*

şükela:  tümü | bugün
 • yılbaşından beri diğer fonlara göre işlem sırasında daha fazla getirisinin olduğunu görüp bir hıyarlıkla para yatırdığım fon. 28 nisan'da işlemim gerçekleştirilmiş. fon alınmış. 1 mayıs gecesi itibariyle yatırmış olduğum param yarıya inmiş durumda. gülsem mi, ağlasam mı şaşırttı beni. ben yatırım yaptığım günden beri düşmekte. şimdi satıp, başka fon alıcam. bu sefer yükselicek diye parayı da çekmiyorum. bakalım nolcak? eriyip gidecek mi, kendini kurtarıcak mı?
 • + altin fonu bir hisse senedi degildir; altin fiyati nereye giderse onu takip eder.
  + kuyumcudan altin almanin bilgisayarla yapilanidir
  + fon olarak alirsaniz yilda %1-2 civari kesinti yapilir. banka hesabina gram altin alirsaniz o da yapilmaz.
  + bu fonlar icerisinde en iyisi, her tur araci kurumdan alinip satilabilen (etf) gldtr'dir.
 • son alti ayda yillik turk lirasi mevduatin
  yaklasik 5 kati net getirisi olan gram altin artisiyla
  kiyaslandiginda aklin sinirlarini goreceli olarak daha az zorlayan yatirim araci.
  ama her turlu gideri vardir. ekim 2011 sonrasi ise flu dur. ya siyah ya beyaz gri degil.
 • alım satım emirlerinin verilen günden en az bir gün sonra işleme konması dışında gram altın almanın yanında bir riski olmayan fon türüdür.
 • 1 ocak 2011'den bu yana %39.99 kar ettirmiş fondur. denizbank bilgileri böyle demekte.
 • geçen sene aldığımda %43 e varan getirisi olup bu sene beni süründüren yatırım zıkkımı, ilk kez 190 lira gibi ufacık bir rakama 240 lira verince gözlerimde paralar uçuşmuştu bu hırs ile hemen ufakta olsa biraz daha hatırı sayılır bir rakam yatırdım ancak bugün -%2.38 düşerek yaralarımı yumruklayıp dağlayıp üzerine tuz limon vs. ekiyor, kesinlikle almayın demiyorum ama benim gibi olmadık zamanda alınmaması gerekiyormuş

  (bkz: ağlamak istiyorum)
 • fonun içinde %90'dan fazla altın varsa alınması mantıklı olmayabilir. zira kazancınız üzerinden %10 gelir vergisi kesiliyor. eğer yatırımınız pure altın olsaydı arbitrajdan herhangi bir vergi kesilmeyecekti. (bsmv %0 zira)

  buna karşın altın fiyatlarında alım satım arasında bant çok fazla olabiliyor. bu da ani nakit ihtiyacı olanlar için dezavantaj. bu yüzden belki tercih edilebilinir.
 • ani alım satımlarda spread avantajının yanında t+1 veya t+2 dezavantajı da vardır. yani bu fonu sattığınızda hesabınıza paranız 1 veya 2 gün sonra geçer. halbuki dth kapsamındaki xaularda günlük işlem yaptığınızda paranız hesabınıza valörsüz geçer, altın hesaplarında fona göre nakit ihtiyacınızı daha hızlı bir şekilde sağlayıp, likitte olursunuz.