şükela:  tümü | bugün
 • renk değiştirme özelliğine sahip olan canlılardan birisi “altın kaplumbağa böceği”dir.birçok hayvan hızlıca vücutlarının rengini değiştirerek, bazen de sadece uygun pozisyonda durarak bulundukları ortama uyum sağlarlar.
  altın kaplumbağa böceği de renk değiştirme sanatını kullanan canlılardan biridir.bukalemun ve mürekkep balığı gibi canlılar, pigment adı verilen, renkli kimyasallar taşıyan bazı özel hücrelerin boyutunu değiştirerek renk tonlarını değiştirirken; panama altın kaplumbağa böceğinin başvurduğu yöntem ise farklıdır.
  bu böcek 8 milimetreye kadar büyür. şeffaf bir kabuğa sahip olan bu böceğin kabuğu, genellikle metalik altın rengini yansıtır.ancak; böcek rahatsız olduğu zaman altın rengi kaybolur ve kırmızıya dönüşür. böceğin renk değiştirmesi kabuğunun yapısal özelliklerinden kaynaklanır.
  araştırmacılar, elektron mikroskobu yardımıyla böceğin kabuğunu yakından incelemiş ve kabuğun üç katmandan oluştuğunu keşfetmişlerdir. en kalın tabaka alttaki, en ince tabaka ise üsttekidir. her bir katman, daha küçük katmanların paketlenmesinden oluşmaktadır.
  her katman, farklı bir renkte ışığı yansıtır. bir araya geldiğinde, tüm bu yansımalar altın rengini üretir. bu üç katmanın altında, kırmızı pigment tabakası bulunur. her bir katmanı oluşturan tabakaların arasında kanallar vardır.
  böceğin vücut sıvısı bu kanalları doldurduğunda, katmanlar pürüzsüz olur ve “mükemmel aynalar” ortaya çıkar. bu sayede, böcek parlak ve metalik görünür.kanallarda sıvı olmadığında ise, katmanlar aynadan ziyade pencere görevini görürler, kabuk parlaklığını kaybeder ve alttaki kırmızı pigment görülür.
  böceğin renk değiştirme sanatı büyük bir olasılıkla bu canlının daha kolay kamuflaj yapmasını sağlar.