bile bu ödülden kaçamazlar.

  kadınlarda öne çıkanlar başta razzie ödüllerinin poster çocuğu olarak bilinen pia zadora, son on yılın en kötüsü madonna, oynadığı 10 isimli filmle iq derecesini dünya aleme duyurmuş fıstık bo derek, aynasız kıçına bakabilen kız linda blair ve adları sık sık oscar törenlerinde de anılan liza minnelli, sharon stone gibi isimlerdir.

  kısaca kendisiyle dalga geçmeyi iyi bilen ve yer yer bunu da bir kazanç kapısı haline getirebilen bir milletin bol keseden dağıttığı bir ödüldür altın ahududular

  tüm zamanların kazananlar listesini http://www.razzies.com/…ory/xcdirviewincat.asp?id=5 linkinden görebilirsiniz.
 • eklemekte yarar görmekteyim ki razzie awards değerlendirmeler sırasında oscar ödülleri dağıtılırken de yapılan ama açık açık söylenemeyen bir durumu da göz önünde bulundurur. bir kişinin sene içindeki diğer filmleri de değerlendirmeyi etkiler sene içinde birden fazla kötü filmde oynamış bir aktörün hiç şansı olmazken kötü filmlerinin yanı sıra o sene iyi bir filmde yer almış kişi paçayı kurtarabilir.

  bir diğer özel durum da razzie ödüllerinin iki kişi arasında paylaştırılabilmesidir. yani the golden raspberry award foundation geleneksel olarak her sene sylvester stallone'a bir ödül vermesi diğer adayların yüreğine su serpmez. aynı sene birden fazla aday bu ödüle layık görülebilir.
 • zamaninda the shining'e 2 dalda odul vermek gibi bir dingillige imza atmistir kendileri
 • (bkz: the madonnas)
 • bu sene madonna, britney spears, guy richie, ve swept awayin kazandığı ödül
 • bu yıl 24.'sü yapılan ödül töreninde, ben affleck ile jennifer lopez'in başrollerini paylaştığı gigli filmi ödülleri topladı. 6 dalda ödüle layık görülen film en kötü resim* ve en kötü senaryo* dalarında ödüle layık görülürken, ben affleck en kötü erkek oyuncu, jennifer lopez en kötü kadın oyuncu, yine bu iki isim en kötü çift ve martin brest en kötü yönetmen dallarında ödül kazandılar.

  ayrıca the golden raspberry award foundation gelecek yıl sylvester stallone'ye onur ödülü vermeyi planlıyormuş.
 • bu ödülü kazanıp da almaya giden bir kişi de freddy got fingered filmiyle ödüle layık görülen tom green'dir. tom green bu filmle beş altın ahududu kazanmıştır. (en kötü film, en kötü aktör, en kötü çift [tom green ve filmdeki herhangi bir hayvan], en kötü yönetmen ve en kötü senaryo)
 • en kötü korku filmi dalındaki ödülünü suspiriaya vermelerini düşündüğüm oluşum zira kriterlerinin tam olarak çözemesem de the shininge bok atan zihniyetin daha eleştirel düşünmesi gerekir.