şükela:  tümü | bugün
 • akciger'deki ici bol bol hava dolan kesecikler.. (encyclopedia croft'tan)
 • bir tek memelilerde bulunurlar.
 • alveollerde gaz degisimi pasif difuzyon ile olmaktadir. soludugunuz havadaki
  oksijen / karbondioksit / azot oranlari ne iseler kaninizdakiler de o kadardir.
  (bkz: scuba)

  insanin sinir sistemi vucudun iki ayri yerinde (boyunda karbondioksit ve beyinde
  oksijen) bulunan sensorlardan aldigi bilgi ile bu denge mevcut solunum hizi ile
  korunamayacak ise akcigerlerin calisma frekansini degistirerek hayatta kalip
  eksi sozlugun nimetlerinden faydalanmaya devam edebilmenizi saglamaktadir...
 • taş yuvası, içine kitabenin konulduğu boşluk, yuva, petek.
 • akciğerde bulunan bol miktarda kılcal damarla çevrili hava kesesidir. solunumda, kılcal damarlarla alveol arasında difüzyonla birlikte gaz değişimi meydana gelir.
 • memelilerin solunum sisteminde yer alan, bronşların dallanarak bronşcukları, bronşcuklarında dallanarak oluşturduğu yapı. sabit sıcaklı hayvanlarda yüksek metabolizma düzeyinde solunuma ihtiyaç duyulduğundan dolayı alveollerin toplam iç yüzeyi 50-80 m2 civarındadır.
 • normal bir insan akciğerinde toplam 2.000.000 adet alveol bulunur. tıpkı büyük bir üzüm salkımı gibi akciğerlerimize yerleşmiştir. soluk alıp verme fonksiyonumuzun en önemli halkasıdır. bu alveollerden 1.300.000 tanesi kaybedilince yani 700.000 sınırının altına düşünce solunum destek ünitesi ile hayata devam edilebilir.
  2.000.000 niye bu kadar çok denilecek olursa; hayat boyunca geçirilen hastalıklar, hava kirliliği vb durumlar alveollerin nicelik olarak azalmasına neden olurlar. tüm bu şartlar üzerine bir de sigara içmek alveoller için tuz biber gibidir.
 • (bkz: al ve ol)
 • akciğerlerde gaz değişiminin yapıldığı yerdir. bu degisimde ilk olarak diyafram rol alır. diyaframın kasılmasıyla göğüs kafesinin basıncı değişir.
  1) normalde havayla doğrudan temas halinde oldukları için solunum yollarında basınç atmosfer basıncına eşittir. (epiglottis gibi anatomik yapılar var fakat doğrudan hava yalıtımı yapan bir yapı yok)
  2) aerodinamik ilkelerine göre gazlar basıncın çok olduğu yerden az olduğu yere doğru hareket eder. deniz topunu indirirken daha hızlı insin diye sıkmamız buna örnek olabilir.
  solunuma gelecek olursak; soluk alma sırasında diyaframın hareketi alveolar basıncı azaltacak şekildedir. bu sayede içeride basınç daha düşük olacağından hava ciğerlerimize dolar. soluk alma biterken bu basınç* tekrar açık hava basıncına eşitlenir. alveolar basınç, atmosfer basıncının çok az üstüne çıktığı anda ise içerideki hava dışarıya doğru hareket eder -deniz topu örneği- ve soluk verme gerçekleşir. alveolar basınç tekrar 1 atm olduğunda soluk alma başlar ve bu mükemmel döngü devam eder.