şükela:  tümü | bugün
 • şimdi bununla ilgili haberlere bakarken öğrendim. bir film ensest ilişki iması barındırdığı gerekçesiyle "ensesti özendirmek" gibi bir suçlamayla karşılaşmış. ortalık karışmış falan. hülya avşar yaygarayı koparmış. sonra filmin yönetmeni de çıkıp " filmimiz türk sinema kriterlerine uygun" diye filmini savunmuş. türk sinema kriteri ne lan? deli misiniz, divane misiniz, aşık mısınız? türk sinema kriteri ne ?
 • 2013'te 50.'si düzenlenecek uluslararası festival. organizasyon olarak 50 yılda bir belediye festivalinin ötesine geçememiş. içerik olarak da türk sinemasına gram katkısı yok. 50 yıldır aynı dinozorlar arasında dönüp duruyor ödüller. uluslararası deniyor o da yalan. allah aşkına bugüne kadar kaç tane "saygın" film geldi bu festivale. uluslararası camiada kim tınlıyor bunu? kendisinden 20 yıl sonra düzenlenmeye başlayan toronto film festivali bile son yıllarda nasıl saygın bir hale geldi.
  zaten son yıllarda iyice magazinsel hale geldi.

  içerik zaten boktan bari organizasyon iyi olsa diyoruz o da yok. dandik bir salona, düğün salonundan bozma sandalyeler doldurulmuş. sahnede iki tane sunucumsu, ellerinde doğru düzgün bir metin bile yok. kendi kendilerine salak salak şakalar komiklikler.

  vali çıkıyor sahneye. ulan vali belediye başkanı niye çıkar konuşma yapar. antalya'nın kurtuluşunu mu kutluyorsun?

  salonda tam bir kargaşa hakim. sahne tasarımı sıfır. ödül almaya çıkan isimlerin en şıkı "kot pantolon üstü ceketle". ihtiyar oyuncular cuma namazından çıkmış esnaf kılığında. ulan bu kadar mı zor bi dresscodezorunluluğu getirmek. yurtdışındaki festivallere daha uçağa binmeden smokinle giyip giden adamlara burada şık giyinmek zor geliyor. sike sike giyinecek. giymeyeni almayacaksın. kim olursa olsun, kapıda sik sik etse de giremeyecek. saygın bir festival istiyorsan bunu yapacaksın. festivalin kalitesi artınca zaten koşa koşa gelecek hepsi geri.

  ulan fonda hala bond-victory çalıyor. niye? bayi toplantısı mı düzenliyosunuz amın evlatları? ülkede bir tane besteci yok mu bir beste yapsın. sahneye ömür gedik çıkıyor, arkada bar grubundan hallice bir orkestra.

  poster tasarımından belli kitch'in dibine vurulacağı, bir bokun becerilemeyeceği. ulan ülkede hiç tasarımcı mı yok? kim yapıyor bu posteri? biraz dünyaya bakın millet napıyor. bu kadar mı estetik yoksunusunuz?

  altın portakal posteri

  toronto film festivali posteri

  cannes 2012 posteri
 • bu yıl jürinin tamamen kadınlardan oluştuğunu ve başkanlığını müjde ar'ın yaptığını yeni öğrendim.
  pozitif ayrımcılık, kadınlara saygı vs. filan tamam da; bunun nesnel olunması gereken bir seçiciler kurulunda, cinsiyetçilik yapılarak oluşturulması biraz işin cılkını çıkarmak olmuyor mu? bu bir yemek yarışması mı veya dantel oya moya fuarı mı, yoksa yedinci sanat denilen sinema festivali mi?
  dünyanın neresinde var aynı cins jüri?
 • verdikleri odulun feci fallik cagrisimlar yaptigi...odul. altin portakal'i biblolastirmak icin upuzun bir sutunun ustune altin renkli bir portakal koymak kimin aklina geldiyse buradan alkisliyorum kendisini.
 • 50. yılını kutlayan festivaldir.bugün itibariyle başlayacak olan etkinlik, gösterim ve diğer aktiviteler için neredeyse bir aydır program yayınlanmasını bekleyen biz antalya halkı her yıl olduğu gibi bu yıl da organizasyonu yapan (yapamayan) firma, kurum, kuruluş (adı her ne ise) yüzünden küfür etmeyi borç bildik. organizasyon firmasına ödeme yapılmadığı, sonra firmanın çekildiği ve tüm festivalin böyle hayırlısı be gülüm modunda gerçekleştiği duyumları da cabası. bu ülkenin en eski ve önemli sanatsal olaylarından biri olmasına rağmen malesef sürekli bir gerileme söz konusu. bilet satışları 2 ekimde başlayacak duyurusuna rağmen gösterim yapılacak olan salonların gişelerine haber ulaşmamış olacak ki bilet satmayı bırakın gösterim yapılacağından habersizlerdi. 1 ekim günü internet sitesinden yarım yamalak bir film programı yayınladılar, gün içinde de yaptıkları değişikliklerle kafamızı karıştırmaya devam ettiler. bir arkadaşımız kendini feda ederek işini gücünü bırakıp akm gişelerinin önündeki sıraya girdi. ara ara diğer arkadaşlarımız giderek kendisine yiyecek içecek desteği sağladı. 65 yaş üzerine ücretsiz bilet verileceği haberleri üzerine ailede 65 yaş üstü kim varsa kimliğini toplayıp gelen antalyamın sanatsever emekli insanlarının arasında 5 saate yakın sıra bekledikten sonra kendini ülkenin en demokratik insanları zanneden ve her protestoda meydanlarda bağıran teyzelerimiz sıraya ve bilet sayısına müdahale etmeye kalkarak kavga çıkarınca gişedeki görevli tarafından bilet verilmeyen arkadaşımız yetkili biriyle görüşmeye çalışmış ancak kimseye ulaşması mümkün olmamıştır. zira yetkili diye birileri yok. sorumluluğu alacak organizasyonu yapacak sorunları çözecek ve bu insanların kavga etmesini değil film izlemesini festival kutlamasını sağlayacak birileri yok.
  bu akşam akm de etkinliklere katılarak, film izlemeyi planlıyoruz. daha ne kadar rezaletle ve sorunla karşılaşırız bilmiyorum ama 50. yıl diye prestij sağlaması gereken festival organizasyonu şimdiden gözümde sınıfta kaldı.
  herkese iyi festivaller.

  edit: saatlerce sıra bekleyen arkadaşıma teşekkür etmeden olmaz.tüm festival ödüllerini hakeden insan hakkını ödeyemeyiz. teşekkürler...
 • hülya avşar'ın jüri başkanı olması tam bir skandaldır. acun yarışması mı kardeşim bu?
 • 12. altin portakal film festivali'nde yilmaz güney'in damgasini vurdugu yarisma. endise, arkadas ve zavallilar filmleri ile festivalde alinmadik ödül birakmamis olan yilmaz güney'in ne kadar komple bir sinemaci oldugunu sonuclardan görebiliriz.

  en iyi 1. film endişe (şerif gören)
  en iyi 2. film arkadaş (yılmaz güney)
  en iyi 3. film zavallılar (yılmaz güney, atıf yılmaz)
  en iyi yönetmen şerif gören (endişe)
  en iyi senaryo yılmaz güney (endişe)
  en iyi görüntü yönetmeni kenan ormanlar (endişe)
  en iyi özgün müzik atilla özdemiroğlu, şanar yurdatapan (arkadaş)
  en iyi kadın oyuncu hülya koçyiğit (diyet)
  en iyi erkek oyuncu erkan yücel (endişe)
  en iyi yardımcı kadın oyuncu seden kızıltunç (zavallılar)
  en iyi yardımcı erkek oyuncu erol taş (diyet)
 • 2012 itibariyle hülya avşar'ın jurisi olduğu bir mercii tarafından verilecek ödül.

  iyi ya da kötü, ortada bir çok film var ve bu dünyalar kadar emek demek. sinemanın nasıl bir emek ve özveriyle yapıldığını bu işi bilmeyen insana anlatamazsınız. orada filmleriyle yarışan yönetmenlerimiz gecesini gündüzüne katarak, belki varını yoğunu ortaya koyarak türkiye'de sinema sanatını icra etmeye çalışıyor. ve onları "sen iyisin, sen kötüsün" diye değerlendirecek olan kişi bu sanat konusunda hiç bir yetkinliği olmayan sıradan bir şov dünyası figürü. ama o yönetmenler diyemiyor ki "sen benim filmimi değerlendirecek kapasitede değilsin, yarışmadan çekiliyorum", çünkü ortada bir para ödülü var ve türkiye'de sanatçıların ne denli zor şartlar altında sanat yapmaya çalıştıklarını göz önünde bulundurursak bu para onlar için önemli.

  sonra ortaya böyle sonuçlar çıkıyor.

  adil olan ne var ki ödüllerimiz öyle olsun.
 • 1979'de sansür ve 1980'de darbe nedeniyle yapılamayan iki altın portakalın geciken ödülleri bugün türvak'da verilmiştir.

  http://eksisinema.com/…lule-altin-portakal-darbesi/
 • ne altin, ne de portakal olan bir odul