şükela:  tümü | bugün
 • 10 şubat 1969 günü istanbul'a gelen amerikan 6. filosunu protesto eden yüksek öğrenim gençliği "bağım-sız türkiye" diye bağırarak yürümüş, polis yürüyüşçülere saldırınca 15 öğrenci yaralanmış 20 öğrenci gözaltına alınmıştı. (sf.24) mehmet şevket eygi'nin islamcı gazetesi bugün, amerikan 6. filosuna karşı gösteri yapan öğrencileri kafir ilan ederek: "kafirleri boğmanın vakti geldi!.. 6. filoya karşı çıkanları gebertmek için and içildi!.." başlığıyla çıktı. (sf.26-27) başyazılarında "amerika allah'a inanıyor, dini var, amerika'da islamiyeti yayabilmek hürriyeti var. amerika inançlarımıza hürmet ediyor. amerika ehvendir, ehafftır, ehli kitaptır." diyen islamcı yazar eygi, geneleve gitmek ve türkiye'ye gözdağı vermek üzere istanbul'a getirilen 6. filoya karşı gösteri yapan türk gençlerinin elinden kurtarmak için cihad çağrısı yapıyor,.. müslümanları 6. filoya karşı gösteri yapan türk gençlerinin üstüne saldırtıp, bu çatışmaların bir darbeye yol açmasını istiyordu. (sf.28,29,31) sonunda, islamcı eygi'nin bugün gazetesinde yayımladığı cihad çağırısıyla bir camide toplanıp silahlanarak türk gençlerine saldıran mürteciler, iki kişiyi öldürüp iki yüzden çok kişiyi ağır yaralayarak, amerikan uşaklığını islam ibadeti düzeyine yükselten utanç verici bir olay yarattılar; kanlı pazar... (sf. 30,33) m. şahap tan'ın 1970'te yayımlanan "bugün'ün dervişi mehmet şevket eygi kimdir?" adlı kitabında açıkladığına göre, müslümanları -cihad çağırılarıyla- camilerde toplayıp amerikan 6. filosuna karşı direniş yapan türk gençlerinin üzerine saldırttıktan yirmi gün sonra, mehmet şevket eygi'nin yurtdışındaki banka hesabına cidde'den 350 000 dolar yatırılmıştı: cidde > hollanda bankası, konte no: 86473 / 4936 - 8.3.1969- münchen commerzbank a.g. > jurnalist mehmet şevket eygi: 350 000 usd. (sf.33)
 • ögrenciler amerikali askerleri denize dokmuslerdi...
  ben bunu bi yerden hatirliyorum :)
 • altinci filoyu denize dokenlerin siyasi cizgisini iyi kötü takip edenlerin, memleketteki sözde vatanseverler tarafindan linc edilmeye çalismasi da ayri bir trajedidir. memleketteki savas karsiti eylemlere katilmamais, herhangi bir anti emperyalist gösteri veya etkinlikte bulunmamis kisilerin gücü 5 tane gence yetmistir. ama o genclerin abileri ablalari amerikan filosu falan dememis, kendilerini dolmahbahçeye birkaç barikati asa asa götürmüslerdir. linç edenlere öncülük eden siyasi çizgiside masallah memlekette milliyetçiligin bayraktarligini yapmaktansa 40-50 yilllik tarihlerinde tek bir amerikan askerinin üniformasina bile degme serfine nail olmamislardir. ha hiç mi degmemislerdir, degmislerdir elbet, yüzün suyun hürmetine tadinda...

  (bkz: amerikayi dövemeyen kürtleri dövüyor)
 • türk halki tarafinca vakti zamaninda yogun protestolarla "agirlanan" abd filosu..

  6.filoya karsi bu denli nefret duyuracak olaylarin terminali elbette ki basit bir filo krizi degildi.nitekim 1946'da washington'da ölen büyükelçimizi getirmesi deahil defalarca bir çok abd filosu ugramisti sularimiza,ancak hiç birinde de halk galeyana gelip sokaklara dökülmemisti.

  abd'yi türklerin gözünde "kaka" duruma getiren noktalar bu baslik altina yazacagimdan daha çetrefilli mevzular olsa da;en basitinden lafa gelince tam tekmil müttefigimiz olan ama kibris konusunda bizi "piç gibi birakan" o ünlü johnson mektubu bunlarin arasinda önemli bir yer tutmakta..

  hepsi bir yana,olaylarin ayyuka çiktigi 68 dönemi de tüm dünyada oldugu üzere türkiye'de de ögrenci hareketlerinin ibrenin sonunu gördügü dönemlerdi..

  abd'nin içislerimize karistigini her ne kadar çocuklar dahi bilse de,o dönemde türk senatörlerinin çikip da belgelerle bunu kamuoyuna sunmasi-dürüstçe de olsa-profesyonelce bir politika degildi..zaten osuruktan rencide olan bir türk halkina hiç de iyi etki yapmiyordu bu tür yüksek merci markajlari..

  disk de o dönemde kendi görüslerini itekleme namina halki galeyana getirme ugruna da olsa dar görüslü tetiklemeler yapmistir,bu da büyük bir hatadir.sonuçta ne kadar nefret edilse de,hak ettikleri düsünülse de abd askerlerinin dövülmesi,denize atilmasi edilmesi diplomatik bir felakettir,faydadan öte zarar getirir.

  marshal yardimi 'ni gözü kapali alan ve çatir çatir yiyen türkiye,tatli tatli yemenin afedersininiz aci aci osurmasi oldugunu suratina dogru osurulan johnson mektubu ile görmüstür..
 • "bunlar bizim insanlarımız ve sömürülenlerimiz. yani 6'ncı filo ve müttefiklerinin sömürdüğü fakir ve dindar insanlar. bu insanlar kandırılıp bir araya toplanmış ve bize saldıracak zamanı bekliyorlar. samimiler, inanmışlar sonuna kadar ve ölümü göze alarak kalkıp gelmişler buraya kadar. dini ve vatanı kurtaracaklar, can pahasına da olsa yapacaklar bu işi. onlara böyle söylenmiş, başka bildikleri yok. sömürü ne demek duymamışlar, yapacakları işin kime yarayacağını kestiremiyorlar. dünyada olup bitenleri ve 6'ncı filo'nun gerçek yüzünü göremiyorlar. 6'ncı filo'yu o kadar göremiyorlar ki, dolmabahçe camisi'nin kabataş tarafındaki filonun gemilerini bile göremiyorlar. bu hazin bir manzaraydı benim için. çok değişik şeyler düşündüm o an, bizim bunca zamandır halka anlatmaya çalıştığımız filoya karşı namaz kılmamalıydı kimse... esas sömürücüler ve onların yardakçıları, bıyık altından güleceklerdi birkaç saat sonraki halimize."

  harun karadeniz
 • bergama ve kaz dağları'nın çevresini dolaştığı da görülür. hiç gemi karaya/dağa çıkar mı demeyin. çıkar.

  copyleft nereye kadar
hesabın var mı? giriş yap