şükela:  tümü | bugün
  • diş çekiminin ardından çekim boşluğunun iltihaplanması. normal koşullarda çekim boşluğu kanla dolar ve pıhtılaşır. yara iyileşir. ancak tükürmek, sıcak besin tüketmek, pipetle bir şey içmek veya sigara gibi nedenlerle pıhtı atılır veya erir. tükrük, dolayısı ile bakteriler ve yiyecek artıkları bölgede birikir. koku ve ağrı yapar. tedavi edilmezse osteomyelit gelişebilir.
  • tedavisinde; soket oksijenli suyla yıkanır. sonrasında gaz iyodoformlu şerit tamponlar ojenole batırılıp çekim boşluğuna konur. 1 hafta her gün pansuman yenilemek idealidir.

buna zamanınız yoksa ve hasta uyumsuz gibiyse, alveogyl adlı iyodoform ve ojenol içeren preperatı sokete koyarsınız, 2 güne toparlar.

hastaya not: alveolit olduysan %90 sorun sendedir, onu düzelt, pansumanına git, iyileşir korkma.
  • diş çekildikten sonra sokette oluşan sekonder enfeksiyon. pıhtının ortadan kaybolması ve çıplak kemiğin ortaya çıkmasıyla karakterize. kulağa vuran ağrı ve ağız kokusu vardır.

(bkz: dry socket)
  • çekim yerinde pıhtı oluşmaması ve pıhtı oluştuktan sonra parsiyel/total kaybı nedeniyle oluşan klinik durum. sigara, yaranın kurcalanması, çekim yerine yiyecek kaçırılması vs vs. gibi durumlar görülme olasılığı artırmasına rağmen tamamen sağlıklı bir bireyde ve sorunsuz çekimde görülme olasılığı %3-4 tür.
  • diş çekimi sonrası oluşan enfeksiyon durumu. diş çekimi yaptıran herkesin başına gelebilecek bir olay değildir. bünyeden bünyeye değişkenlik gösterdiği gibi, hekiminizin yönlendirmesi, aldığı önlemler ve çekim esnasındaki becerisi de önemlidir. iki defa diş çektirdim bu yıl içerisinde ve ikisinde de bu sıkıntı vuku buldu. ilk çekilen dişim çürük azı dişim idi. ardından iki gün süren yüksek ateş ve ağrılar içinde kaldım. doktorun öncesinde antibiyotik kullanmasına rağmen bunları yaşadım, meğersem içeride diş kökü bırakılmış. tekrar antibiyotik, iğne vesaire kullandım.

yaklaşık 3 gün evvel tekrar bir diş çekimi yapıldı, ortodonti tedavisine başlayacağım için yer açılabilmesi için bu çekimin yapılması gerekiyormuş. velhasıl diş çekimim hem doktora hem bana zor zamanlar yaşattı. jel anestezi dışında, iki şırınga enjektesi de yapıldı. akabinde ateş ve şiddetli ağrı başladı. 3 gündür kanama devam etmekte, dün tekrar antibiyotik ve ilaç kullanmaya başladım.

anestezi yapılması bünyem kaldırmıyor ayrıca bazılarında anestezi pıhtı oluşumunu engelliyormuş. tüm bu nedenlerden ötürü her diş çekimi sonrası benim için işkence olacak.

alveolit rahatsızlığı olanların özellikle dikkat etmesi gereken hususlar :

- diş çekimi öncesinde doktorunuzun antibiyotik verdiğinden emin olun.
    - çekimden sonra tükürmemeye ve steril bir tampon ile açık bölgeyi korumaya dikkat edin.
    - sıvı tüketimi ile beslenmeye çalışın, parçalı ve taneli yiyeceklerden birkaç gün uzak kalın.
    - hijyen bir süre problem olacaktır, yastığınız kan revan içinde kalıp, suratınız yeni kurbanının şah damarından ayrılmış vampir gibi olacaktır *. çekim yapılan bölge haricinde kalan yerleri hafif hafif fırçalayın ve sıkma programına geçmiş çamaşır makinesi gibi gargara yapmayın.
    - ağrı için lokal buz uygulaması yapabilirsiniz, bir tülbent içine sarmayı unutmayın. ayrıca tuzlu gargara hem hijyen hem de ağrı açısından iyi gelecektir. tat vesaire olaylarına takılmayın tabi.

sağlıklı gülüşler, sağlıklı günler.
  • tam her seyi atlatmistim derken 4. gunde olusan ve tum hafta sonumu zindan eden agriyla bende olustugunu dusundugum illet. kan pihtisi artik olusmamis mi var olani mi yok ettim bilemiyorum ama oyle iltihap falan yok sadece pihti yitimiyle bolgenin kapanmamasi durumu var anladigim kadariyla.

http://www.top10homeremedies.com/…-diag-600x350.jpg

dry socket mevzuuymus. gomulu dis cekiminden hemen sonra sigara icmem, bir seyler yemem sebebiyle basima gelmis olabilir. belki de bolge itibariyledir bilemiyorum mk. kafayi yiycem ya 3 aydir dise doktugum paranin ve uzuntunun haddi hesabi yok saka gibi.
  • aslında çekim soketinin iltihaplanması değildir.burada olay çekim soketinde pıhtı oluşumunda bir sorun olmasıdır. pıhtı bir şekilde ( artık hasta parmağıyla mı oynadı, sigara mı içti, hemen o gün dişini mi fırçaladı bilinmez) kaybolmuştur. tabii ki tüm suçu hemen hastaya yükleyip kaçamayız; travmatik çekimler sonrası da görülebilir bir durumdur. genelde çok ağrılı olur, hasta o bölgeye dokunamaz, yemek yiyemez.
    burada olay bu durumun enfeksiyon olmadan yakalanmasıdır. bu hem hekimin hem hastanın sorumluluğundadır. hekim hastaya diş çekiminden sonra neler beklemesi gerektiğinden bahsetmiş olmalı ve hasta da bu durumun beklenmedik olduğunu anlamalı ve hekimiyle iletişime geçmelidir.
    tedavisi ise caps/ her hastada farklı olmak üzere/caps eğer enfekte olan bir doku yoksa soketin kürete edilip tekrar pıhtı oluşmasını sağlamaktır. bu küret işleminden sonra hastaya yeniden post-op verilmeli (sanki yeniden diş çektirmiş gibi) ve hastayla hekim iletişim halinde kalmalıdır.
    sonuç: burası anonim bir sözlüktür ve buradaki bilgiler profesyonel sağlık çalışanının size özel verdiği tavsiyeler/ işlemlerden farklılık gösterebilir. öyle durumlarda hekiminizin tavsiyesi/yaptığı işlem doğrudur ve buradaki bilgiler yanlıştır. çakışmasa bile buradaki bilgilerin doğrulu şüphelidir. ayrıca bu yazıdaki bilgiler profesyonel sağlık çalışanlarının muayenesi yerine geçemez. ve son olarak yatırım tavsiyesi değildir.
    sonuç2: ayrıca dikkat ettiyseniz buradaki bilgiler caps/ enfekte olmayan/ alveolit için geçerlidir. hepsi sonuna kadar yalan ve atmaca olma şansını korur.
  • çekilen dişin kök kısmındaki iltihabı temizlemeyen dişçi yüzünden de meydana gelebilecek durum. 5 gündür yedigim igne antibiyotiklere yazık. şiş yüzüme yazık. 5 gundur uzak durmak zorunda oldugum gıdalara yazık. bana yazık. bugün başka bir diş hekimi drenaj mı nedir ondan yaptı. temizledi, resmen kemiğimi kazıdı. dikis atıp kapattı. 2 gün sıcak ve katı gıdalar yasak. okuyan varsa kullaniyorsaniz sigarada yasak. antibiyotik devam. 1 gun boyunca tukurmek yasak(yara dokusu yerinde dursun diye). bakalım isallah iyilesir.
    salak bi dis nelere sebep oluyor. kotusu olmasinda.
  • 5 gündür canımdan can götüren, gece uykudan uyandıran ağrı. travmatik iki diş çekimi sonrası asla dinmeyen ağrılarım oldu. defalarca doktorumu aradım, fotoğraf yolladım fakat normal denildi. ben de ilk defa diş çektirdiğim için bu süreci normal sanıp günde bin tane ağrı kesici aldım. sonuç, alveolit olmuşum. siz sakın benim gibi yapmayın. ağrınız varsa kontrole gidin. benim gibi 5. günü beklemeyin.