şükela:  tümü | bugün
 • amerika*'nın keşfiyle buranın nimetlerinden* yararlanmak isteyen avrupa insanlarının deli danalar gibi altına hücüm etmesi metmesi.. (bkz: gold rush) (bkz: aoe)
 • (bkz: golden league)
 • zamanında hücum eden kaliforniya yöresi kardeşlerimizin "vuuuu altının amına koydum, paranın daaa" diye sevinmesi boşa çıkmıştır. çıkartan hücumdur.

  ellerindekinin pek çoğu pirit idir. aptal altını...
 • 12 eylül 2010 türkiye abd maçı'nda 12 dev adam'ın yapmasını beklediğimiz hücumdur. yarınki altına hücumda her hücum altın değerinde olacak. haydi milli takım...*
 • altına hücüm şöyle başlıyor: 24 ocak 1848'de james w. marshall diye bir adam sutter's mill diye bir değirmende altın buluyor. o gün itibariyle henüz kaliforniya meksika'ya ait.

  şimdi sıkı dur: dokuz gün sonra, 2 şubat 1848'de, 2 yıldır süren abd-meksika savaşı sonunda barış imzalanıyor ve meksika, kaliforniya'yı abd'ye veriyor. o gün daha kaliforniya'da altın bulunduğu haberi ne abd'de ne meksika'da yayılmış durumda. sonra mart ayı geliyor, haber yayılıyor, gazeteler yazıyor, abd başkanı altın bulunduğunu doğruluyor. haberi duyan amerikalısından çinlisine, filipinosundan osmanlısına, bin atlı çocuklar gibi artık amerika kontrolündeki bölgeye akıyor.

  işte altın ilk keşfedildikten bir hafta sonra kaliforniya'nın meksika'dan amerika'nın eline geçtiği haberi de osmanlı'ya o aralar ulaşıyor. ve o haberin gazetelerde basıldığı günün sabahında, devlet-i aliye-yi osmaniye'nin başşehri, padişahlar diyarı dersaadet'in semalarında şu sözler yankılanıyor:

  "eyalet-ü kaliforniya'da altın vardı çıkarttırmadılar. emperyalist amarika israil'in oyunu bunlar."
 • 1896-1899 yılları arasında,kanada'nın yukon eyaletinde altın bulunmasıyla yukon altına hücum hareketi başlamıştır.daha sonra burada umduğunu bulamayanlar, alaska'nın nome kasabasında da altın bulunduğu haberleri alınca buraya yönelmişler ve 1899-1909 yılları arasında da nome altına hücum hareketi başlamıştır.100.000 kadar insanın göçüne sahne olan bu hareket sonunda ancak 4000 kadar kişi istediklerini elde edebilmiştir.
  (bkz: hayal kırıklığı)
  ayrıca 1925 yapımı bir charlie chaplin filmidir efenim.
 • "suter'in adamları hemen işlerini bırakırlar; demirciler demir dövmeyi, çobanlar sürülerini, bağcılar üzüm kütüklerini, askerler de silahlarını bırakırlar. eline bir kalbur ve tencere geçiren herkes, kumdan altın elde etmek için soluğu doğruca bıçkıhanede alır. bütün çiftlikler bir gece içinde yüzüstü bırakılır. sağılmayan inekler böğüre böğüre ölür, manda sürüleri ağılları yıkar ve ekili alanlara saldırarak hasat zamanı çoktan gelmiş ürünleri ayaklarıyla ezerler; mandıralar çalışmaz, gıda ambarları birer birer yıkılır, kısacası bir dev ülkenin dev çarkları bir anda duruverir. (...) suter'in ineklerini kesip yerler, kendilerine ev yapmak için depolarını yıkarlar, ekili tarlalarını çiğnerler, makinelerini çalarlar. johann august suter, bir gece içinde beş parasız bir dilenci durumuna düşer, tıpkı kral midas gibi kendi altınları içinde boğulur." stefan zweig - sternstunden der menschheit (bkz: john a sutter/@ibisile)

  (ilk giri tarihi: 1.11.2016)

  (bkz: garimpeiro)
 • b traven adlı gizemli yazarıb yazdığı kitap. neden gizemli? çünkü yazarımız bütün kitaplarını bu takma isimle yazmış, efsane olmuş ve çok sonraları ise ret marut olduğu iddia edilmiş daha doğrusu ret marut olduğu kabul görüyor.

  sanırım hâlâ ahada budur diyen çıkmamış.