şükela:  tümü | bugün soru sor
  • protel firmasının piyasaya sürdüğü bir pcb çizim ve tasarım programıdır. fpga tasarımı gibi çok gelişmiş özelliklere sahip olmasından dolayı fiyatı yalnız on beş bin eurodur.
  • protel 99 dan sonra kullanılabilecek en iyi baskı devre tasarım programı. günümüz gereksinimlerini göze alarak 3d kütüphaneleri de güncellenmiş. sipariş üzerine kütüphane oluşturma gibi yeni iş kolları yaratmış program.
  • 3d kütüphanesi gayet yeterli olan ayrıca 3d kullanımları solid works ile gayet uyumlu çalışan, çok iyi rules tanımlamalarının ardından autoroute özelliği tatmin edici olan, signal integrity özelliği ile ufak çaplı analizler yapabilmenize olanak sağlayan güzide bir pcb tasarım programıdır.
  • erü elektrik-elektronik 1. sınıfta öğretilen programdır,başlangıçta aşırı detaylarıyla uzay mekiği mi kullanıyoruz dedirtsede,yetişecek ödevlerin korkusuyla öğrenilir aydınlanmalar yaşatır.
    (bkz: ulvi dağdelen)
  • yıllardır alışılmış proteus'tan sonra haydi bakalım yeni projede bu kullanılacak denince, insan mal gibi kalıyo. özellik olarak diğerlerini çok rahat dövse de kullanım olarak aşırı kastırıcı. bir kere kısayol ezberlemezseniz ayvayı yediniz. çünkü en ufak bi iş için bile bikaç tık yapmanız gerekli. arkadaş entegrenin bacağına hat çekicem, diğer tüm yazılımlarda üzerine gelir sol tık yaparsınız çizmeye başlar, bu vatandaşta önce place menüsünden wire seçip öyle tıklamanız gerekiyor. iki tık fazla yaparsın bu mu diyen suserler için açıklayayım, projelerde yüzlerce binlerce hat oluyo, dolayısıyla yüzlerce binlerce kez fazladan tuşa basıyosunuz. birde kısayolu p ve w yani q klavyede iki uçta iki harf, elimi klavyeye koyayım basayım olmuyo, illa sol kol ağlayacak. ayrıca bağlantı yapılmış elemanları sürükleyince eğer unutur da klavyeden tuşa basmazsanız bütün bağlantıları yerinde bırakıp malzemeyi öyle götürüyo filan. lan ucu boşta 40 tane hattı napiyim ben söyler misin bana altium? ayrıca hat çekerken diğer yazılımlardaki gibi aha burda engel var etrafından dolaştırayım filan demek yok, tek tek her köşesini tıklayacaksınız.

özetle, özellik olarak çok gelişmiş ama kullanım rahatlığı olarak sıçmış batırmış, sıvamış tüy dikmiş bi yazılım.
  • tanım: elektronik ürün geliştirmek için gereken tüm gereçleri içerisinde barından yazılım entegrasyon platformudur.
    4 yıllık tecrübemle şuana kadar sorun yaşadığım en büyük eksiği eski-yeni versiyonlar arasında uyum sorunu vardır. onun haricinde üst düzey yeterlidir. ad15 versiyonu ile tı webench eklentisi gelmiştir. (bkz: webench designer). bu eklenti ile şematik devrelerin steady stade analizi, bode plot gibi analizleri yapılabilir.. tabi bu özellik kullanılacaksa aktif bir altilive hesabı olması gerektiği unutulmamalı.
    ad16 inceleme fırsatım olmadı, ad17 iyi olmuş. en sevdiğim yeni iki özelliği ise active route ve dynamic copper. active route ile seçilen iki net arasında farklı katmanlarda yüksek kalitede yol çizimi yapılabiliyor. dynamic copper ise komponentler, vialar veya padler arasında yerleşecek bakır alan çizime göre şekilleniyor.
  • kuracağım cümlenin yarısından fazlası türkçe kelimelerden oluşmuyor, o kadar strong bir presence var ki...

bir çok formattan schematic, footprint ve 3d modelleri import edebilmesi ile çizim sürenizi oldukça kısaltıyor. bir süre sonra kendi kütüphaneniz oluştuğunda oldukça hızlı iş yapabiliyorsunuz.

aşağıdaki adreslerden istediğiniz spesifik modüllere kadar kütüphaneleri bulabilirsiniz :

https://www.3dcontentcentral.com/
    https://www.snapeda.com/

eğer "import wizard" kullanıp import etmek istediğinizde boş bir sayfa çıkıyorsa "extensions" kısmına gidip "importer exporter" altında ne kadar tik varsa hepsini işaretleyin.

eğer hiçbir eğitim videosu izlemeden başına oturursanız yarım saat sonra tek çizgi çekemeden "sittiret ben bildiğim gibi yapmaya devam edeyim" dersiniz. arayüz ilk başta karışık gibi gelse de kısa sürede alışılıyor.

kısayollar ise işin ustalık kısmı, neredeyse her şeye menülerden ulaşılabiliyor ama hızlı ve akıcı kullanmak için kısa yolları öğrenmek şart.

önceden başka bir pcb çizim programı kullandıysanız eski alışkanlıklarınızdan kurtulmanız uzun sürmüyor.

ayrıca ekranınız full hd değilse bazı pencereler ekrana sığmıyor (1366x768), çalışırken harici bir ekran kullanmanız yerinde olur.

bir de patronunuza "yaee altium alsak mı" demeden önce iyi düşünün kafanıza kürekle vurmasın. başlangıç fiyatı sadece 7245$.
  • hakkımda bu kadar az post atılmış olması beni şaşırttı doğrusu
  • türkiye'de piyasayı domine etmiş baskı devre tasarım programıdır. en yakın rakibi pads' dir. kulllanımı zor gibi görünse de aslında değildir. altium designer profesyonel devre tasarımı yapmak için tasarlandığından ayrıntısı çoktur, bu sebeple karmaşık gibi görünmektedir.
    kendi forumunda ve sitesinde her türlü dökümana, eğitim videolarına ulaşabilirsiniz.

kısayol kullanımı ile ilgili istediğiniz bir tuşa istediğiniz komutu kısayol olarak atayabilirsiniz. nasıl yapıldığı ile ilgili biraz araştırma yaparsanız bulabilirsiniz.

2009, 2013, 2014, 2015 versiyonlarını kullanan birisi olarak her versiyonda hep daha da iyiye gitti. son olarak 2017 versiyonunu piyasaya sürdüler ancak henüz kendisi ile tanışma fırsatım olmadı.
  • ezberlenecek 2 kısayolu vardır, şematiklerde p+w (place+wire), pcb'lerde p+t (place+track). geri kalanlar için p ye basıp açılan pencereden seçmek çok zor değil.

asıl problem olan bir süre kullandıktan sonra çok yavaş açılmaya başlaması, bir projeyi kaydederken sanki başka bir programda o dosya açıkmış gibi kaydetmeye izin vermemesi gibi problemlerinin olmasıdır. 16 ve 17den bildiriyorum.