şükela:  tümü | bugün soru sor
 • derviş zaim'in altyazı dergisinde yayınlanan 2 bölümlük yazı dizisinde yakın dönem türk sineması, yeni türk sineması, bağımsız türkiye sineması terimlerinin yerine önerdiği başlık.

  "...önerdiğim terim 'alüvyon' olacak. coğrafi bir terim olan 'alüvyon' doksanlarda beliren bu yönetmenlerin hem aynı yöne aktıklarını anlatma kabiliyetine sahip olmakta; hem de aralarında farklı biçimler alabilen bağlara işaret etmektedir. bu dönemde beliren yönetmenler, bir alüvyonu oluşturan kollar gibi birbirlerinden bağımsız ama birbirlerine paralel biçimde faaliyetlerini sürdürmekte, kimi zaman bir alüvyonun kollarıymışçasına birleşip, bazen ayrılmaktadırlar..."

  altyazı dergisi
  kasım 2008
 • ilk defa yönetmen derviş zaim tarafından ortaya atılan, 90 sonrası modern dönem türk sinemasını tarfileyen terim. zaim, "odaklandığın şey gerçeğindir: türkiye sineması, alüvyonik türk sineması ve uluslararası kabul" adlı makalesinde önerisini şöyle açıklıyor:

  !---- alıntı ----!
  ...
  coğrafi bir terim olan “alüvyon” doksanlarda beliren bu yönetmenlerin hem aynı yöne aktıklarını anlatma kabiliyetine sahibolmakta; hem de aralarında farklı biçimler alabilen bağlara işaret etmektedir. bu dönemde beliren yönetmenler, bir alüvyonu oluşturan kollar gibi birbirlerinden bağımsız ama birbirlerine paralel biçimde faaliyetlerini sürdürmekte, kimi zaman bir alüvyonun kollarıymışçasına birleşip bazen ayrılmaktadırlar. bazen farklı bazen benzer tarzlara, üretim, finansman ve dağıtım…vs biçimlerine. sahip bu grubu, dinamikliği ve farklılıklarıyla yetkinlikle tanımlayacağını düşündüğüm “alüvyon” kavramı bu yeteneği nedeniyle seçilmiştir.)
  ...
  !---- alıntı ----!

  odaklandığın şey gerçeğindir: türkiye sineması, alüvyonik türk sineması ve uluslararası kabul - derviszaim.com

  --- uyarıl ---
  "aluvyon" değil "alüvyon". hem cahil, hem küstah, hem de tembel. başlığı taşımadan önce aç bir sözlüğe bak.