şükela:  tümü | bugün
 • hhgttg'deki heart of gold'un turkce'ye cevrilmi$ hali.
 • improbability engine'i olan sapık uzay gemisi.(bkz: zaphod beeblebrox) (bkz: her otostopçunun galaksi rehberi) (bkz: hitchhikers guide to the galaxy) (bkz: heart of gold)
 • içinde krikkit kapısının 5 parçasından biri olan altın çubuk vardır.
 • altın kalp "olasılıksızlık tahrik sistemi" ile çalışan olasılıksızlık motorunun merkezinde cricet kapısının bir parçası bulunan muhteşem gemi. zaphod beeblebrox gemi yapıldıktan sonra altın kalp'i çalmıştır.altın kalp evrende olasılıksız her yerde ve her şekilde bulunabilir.

  olasılıksızlığın doğru hesaplanması şartıyla evrende gidemeyeceği zaman veya mekan yoktur.

  dünyanın yörüngesinde dönen bir demet petunya ya da zaphodun cebinde bir metal parçası olabilir.

  evrenin sonundaki restorana sağsalim gidip pan galaktik gargara bombası içtikten sonra çevirmeye yakalanmadan sağ salim eve döndüren yegane gemidir. her eve lazımdır. çay yapamaz.
 • (bkz: bistromatik)
 • atılganla uzaktan yakından alakası olmayan uzay gemisidir, olasılıksızlık motoruyla istisnasız her yere gidebilir fakat arthur dent o kadar dil dökmesine rağmen bir çay demlemeyi becerememiştir, çay demlemeyi becerebilen uzay gemisi için, karadenizlilerin uzay gemisi yapmasını bekleyeceğiz maalesef, haydi temel, haydi dursun.
 • bornova merkez'deki otobüs durağının tam karşısında yer alan büfe. daha çok kokoreçi önplanda olmakla birlikte karışık, adana dürüm, tavuk şiş gibi pek çok etli alternatif bulunmaktadır. yeri bornova gibi bir yerin göbeğinde olmasına rağmen yaptıkları pek çok şey ya kötüdür ya da vasat. daha önce buralarda karışık yemiştim ki son zamanlarda yediğim en kötü karışıklardandı. halbuki yıllar önce burada yediğim karışığın fazlasıyla iyi olduğunu hatırlıyorum. ya sahipleri el değiştirdi ya da benim hafızamda karışığı iyi diye kalmış bilmiyorum.

  bugün de ne zamandır kokoreç yemediğimden sürekli kokoreçlerinin reklamlarını yaptıklarından yiyeyim dedim. kokoreç konusunda yeteri kadar damak tadım gelişmediğinden çok fazla ahkam kesmek istemiyorum ama ben fazla bir numarasını göremedim. buna rağmen ayranla birlikte yarım ekmek kokoreçe 8.5 tl ödedim ki evlat acısı gibi koydu valla. halen giren kazığı çıkartmaya çalışıyorum.

  belki de olabilecek en iyi mekanların birinde olmasına rağmen tıklım tıklım olmamasını şimdi daha iyi anlıyorum. çünkü kötü iş yapıyorlar. yerim güzel nasılsa millet gelecek her halukarda diye mi düşünüyorlar napıyorlar bilmiyorum ama bildiğim bir şey var ki bi daha buraya gitmem.