şükela:  tümü | bugün
 • zombi saldırısı veya muhtemel bir nükleer holokost durumlarını tenzih ederek; kablosuz iletişim formları içinde neredeyse en eski ve en ilkel olanı am/fm radyodur. bu teknolojinin miadı çoktan doldu ama hala "iphone'da radyo yokmuş = (" diyen adamlar bitmedi. adamlar lte ile uçuyor bizim lümpenimiz cıstak cıstak alem fm dinleyecek. online radyoların sayısıyla düzce merkez'de dinlenebilecek fm radyo sayısını bir karşılaştırmaya davet ediyorum herkesi.
 • zombi saldırısı veya muhtemel bir nükleer holokost durumlarını tenzih ederek; halihazırda başvurulacak ilk teknolojidir. zira yapımı, seri üretimi ve parçalarının temini çok kolaydır * * . ayrıca am frekansları daha uzak mesafelere erişebilir. ayrıca uzun dalga bandı pek bilinmese de kıtalar arası radyo yayını ve iletişim aracı olarak kullanmak mümkündür. eski radyoları incelediyseniz, ki çoğu am bandında çalışır, dünyanın farklı şehirlerinin isimlerini kadranında görürsünüz.

  he birde felaket durumlarında ilk çöken şebeke gsm şebekesidir, ülkemiz doğal afet kuşağında olduğu için bu durumu halk olarak defalarca tecrübe edindik. en ufak bir deprem sonrasında bile gsm santralleri kilitlenmektedir. diğer bir deyişle am/fm radyo teknolojisinin henüz miadı dolmamıştır. gsm şebekesi olmadıktan sonra o akıllı telefonlarınız * telefonunuzda am/fm alıcı yoksa, o telefon oyun oynamak dışında bir işe yaramaz. tabi ona harcayacak elektriğiniz varsa.

  ha bu arada derseniz ki madem o lw ile am radyo bu kadar iyi neden kullanılmıyor? bunun sebebi günümüz multimedya taleplerinin * am bandına ayrılan band genişliğiyle karşılanamamasıdır. afet durumlarında yayını stereo dinlemesenizde olur. o yayını bulduğunuza dua edersiniz zaten.

  son olarak birçok kullanıcı am ile fm in farkını bile bilmezken frekans değişiminin sebebini anlamaması doğaldır. bunun nedeni ise doppler kayması olarak bilinir. onu açıklamayı da canım almıyor. birşey sıkmadan önce biraz okuyun öğrenin lütfen.

  edit: imla
 • bundandır ki, artık piyasada radyo alıcısı bulmak zor olsa da, var olanların hiçbirinde am alıcısı yok.

  türkiye'de de zaten am dalga boyunda yayın yapan radyo kalmadı. bir tek "türkiye'nin sesi radyosu" var, o da günde 2 saat kadar yayın yapıyor, o kadar. olası bir afet durumunda yine mecburen devletin halka yegane erişim yolu bu radyo olacak ama artık kimsenin elinde am radyo yok.

  bu arada am radyoyu 10 yıl içinde bitiren fm radyo olmuştu. fm'i de birkaç yıl içinde bitirecek olan internet olacak. çok büyük afet şartlarında ise, ne internet, ne fm, ne de gsm şebekesi bi halta yaramaz malesef. demode de olsa, en ucuz, en güvenilir, en uzun erimli iletişim imkanı hala am radyo'dur.
 • buna demode diyenleri deprem olup ortalık yıkıldığı zaman da görmek isteriz.
  çünkü dünyada dijital altyapı kompilen çökse bile ayakta kalacak tek iletişim sistemi analog sistemlerdir.
 • bir adet liseli düşüncesi olabilir.
 • am/fm radyonun iletişim ve haberleşmedeki önemini kavrayamamış, mp3 uzmanı liseli tespitidir.
 • benim gibi hala hf radyo dinleyen biri için anlaşılması zordur..
 • arabası olmayan ve eşittir işareti ile smiley yapan birinin fikridir. her şey kablosuzlaşmışken oturup iphone'u kabloyla usb protundan arabaya mı bağlayacağım lan? "ya da bir dakika arkadaş arabamda bluetooth var benim" pardon diyeceğimi sanıyorsan o sırf "var" demek içni aldığın 8gb iphone'u çerçeveletip duvara asabilirsin arkadaşım. güneş enerjisi ile şarj olan iphone çıkana kadar iphone'u am/fm radyonun demode olduğunu iddia eden ergenlerin anlayamayacağı bir zaman dilimi olan mesai başlama ve bitiş saatlerinde arabaya bluetooth ile bağlamak, her yerde iphone şarj aleti bulundurmak zorunda kalmaktır, mallıktır.* am/fm olayı demode olmayacaktır. 3g mırici denmiş de (bir tanesi hariç) türkiye'de faaliyet gösteren gsm operatörleri ile kusura bakmayın da şifreli cine5 izler gibi radyo dinlersiniz.

  öbür yandan itunes match varken ne internet radyosu allah aşkına? 3 şarkı için 5 dakika reklam mı çekeceksin?

  özet: iphone tırici falan diyenler o telefonlarını olur da bir gün servise verirlerse ve bu teknoloji olmazsa yanlarında vınn takılı bir laptop taşıyarak radyo dinleyeceklerinden kendilerince haklıdırlar ancak geri kalan herkes için am/fm radyo elzem.
 • digital audio broadcasting dediğimiz uydu üzerinden yayın yapan radyo kanallarının genele yayılması ile beraber ülkemizde de gerçeğe dönüşebilecek olaydır. mesela amerika ve yanılmıyorsam buna ek olarak kanada'da sesini duyuran sirius xm diye bir gruplaşma var. isterseniz los angeles'ta olun, isterseniz buraya hemen hemen 7 saat uzaklıktaki san francisco'da; kalite ve frekans değişmeden aynı radyo kanallarını dinleyebiliyorsunuz. hatırladığıma göre 34. kanalda 90'lı yıllar punk-grunge-alternatif rock-metal ağırlıklı çalan lithium, numarasını hatırlamadığım bir kanalda pearl jam için hazırlanmış pearl jam radio, ilerideki kanallarda yine hispanikler için hazırlanmış bangır bangır latin jazz çalan bir radyo var. neredeyse hepsi reklamsızdır (müzik dışında tek duyacağınız olay lithium'da 90'lı yılları anlatan esprili ve kısa bir bant kaydıdır mesela), istediğiniz yerde dinlersiniz, ayrıca 0 kilometre araba alırsanız "2 sene üyelik bedava, uydu radyosu" gibi kampanyalardan yararlanırsınız.
 • frekansa yerleşme işleminin kontrollü olmasından ileri gelir. frekans spektrumu (3 khz-300 ghz) doğal bir kaynaktır ve fcc tarafından bölge bölge dağıtılır. amaç farklı frekans aralıklarının farklı hücrelerde kullanım farklılıklarından ötürü optimize dağılımla iki radyo yayıncısının birbirini etkilemesini önlemektir.

  hakkaten de demodedir, millet adaptive modulation diyor, cognitive radio diyor, femtocell diyor, siz hala tek carrier frequency bize yeter diyorsunuz.