• izmir ' in cogu yerinden karsiyaka ' ya giden araclar icin alternatifsiz bir yoldur. bunlara bir de canakkale yonunden izmir ' e gelen tum araclar, aliaga petrol rafinerisinden doguya yakit tasiyan tankerler, foca ' daki limanlardan hurda tasiyan kamyonlar gibi agir vasitalar eklenince tadindan yenmez bir trafik cikar ortaya.
  • izmirdeki gazci tayfanin mesken tuttugu yoldur. her daim yaninizdan gecip aklinizi alabilirler. dikkatli olmak gerekmektedir. trafigin sikisik oldugu saatlerde karsiyakadan bornova/alsancak istikametine dogru olan yoldan 1 serit karsiyakaya gidis olarak verilir. araclarin kafa kafaya girmemesine* dikkat etmek gerekir
  • yillar sonra isminin nerden geldigini anladigim, son donemlerde izmir'in alternatifi olmayan tek yolu olmasina ragmen, hala yogunlugu icin cozum bulunamamis yol. ismin anlamini, sehri tepeden gören yeni malikaneme tasininca farkettim;* "arabaların farlari yola altın akintisi izlenimi yaratiyor!" ozellikle gecenin bir yarisi, yari uykulu, su içmeye kalktip da yaşam sizin için yavaş akarken, ışık hüzmesi uzar da uzar, yeni ergitilmiş altın görmiş sanırsınız.
  • son birkaç yıldır her sabah saat 7-9, akşam 6 buçuk-8 buçuk arasında trafik işkencesi yaşatan alternatifsiz yol. trafik sıkışıklığını azaltmak için karşı yoldan açılan şerit trafik sıkışıklığını daha çok arttırmakta mıdır yoksa azaltmakta mıdır her sabah derin düşüncelere sevk eder beni. git-gel eskitemedi tüm izmirliler bu yolu.
  • izmir sinirlari icerisinde saglam hiz yapilabilecek yolun adi..

    bu ismi almasinin sebebi [yani benim duydugum] bu yola aksam vakti az tepeden (az uzaktan, az karsidan) bakildigi takdirde yol isiklarinin ve gecen arabalarin sari isiklarinin altin renginde parildamasindan kaynaklaniyormus..

    bir de alsancak bornova hatti var hiz ve gonul rahatligi ile kaza yapilabilecek.. hizli ve ofkelilere duyrulur..