şükela:  tümü | bugün
  • sakin olmak, telaşa mahal vermemek, agirdan almak...
  • uygunsuz konuşan* birine karşı yumuşak*, olumlu davranmak.
  • bir dersten kalip bu dersi gelecek senelerde gelecek nesillerle tekrar okumaya verilen isim.
  • 1.teslim olmak, köprüyü geçene kadar "sen büyüksün" demek.
    2.yemek servisi yaparken, daha iyi pişmiş yerlerinden sunmak isteyen kişinin servis bölgesinin derinliklerinden çıkarıp yemeği takdim etmesi eylemi.
  • mülayim kişilerce isleri yoluna koymanın ve muhatabı sakinleştirip akl-ı selime davet etmenin en iyi yolu olarak görülse de işe yaradığı çok nadirdir.karşı taraf bunu yalnızca kendi haklılığının mutlak bir delili olarak alacak ve bir zamanlar mülayim olarak bilinen arkadaşı çileden çıkaracak herşeyi yapma hakkını kendinde bulacaktır.özellikle kadınlara-alt grup olarak kavga edilen sevgililere-karşı son derece etkisizdir.alttan almanızı kötüye kullanmayıp problemin çözümünde size yardımcı olan bir kişi biliniz ki insan-ı kamile olan yoculuğunuzda iyi bir yol arkadaşıdır.
  • nedense genelde yapilmamaya calisilan, zayiflik olarak gorulen bir harekettir ki aslinda yerine ve zamanina bagli olarak cok saygi uyandiran, taktir edilen bir davranis olabilir. surekli 'ben hakliyim' savinin pesinde kosan ve hayatin anlaminin bu olduguna inanan kisilerin yaninda, karsisindaki kisinin kalbini kirmaktansa o konu icin, o anda haksiz olmayi goze alanlar, buyuk bir duygusal fedakarlik yapmislardir benim gozumde.
  • dayanamayıp, kıyamayıp telefonu eline alarak, yarım saat öncesine kadar sinirden seni titretmiş olan kişinin numarasını tuşlamaktır...
  • - alttan çok dersim var biraz yardımcı olabilir misiniz hocam...?
    - amuda kalk üsten alırsın...

(bkz: alttan ders almak)
  • olgunluk göstermek.