• oyle ki amerikan dolari, 1929 yilindan sonra uzun bir sure daha altina endeksli kalmistir. 1974'de (1971 de olabilir) richard nixon, avrupa'nin elinde birikmeye baslamis olan dolarlar nedeniyle suphelenmeye baslamis, bir de avrupalilar bu dolarlarin karsiliginda amerika'dan altin istemeye baslayinca "eeh eytere bea" demis ve standarttan cikmistir.
  • (bkz: bretton woods)
  • ekonomik liberalizmin üç sacayağından ikincisidir. bu ayaklardan ilki emeğin değerinin piyasada belirlenmesi, üçüncüsü ise serbest ticaret ilkesidir.
  • ilk kez 1821'de ingiltere'de uygulanan, ulusal para biriminin satın alma gücünün belirli bir sabit altın miktarı ile belirlendiği sistemdir. altın standardında her ülke kendi parasını altına göre sabit bir oran üzerinden değerlendirdiği için, çeşitli ülkelerin paraları arasında da sabit bir kur oluşur, ki bu noktada da söz konusu ülkenin altın rezervlerinin her türlü talebi karşılayacak kadar geniş ve likite dönüştürülebilir olması gerekir haliyle. 19. yüzyılın sonlarına doğru yaygınlaşmış bu uygulama, 1. dünya savaşı yıllarında sona ermiştir.
  • 25 eylul 1717 de, ingiltere darphanesinin muduru olan sir isaac newton'un gumusun degerini altin karsinda dusurmesinin akabinde piyasadan gumus paralarin silinmesiyle ingiltere'nin de facto adapte oldugu para sistemi. daha sonralari 1879 yilinda uluslararasi bir para sistemi haline gelmistir.
  • kaldırılışının 41. yıldönümü.
    zerohedge de detaylı bir inceleme yapmış: http://www.zerohedge.com/…-ended-economic-purgatory
  • paranın değerinin belli ağırlıktaki altına bağlandığı parasal sisteme altın standardı adı verilir.para sistemi 19. yüz yılın başlarından 1.dünya savaşının sonuna kadar altın standardını sürdürdü.bu sistem ilk kez 1821 yılında ingiltre'de uygulamaya kondu.1937 yılından sonra sistemi uygulayan tek ülke olarak abd kaldı.1 ons altının değeri 35 abd doları olarak tanımlanmıştı.abd,1971 yılında bu sistemi terk edince dünyada parasının karşılığı altın olan ülke kalmadı.
  • para biriminin altın cinsinden tanımlanmasıdır.altın standardında, ülkeler kendi parasını altına göre sabit bir standart üzerinden belirler ve böylece sabit bir kur oluşur.
  • rusyanın şu an 5000 ruble eşittir 1 gr altın şeklinde uyguladığı standart
hesabın var mı? giriş yap