şükela:  tümü | bugün
 • vı. uluslararası işçi filmleri festivali

  toprağımız
  havamız
  suyumuz için

  doğal olarak direniş

  "1–8 mayıs tarihleri arasında istanbul, ankara ve izmir’de eş zamanlı olarak gerçekleştirilip ardından kent kent türkiye’yi gezecek festivalin bu yılki teması doğanın yağmalanması ve buna karşı direnişlerle ilgili

  bu yıl altıncısı düzenlenecek uluslararası işçi filmleri festivali için geri sayım başladı. festival, 1–8 mayıs tarihleri arasında istanbul, izmir ve ankara'da eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek. festival daha sonra geçen yıllarda olduğu gibi kent kent süren ve bütün yıla yayılan uzun bir yolculuğa çıkacak.

  sine-sen (disk), dev sağlık-iş (disk), birleşik metal-iş (disk), hava-iş (türk-iş), petrol-iş (türk-iş), tez koop-iş (türk-iş), ses (kesk), türk tabipleri birliği, sendika.org ve halkevleri tarafından düzenlenen festival bu yıl doğanın yağmalanması ve buna karşı direnişler üzerine odaklanacak. festival, ‘toprağımız, havamız ve suyumuz için doğal olarak direniş’ temasıyla düzenlenecek. hes’lerden siyanürlü altın madenciliğine bu alanda çekilmiş yerli ve yabancı filmler festival izleyicisiyle buluşacak. önümüzdeki günlerde açıklanacak filmler listesinde yerli ve yabancı, kurmaca ve belgesel 50 film bulunuyor."

  http://festival.sendika.org/
 • açılışı, 2 mayıs gecesi istanbul'da itü maçka tesislerinde saat 19:30 da yapılacak olan festivalin sunuluğunu fırat tanış yapacakmış.
  http://www.iff.org.tr/
 • türkiye' deki işçilerin %95' inin ilgilenmeyeceği veya haberinin dahi olmayacağı festival. anlamsız.
 • 2 mayıs'taki açılış gecesinde bandista'nın şarkılarıyla destek vereceği festival. ayrıca aynı gün açılıştan önce saat 17.00'de tünel'den taksime yürüyüş gerçekleşecek. açılışa katılımın ücretsiz olduğunu belirtmek gerekmese de yine de biz neler gördük diye belirtelim; katılım ücretsizdir.
 • il il, semt semt, fabrika fabrika dolaşarak emekçilerle buluşma geleneğini bu sene de sürdürecek olan pek anlamlı ve dahi en anlamlı film festivali.
 • fragmanı/tanıtım filmi için buradan buyrun:

  http://www.youtube.com/watch?v=pv-f-5rbsos

  nice senelere...

  ekleme: nihayet festival programı, filmleri ve belgeselleri ile açıklandı. liste uzun.

  http://www.iff.org.tr/…&layout=blog&id=36&itemid=89

  isteyenlere bir de festival kitabı hazırlanmış ki fragmanı, kitabı, konferansı derken iş büyüyor. festivalin kapsamı genişliyor anlaşılan.
  güzel.
 • tünelden başlayıp ritmart topluluğuyla itü kampüsüne yürüdüğümüz festival. ontex ve casper işçileri, bu ürünleri boykot etme çağrısı yaparak haklı mücadelelerini duyurdular bir kez daha. tanıtım filmini hazırlayanları ayrıca tebrik ediyorum. nice festivallere.
 • festival etkinlikleri farklı alanlarda, farklı tarihlerde devam ediyor. buyrun 1 mayıs etkinliğine:

  http://www.sendika.org/yazi.php?yazi_no=37199

  "6. uluslararası işçi filmleri festivali kapsamında 1 mayıs'ta taksim'de özel bir etkinlik gerçekleştirildi.

  festival gönüllü ve emekçilerinin katkıları ile 1 mayıs mitingi boyunca karagöz ve şarlo'nun eşlik ettiği üzerinde "1 mayıs hatırası" yazan büyük siyah fon tüm 1 mayıs alanını dolaştı.

  1 mayıs mitingine katılanlardan çok yoğun bir ilgi gören çalışmada 2800 kare fotoğraf çekildi.

  bu fotoğraflardan oluşturulan 3 dakikalık film işçi filmleri festivali açılışında gösterildi. "

  aman da şu koldan kimler yürüyor, hangi pankartları taşıyorlar, neler yazmışlar, biraz da diğer kola bakalım derken beşiktaş'tan, gümüşsuyu'na oradan şişli'ye kaç km yol yürüdük bilemiyorum. biz alanda sabitlenene kadar kaçırdık tabii. (halbuki ben de isterdim bir hatıra fotoğrafım olsun. hafif pembeleşmiş yanaklar ve burun ile güzel pozlar da verirdim kendilerine üstelik.) gerçi sabitlendiğimizde hâlâ fazlasıyla kalabalıktı, nasıl bir boşluk bulunup da çekilebildi bilemiyorum...

  ayrıca, altıncı uluslararası işçi filmleri festivali adına bir pankartla, sınırlı sayıda kişiyle olsa da yürünmüştür 1 mayıs'ta. yeri gelmişken bunu da not düşelim.