şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bu iyi niyetli arkadasimiza eskilerden gelsin o zaman...

  (bkz: alyans evler)
 • devletin yeni finansman yöntemi.. belirli standartlardaki altınlarınızı şu an için ziraat bankası ileride daha çeşitli yerlere teslim ederek dönemsel faiz ve vade sonunda anaparınızı geri alarak getiri sağlaması planlanıyor.

  bilezik, kolye gibi takılar teslim ettiğinizde bunlar merkez bankasında külçe altın olarak tutulacak. yani buradaki bilezik / külçe altın çevriminden bir kayıp çok olası duruyor keza verdiğiniz altını tl / çeyrek veya külçe altın olarak geri alacaksınız.

  yeni menkul kıymetler için teşvik yöntemleri ;

  1. vergi avantajı
  2. altın çalnma haberleri

  2. madde dün dikaktimi çekti. geçtiğimiz hafta piyasanın bu menkuller için bilgilendirildiği günden bugüne her akşam haberlerde altınını çaldıran ailelere ilişkin bir haber var.

  birisi ; altınları buzlukta poşetin altına koyan anane ve bunu farketmeyip çöpe atan gelin. bunu izlediğimde henüz bu algı operasyonunu farketmemiştin ve ailenin böyle bir şeye rağmen neden güldüğünü merak etmiştim.

  bir diğeri ; altınları yeni aldığı çaydanlıkta saklayıp çaydanlığı iade eden aile mağazaya gidip çaydanlığın peşine falan düşüyordu.

  dün de bir haber vardı bu konuyla ilgili. yani siz altınları evde çaldırırsınız gelin hem getiri kazanın hem de altınlarınız güvende dursun algısı yaratılıyor.

  ne kadar işe yarayacak bu ay sonunda göreceğiz.
 • bloomberg haber kanalından alantı yapayım, adresi paylaşacağım.

  4 haftalık ilk talep toplama dönemi sonunda 12 bin 800 vatandaşın, 370 milyon lira değerinde, yaklaşık 2,5 ton (2 bin 462 kilogram) altınını yastık altından çıkararak, altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası aldığını dile getiren şimşek, bir ay gibi kısa sürede yastık altından ekonomiye kazandırılan bu tutarın başarı olduğunu vurguladı.

  taleplerin yarısından fazlası kira sertifikasına
  şimşek, gelen taleplerin yarısından fazlasının altına dayalı kira sertifikasına yönelik olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

  nacizane analiz edelim,
  ülkedeki seçmen sayısı (18 yaşından büyük insan sayısı) 58 milyon, bunların hepsi 1 gram altın verse, 58 ton altın toplanması gerekirdi, oysa ki toplanan altın sadece 2,5 ton. kaba hesapla seçmen sayısının sadece yüzde 4 ü 1 gram altın vererek katılmış diyebiliriz.

  altın toplamayla elde edilen borçlanma tutarı (hazinenin halktan para alarak borçlanması tabirini kullanalım) 370 milyon tl. hiç yoktan iyidir diyelim ama gelen rakam devede kulak sayılabilir. borsada 80 milyon tl sermayesiyle factöring işi yapan credit west firmasının işi gereği sadece mart 2017 tarihinden bu güne kadar, tahvil bono ihraç ederek piyasadan topladığı tutar 155 milyon tl dir. altınbaş holding in kendi halinde bir kuruluşundan biraz daha fazla para toplanabilmiş. bu nedenle yapılan işi başarılı bulmak çok mantıklı değildir.

  ikinci paragrafa gelince vatandaşa altını ver, karşılığında sana altın tahvili (faizli) yada kira sertifikası verelim denmişti, nedense haberde kira sertifikası talebinin çoğunlukta talep edildiği konusunun belirtilmesine gerek duyulmuş.

  evet anladık, muhafazakar kesim daha çok destek olmuş. hem de seçmen sayısının, yüzde dördünün (birer gramla katıldığı), yarısından biraz daha fazla. üstelik savunma sanayisi için destek istenilen bir anda toplanılan rakamın başarılı olduğu vurgulanmış, takdir sizin kamuoyu...

  bir de bir ay gibi kısa bir süre vurgusu var, o daha ilginç, halka arz olan herhangi bir hisseye bir haftada yada bir günde olan talebe bakın, bir de bir ayda toplanan bu talebe. bir ay oldukça uzun bir süredir.

  http://www.bloomberght.com/…astik-altindan-cikardik
 • hazine müsteşarlığının 26 mart-20 nisan arasında 2. kere ihraç edeceği yatırım ürünüdür.
  ihraçtaki amaç evinde yastık altında altın birikimi yapan insanların altınlarını getirerek piyasaya kazandırması, finansman çeşitliliği sağlanmasıdır.

  talepte kabul edilecek altınlar 22 ve 24 ayar altınlar olup altınların işçilik bedeli göz önüne alınmasa da, altınların değerinden herhangi bir düşme yapılmadan birebir değeri ile hesaplara geçecektir. üzerine 6 ayda 1 faiz ödenecektir, 2 yıllık vade süresi sonunda da tekrar çil çil altın olarak geri alınabilecektir.

  altın saklama gibi bir huyu olanlar için karlı olabilir. 2 sene boyunca hazineye altınlarını emanet edip üzerine faiz (ya da faizsiz bankacılık seviyorsan) kira getirisi elde ediyosun, olur da paraya sıkışırsan 2 yıl beklemek zorunda kalmadan istediğin zaman birikmiş faiz/kira getirisiyle birlikte satıp tl alabiliyorsun. 2 yıl beklediğinde de sarı sarı altınlarını geri alıyorsun.
 • ziraat bankasi altin tahvili
  225 gram bilezigi olana yaklaşık yıllık 1000 tl nakit verecekler. 2 yılın sonunda bilezikleri gram altin olarak alabiliyorsunuz.