şükela:  tümü | bugün
  • bir adıyaman yöresi türküsü. sözleri aşağıdaki gibidir.

altın yüzüğüm kırıldı
    suya düştü su duruldu
    dediler yarim geliyor
    ince bellerim kırıldı

tel tel tellerine
    kurban olam dillerine

atımın da nalı yoktur
    üzerinde çulu yoktur
    gölbaşı'n da yolu yoktur
    git gelemem emmim kızı

tel tel tellerine
    kurban olam dillerine

altınlarım n'ol edeyim
    al hırkamı çul edeyim
    gölbaşı'nı yol edeyim
    ben gelemem emmim kızı

tel tel tellerine
    kurban olam dülerine
  • ragıp binzat'tan alınan oynak bir adıyaman türküsüdür.

yeri ve yeni genişleten bir ezgisi vardır. duyunca yerim ve yenim dar diyemezsin. iki kol oynatıp, parmaklarını şıklatmak zorunda hissedersin.

inanmazsanız, denemesi bedava.
  • grup abdal ' ın yorumuyla ilk kez dinlediğim türkü. çok güzel çook .
  • su guneyde emmi kizina bibi kizina cok turku yakiliyor. hayir akraba evliligi her yerde var ama numunelerini hep guneyde goruyoruz. hikayesini pek cozemedim ama git gelemem diyen elemani tuttum.
  • popülerite kavramının sadece avamda değil, üstadlarda* da mevcut olduğunu gösteren güzelim türkü. ilk telvin'le samatya festivali'nde dinlemiştim. bu da amatör bir kaydı:

http://www.youtube.com/watch?v=srgzg1ofoas

bu kısa karmaşanın sonunda bir "altın yüzüğüm kırıldı" nakaratı mevcut.
  • türkü ve stranlardaki emmı kızı,dotmam temalı türkülerden biri.çaktırmadan bıyık altından emmi kızına sulanma süreçleri.uğruna şarkılar döktürülecek bir emmi kızı olmayanlarca dinlenildiğinde daha bir dokunaklı hal alan türkü.
  • grup abdal'ın yorumuyla dinlenilmesi şart olan türkü.
  • grup abdal söylerken bağıra bağıra eşlik etmezsem öleceğim.
  • gerizekalı eski kız arkadaşımı hatırlatan türkü.

parmağımdaki yüzüğe kafayı takıp nazar eden, aynı günün akşamı kırıldığını üzülerek görüp çöpe attığım yüzüğüm.
    ulan beyinsiz, ulan ahmak sana hediyelerin en kralını almışım, gümüş saplı bir ayna hediye etmişim, ben sana diyor muyum... neyse...
  • türküde gölbaşı denilince bir irkiltiyor ama ankara'dan bu kadar güzel türkü az çıkar ki zaten adıyamanlıymış.