şükela:  tümü | bugün
  • neden uygulanmadığını ekonomiden anlayan insanlar açıklar ise sevineceğim durum. altın kurunu 1 gram altın 200 tl* olacak şekilde sabitleseler, tl nin dolar karşısında kaybettiği değer doların altın karşısında değer kazanmasına bağlı olur, enflasyon çok düşük olur belki hiç olmaz gibi geliyor bana.

not: ekonomiden anlamıyorum, anlayan yazarların görüşlerini almak istiyorum, sövecekseniz ona göre sövün.
  • ekonomiden hic anlamadigini soyleyen birinin fikri. kanka bilgin yoksa fikrin olmasina da gerek yok. kapis?
  • üniversite okumayan yada ekonomi derslerine girmeyenlerin neden olmadığını anlayamayacağı istektir. bunu herkesin bilmesine yada anlamasına da gerek yoktur. herkes haber izleyecek, gazete okuyacak, kitap okuyacak ve okuduğunu anlayacak diye bir kaide yok. bu isteğin sahibine bir laf etmek gereksiz olur tabi yaşı 16 den büyük, evinde tv, bilgisayar, internet, cep telefonu, gazete gibi imkanlara sahip ve okuma-yazma eğitimi olan biri ise ayıp etmiş kişidir o ayrı.
  • mümkün değildir.

altının fiyat oranı uluslararası ekonomik gelişmeye bağlıdır. altın, dünya ekonomisinden ayrı düşünülemez. yerel bir ülkeye ait, özel bir durum söz konusu değildir.

dünya ekonomisi ne kadar gelişirse altının fiyatı oranı da o kadar artar. bu sebeple dünyanın en makul yatırım aracı altındır. çünkü altın bir ülkenin iç dinamiklerinden bağımsız bir çizgi gösterir. altın dünyanın her yerinde geçerlidir.
  • denendi ya:

(bkz: altın standardı sistemi)

edit: entryi şimdi okudum. arkadaş hayal dünyasında yaşıyor.
  • döviz ve emtia fiyatlarının yuvarlak masa başında belirlendiğini sanan birinin hezeyanı
  • aslında işlem şöyle gerçekleşir. sen altin alırken tl verir ve tl ile aldığını sanırsın.
    gerçekte tl ile ilk once o anki dolar kurundan alacağın altina karşılık gelen miktar doları alırsın. altin ons olarak satılır ve bir ons yaklaşık 31,1 grama denk gelir. bu ara 1210$ seviyesindedir.
    sabitlersen hangisini sabitleyeceksin?
    altının ond fiyatı mı yoksa dolar/tl mi sabitlenecek?
    ikisini sabitlemen mümkün değil. hadi doları tl ile sabitledin, ons altin fiyatına hic bir şey yapamazsın.
  • ultra prima ile gayet mümkün olan sabitlemedir. (bkz: altım kuru keyfim yerinde).
  • yastık altı biriktirmenin anlamı olmayacağından herkesi dolara teşvik eder.
  • halbuki altın tarlada yetişiyodu. uluslararası piyasada tl dönüyordu dimi?