şükela:  tümü | bugün
  • geçen yıl hindistan'ın düğün sezonundan ve dhanteras bayramından bile etkilenmeyen altın fiyatlarının, teyzeoğlunun düğününde takacağı çeyrek altın ile tavan yapacağını sanan insanın yanılgısı.
  • hindistan, türkiye düğün sezonu ile ilgisi olmayan bir trend.

yükselmesinin temel nedeni, ekonominin sıkıntılı olduğu anlarda birçok devlet tahvilinden bile daha güvenilir olmasıdır.

bunun ötesinde aşırı yükselmesi de her aşırı hareket gibi bir balon örneğidir. dünya tarihinde ilk defa 2011'de platinden daha değerli olmasını hindistan düğün mevsimi ile açıklayamayız.
  • kriz dönemlerinde, belirsizlilerin çok olduğu durumlarda olmaması kaçınılmazdır, 2008 de başlayan küresel krizin neticesidir.
  • dünyanın neredeyse üçte bir nüfusunu oluşturan çin ve hindistan'dan gelen taleplerin altın fiyatlarını yükselttiği kabul edilmelidir. bir diğer neden de amerika birleşik devletleri ve çin arasındaki ticarette dolar kadar altın da kullanılmaktadır. dünya altın rezervinde söz sahibi olan amerika elindeki altının değerini yükselttikçe çin'den yaptığı ithalatı ucuzlatmaktadır. dolar rezerviyle abd'ye gözdağı veren çin, abd'nin altın hamlesine şimdilik ses çıkartmamaktadır. altın hareketinin benzerini abd ırak'ı işgal ettikten sonra petrol fiyatlarını uçurmakla yapmıştır. varili 20 dolarlarda gezinen petrol bugünlerde yüz doları aşmıştır. dünya ekonomisini tek başına yöneten abd ihraç ettiği ürünlerin fiyatını yükseltip, ithal ettiği ürünlerin fiyatlarını sürekli aşağı çekmektedir. bu abd'nin en sık ve en kolay yaptığı ekonomik harekettir.
  • ekonomist geçinen kesimin bile 6 aydır olacağını iddia ettiği hadise. 0.100'den aldığım altın 0.092 oldu amk. bu sırada ihtiyaçlar oldukça bozdurduk; külliyen yalan oldu. yapacağınız ekonomistliği sikeyim...
  • altının özellikle yatırım aracı olarak görülmesindendir. düğünlerde takılan altınlar da bir şekilde sonrasında ekonomiye katıldığından, arz talebin kısa vadeli olarak bozulduğunu söyleyebiliriz. anlamayanlar olacak, şöyle diyeyim, yeni evli bir çift düğünden sonra bazı masrafları, borçları, mortgage gibi giderlerinden dolayı altınlarını bozduruyorlar. piyasada altın arzı artıyor. bu tür bir hareketlenmede fiyatın dengelenmesi lazım. düğün savı böylece çürüyor. hem çin'de ve hindistan'da 10 sene önce de milyarlarca kişi vardı, düğünler yapılıyordu. altının onsu 300 usd iken neden böyle fiyat hareketlenmeleri olmuyordu? bilmeden zıplamayın her şeye.

ali ağaoğlu da benim gibi düşünüyor olmalı ki, gümüş ile karşılaştırmış ve güzel bir yazı yazmış.

http://ekonomihaberyorum.haberdesin.com/…-kurtardi/
  • altına yatırım yapacağım da, şimdiye kadar yapmış insanlara acıyorum. yarın sabah alayım 3 yıl bi daha yükselirse totoş olayım.. bir kere mi kar edemez insan bi yatırımdan arkadaşım, bu ne tersoluk.
  • beklenen türkiye suriye savaşı gerçekleşirse fazlasıyla olacak yükseliştir.
  • geçtiğimiz yıl yine bu zamanlarda olan dalgalanma ,gerçi o zaman daha hızlıydı. bir hafta içerisinde al-sat ile elimdeki parayı ikiye katlamıştım. bu sene o kadar hızlı yükselip düşmüyor. şimdilik artma eğiliminde,umarım sert düşüş olmaz da benim gibi al-satçılar bir gecede batmaz.