şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 2009 yerel seçimleri, kartal belediye başkan adayı.
    opr.dr. eski kartal ssk başhekimi.

ilk defa chp doğru bir aday göstermiştir.
    kartal da "memleketçi" adaylarla bir yere gelinemeyeceğini anlamış olmaları güzel.

sadece sol değil, kartalın "rant belediyeciliği" nden kurtulmasını isteyen herkes tarafından gönül rahatlığı ile oy verilebilecek bir isimdir.

son seçimde akp-chp arasında sadece 20.000 (320.000 seçmende) lik bir fark olduğu dikkate alınırsa. (ki sanırım sadece ufuk uras 13.000 oy aldı).
    belediye başkanı olma ihtimali yüksektir.

seçimi belirleyecek olan kitle büyük ihtimalle şöyle olacak.

seçilme ihtimali olmayan adaya oy verecek mhp seçmeni
    genel seçim de ufuk urası desteklemiş olan seçmen
    oy kullanmayan ve "daha sol" partilere oy veren seçmen
    ve arif dağların kellesinin alınması ile kararsız kalan seçmen

yerel seçimde kazanamayan adaya verilmiş her oyun çöp olduğu var sayılırsa
    şu kartal granitçilerden, lalecilerden ,rant peşinde koşanlardan kurtarmak için insanların oy verirken bir kez daha düşünmeleri gerekiyor...

--------------------
    5 yıl sonra editi: 5 yıl önce yukarıdakileri yazmıştım. seçimi tahmin ettiğim gibi kazandı.

hani bugünlerde chp nin "türkiyenin birleştirici gücü" sloganı var ya, onun tam karşılığı varsa bu adam olabilir.
    partiyle, deniz baykalla kanlı bıçaklı olma pahasına sadece chp nin değil, herkesin başkanı olmaya çalıştı.
    ne emeğiyle çalışanlara ne de başörtülülere dokundu. işe alırken bile ak partili, mhpli, sosyalist ayrımı yapmadı. ramazanda iftar verdiyse muharremde de verdi. namazını kılarken de gördük, cemevinde aşure dağıtırken de.

kendi adıma en büyük projesi deprem dönüşümü oldu. öyle lafta proje çizerek değil gerçekten her hafta bir başka site yıkılıyor kartalda. mülkiyet problemlerini çözüp, kartalın bütün çarpık planlarını yeniledi. öyle bir dönüşüm süreci güveni oluşturdu ki insanlar "bizim evi ne zaman yıkacaksınız" diye sorabiliyor.
    açıkçası olası bir depremde kurtardığı canlar için bile kendi adıma görevini yapmış sayıyorum.

ekibi olmayan, siyasetten uzak bir başkan olarak, doğru düzgün çalışan bi kadroyu kurması biraz uzun sürdü.
    zaman zaman bunun sancılarını vatandaş olarak çektik, ama her adımda daha fazla şeyi düzelttiğini görüyoruz.
    hizmet binalarını, kültür merkezlerini , çocuk gelişim merkezlerini, muhtarlıkları, sosyal tesisleri de genellikle son 2-3 yılda tamamladı.

aday gösterilip gösterilmeyeceğini henüz bilmiyoruz. mustafa kul gibi isimler dolaşıyor ortada.
    kartal eskisi gibi erzincanlıların çoğunlukta olduğu bir yer değil hatta %60 ı karadeniz bölgesi insanı.
    15 yıldır neden chp nin yarışa ortak bile olamadığını bilmek için kahin olmaya gerek yok.
    chp eğer "birleştirici güç" olma konusunda samimi ise, mevcut durumda oyu kazanılmış karadenizli ve muhafazakar insanları tekrar ak partinin kucağına itmemeli.

ha bu kulis işlerinde her şey olur. sendikayı elleriyle getiren bu adamı genel merkeze işçi düşmanı diye şikayete giden chpli aday adayları bile var.
    ama umarım chp kartalı ikinci kadıköy yapabilecek fırsatı elinin tersiyle itmez.
  • kartal'ın başına gelmesine saatler kalan eski başhekim. kartal hiç beklemediğim çok güzel bir hareket yaptı. şaşkınım.
  • anadolu yakası sahil şeridinin yeni yildizlarindan biri. ümit ediyorduk, gercek oldu.

(bkz: maltepe)
    (bkz: pendik)
  • kartal'ın yeni belediye başkanı. refah partisi ile başlayıp akp ile devam eden ruh halini değiştiren adam. eğer ki dediklerini yapar da kartal'ı sadece kara ulaşımından kurtarırsa uzun süre kalır kartal'ın başında.

kartal ssk hastanesini düzelttiği kadar düzeltsin burayı o da yeter.
  • 15 senelik öze dönük özlemi gidermiştir. sağolsundur varolsundur. sevginiz için sizler için varım dedi şimdi ise bizi çok ve çok sevindirdi.
    şayet kartal için altınok öz haricinde kim aday gösterilse alınması zor bir yerdi. ama gerek akpnin çıkardığı adayın sevimsiz oluşu gerekte altınok özün ssktayken yarattığı insancıl imajın bu seçimlerde bu başarıda çok etkili olduğunu düşünüyorum. 15 senelik refah ve türevi geleneğin noktalanması da bi hayli güzel bi hava yaratacak buna da inancım tam!!
  • kendimi bildim bileli kartal'ı hep milli görüş tandanslı siyasetçiler yönettiğinden, seçilmesini ilk başlarda garipsedim. kendisini tanımıyorum, yurtdışında olmayıp, oy verebilme imkanım olsaydı, oyumu bu kişiye vermezdim, açık konuşayım. ancak kendisini tanıyanlara sorup soruşturdum, gayet düzgün, dürüst, iyi bir insan olduğu söylendi. umarım kartal'ımıza gerçek manada hizmet eder, aldığı oyların hakkını verir. canım kartal'ıma hayırlı uğurlu olsun diyorum.

not: hasta cimbomluymuş, biraz daha ısındım kendisine.
  • kendisi genel cerrah olarak yıllardır kartal devlet ve ssk hastaneleri'nde çalışmakta olup, 2009 yerel seçimlerinde ilk defa aday gösterildiği kartal'da %45'e yakın bir oy oranıyla belediye başkanı seçilmiştir. ayrıca hasta denebilecek düzeyde galatasaray taraftarıdır.
  • 1994 yerel seçimlerine kadar solun sağlam kalesi olan kartal'ın öze dönmesinde büyük emeği olan şahsiyet. sayesinde en sonunda kartal kendine geldi.

zamanın ötesinden gelen edit: kötüleyen arkadaşların bir önceki akp'li belediye başkanının kaç trilyon ile kaçtığını bir zahmet internette küçük bir araştırma yaparak öğrenmelerini tavsiye ederim.
  • değişik bir adam,
    bir adam hem nasıl bu kadar sert görünür, ama konuşmaya başlayınca mahçup, sevecen bi adama dönüşür anlamadım.

kartalda oturmamama rağmen 2 defa yolda karşılaştım.
    ikisinde de kendisini 4-5 mt uzaktan izleyen bir güvenlik görevlisi vardı sadece,

başörtülüsünden, top sakallısına herkes adama heyecanla birşeyler anlatıyordu.
    pek rastlamamış olduğum şey ise insanlardaki tavırdı,
    bir siyasetçiye dert anlatmaktan çok, sanki bayramda dayısı gelmiş çocuğun ruh hali oluşuyor insanlarda.

pek az siyasetçiye nasip olan bir şey sanırım. kıymetini bilirse, adını daha çok duyarız.

ha bu arada kartal festivalini de karadenizli mahalli sanatçıların egemenliğinden kurtarmış, güzel bir hale çevirmiş.
  • eşiyle bir başına kalabalığın içinde şarkılara eşlik eden, bu yüzden kimsenin onu yemeyeceğini bilen belediye başkanıymış.