şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yatırım konusunda yılların vazgeçilmez versusudur. ancak altın her zaman kazandırır.
 • altın dolarla alınıp satılır.

  biz türkler nasıl enflasyondan ve bilimum riskten korunmak için dolar, euro gibi büyük para birimlerini alıyorsak altında büyük ülkeler için benzer fonksiyonu görür.

  yani altının yükselmesi için gelişmiş ülkelerde reel faizlerin düşük olması yahut jeopolitik risk lazım.
 • son gunlerde dolar çok formda ama gram altın da 24 saatte 10 lira, son 1 haftada ise 30 liranın üstünde artış gösterdi.
 • uzun vadade ikisinin de kaybettirmeyeceği, ancak altının daha avantajlı olsuğu karşılaştırma. ancak kısa vadede (anormal durumlar dışında) dolar daha kazançlı olabilir.
 • edit: @otobuste sessiz osuran adam uyardı sağolsun, sosyal medya üzerinden yt olayı sıkıntılı imiş bilmiyordum. birilerinin başı yanmadan kaldırdım entry'yi.
 • yukarıdaki entry'e binaen;

  spk’nın 11/11/2016 tarih ve 31/1111 sayılı kararı ile aşağıda yer alan duyuru yapılmış ve izinsiz yatırım danışmanlığı gibi sermaye piyasası faaliyeti yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunulacağı ifade edilmiştir. söz konusu duyuru metnine aşağıda yer verilmektedir:

  kurulumuzca son dönemlerde yapılan incelemelerde, sosyal medya hesapları üzerinden kendilerini “yatırım danışmanı”, “piyasa uzmanı” gibi unvanlarla tanıtan, hisse senedi veya diğer piyasalara yönelik öngörüler paylaşan mesajların olduğu görülmektedir.

  bu kişilerin kısa sürede yüksek getiri vaadiyle yatırımcılara tavsiye ve telkinlerde bulundukları anlaşılmaktadır. söz konusu şahıslara ve bu hesaplarda yer alan tavsiye ve telkinlere itibar edilmemesi, yatırım danışmanlığı ve/veya portföy yönetim hizmeti alınmak isteniyorsa kurulumuzdan yetki belgesi almış kuruluşların tercih edilmesi mağduriyet yaşanmaması açısından önem arz etmektedir.

  6362 sayılı sermaye piyasası kanunu (spkn)’nun 39’uncu maddesine göre; yatırım hizmetlerinin ve faaliyetlerinin düzenli uğraşı, ticari veya mesleki faaliyet olarak icra edilebilmesi için kuruldan izin alınması zorunludur. kuruldan izin alınmadan icra edilen sermaye piyasası faaliyetinin yaptırımı ise, spkn’nun 109’uncu maddesinin ikinci fıkrasında düzenlenmiş olup; anılan maddede “…sermaye piyasasında izinsiz olarak faaliyette bulunanlar iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beş bin günden on bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılırlar…” hükmü yer almaktadır.

  diğer taraftan, anılan sosyal medya hesapları aracılığıyla beraber hareket etmek suretiyle spk’nın “piyasa dolandırıcılığı” başlıklı 107’nci maddesine aykırı olarak işlem gerçekleştirildiğinin kurulumuzca tespit edilmesi durumunda sorumlular hakkında spkn’nun 115’inci maddesi kapsamında suç duyurusunda bulunulması, spk’nın 101’inci maddesi kapsamında tedbir getirilmesi ve/veya spkn’nun 104’üncü maddesi kapsamında ilgililer hakkında idari para cezası verilmesi mümkündür. bu kapsamda, bahse konu anılan sosyal medya hesaplarına ve burada yer alan şahısların tavsiye ve telkinlerine yatırımcılar tarafından itibar edilmemesi hususu önemle duyurulur.