şükela:  tümü | bugün
 • bu iyi niyetli arkadasimiza eskilerden gelsin o zaman...

  (bkz: alyans evler)
 • devletin yeni finansman yöntemi.. belirli standartlardaki altınlarınızı şu an için ziraat bankası ileride daha çeşitli yerlere teslim ederek dönemsel faiz ve vade sonunda anaparınızı geri alarak getiri sağlaması planlanıyor.

  bilezik, kolye gibi takılar teslim ettiğinizde bunlar merkez bankasında külçe altın olarak tutulacak. yani buradaki bilezik / külçe altın çevriminden bir kayıp çok olası duruyor keza verdiğiniz altını tl / çeyrek veya külçe altın olarak geri alacaksınız.

  yeni menkul kıymetler için teşvik yöntemleri ;

  1. vergi avantajı
  2. altın çalnma haberleri

  2. madde dün dikaktimi çekti. geçtiğimiz hafta piyasanın bu menkuller için bilgilendirildiği günden bugüne her akşam haberlerde altınını çaldıran ailelere ilişkin bir haber var.

  birisi ; altınları buzlukta poşetin altına koyan anane ve bunu farketmeyip çöpe atan gelin. bunu izlediğimde henüz bu algı operasyonunu farketmemiştin ve ailenin böyle bir şeye rağmen neden güldüğünü merak etmiştim.

  bir diğeri ; altınları yeni aldığı çaydanlıkta saklayıp çaydanlığı iade eden aile mağazaya gidip çaydanlığın peşine falan düşüyordu.

  dün de bir haber vardı bu konuyla ilgili. yani siz altınları evde çaldırırsınız gelin hem getiri kazanın hem de altınlarınız güvende dursun algısı yaratılıyor.

  ne kadar işe yarayacak bu ay sonunda göreceğiz.
 • bloomberg haber kanalından alantı yapayım, adresi paylaşacağım.

  4 haftalık ilk talep toplama dönemi sonunda 12 bin 800 vatandaşın, 370 milyon lira değerinde, yaklaşık 2,5 ton (2 bin 462 kilogram) altınını yastık altından çıkararak, altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası aldığını dile getiren şimşek, bir ay gibi kısa sürede yastık altından ekonomiye kazandırılan bu tutarın başarı olduğunu vurguladı.

  taleplerin yarısından fazlası kira sertifikasına
  şimşek, gelen taleplerin yarısından fazlasının altına dayalı kira sertifikasına yönelik olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

  nacizane analiz edelim,
  ülkedeki seçmen sayısı (18 yaşından büyük insan sayısı) 58 milyon, bunların hepsi 1 gram altın verse, 58 ton altın toplanması gerekirdi, oysa ki toplanan altın sadece 2,5 ton. kaba hesapla seçmen sayısının sadece yüzde 4 ü 1 gram altın vererek katılmış diyebiliriz.

  altın toplamayla elde edilen borçlanma tutarı (hazinenin halktan para alarak borçlanması tabirini kullanalım) 370 milyon tl. hiç yoktan iyidir diyelim ama gelen rakam devede kulak sayılabilir. borsada 80 milyon tl sermayesiyle factöring işi yapan credit west firmasının işi gereği sadece mart 2017 tarihinden bu güne kadar, tahvil bono ihraç ederek piyasadan topladığı tutar 155 milyon tl dir. altınbaş holding in kendi halinde bir kuruluşundan biraz daha fazla para toplanabilmiş. bu nedenle yapılan işi başarılı bulmak çok mantıklı değildir.

  ikinci paragrafa gelince vatandaşa altını ver, karşılığında sana altın tahvili (faizli) yada kira sertifikası verelim denmişti, nedense haberde kira sertifikası talebinin çoğunlukta talep edildiği konusunun belirtilmesine gerek duyulmuş.

  evet anladık, muhafazakar kesim daha çok destek olmuş. hem de seçmen sayısının, yüzde dördünün (birer gramla katıldığı), yarısından biraz daha fazla. üstelik savunma sanayisi için destek istenilen bir anda toplanılan rakamın başarılı olduğu vurgulanmış, takdir sizin kamuoyu...

  bir de bir ay gibi kısa bir süre vurgusu var, o daha ilginç, halka arz olan herhangi bir hisseye bir haftada yada bir günde olan talebe bakın, bir de bir ayda toplanan bu talebe. bir ay oldukça uzun bir süredir.

  http://www.bloomberght.com/…astik-altindan-cikardik