şükela:  tümü | bugün soru sor
 • beni çileden çıkarır bu cümle. bu cümleyi sarf eden kişi özellikle dış görünüş bakımından yargılar karşısındakini. farkında olmadan faşizm yapmaktır .

  - ama sen hiç kürde benzemiyorsun ghostcountry.
  - bi siktir git.
 • (bkz: faşizm)
 • asiri hassas bunyelerde ''cileden cikarma '' etkisi yapabilen cumlecik .
  ''faağsistt '' bile diyebilirler cevap olarak .
  '' taaaam da kürt tipi var sende ''deseniz daha da cok cileden cikarlar .
  yine ''faağsistt'' der buyuk ihtimal .
 • aynı manidar(!)tümceyi şu başlık içeriğinde de duymanız olasıdır; (bkz: türklere sorulan salak sorular).
  egemen topluluğa ait kişinin kendince muhatap olunan "yabancıya" yaptığı iltifat olsa gerek,
  fakat diğer yandan bu cümleyle bir halkın nasıl da küçümsendiğini fark etmemektedirler.
  cümleden cıkarılcak bir "ama" , söylenen şeyi daha bir kabul edilebilir tespite yaklaştırabilir,
  zira "ama" orda bir itirazı dillendirmektedir gibi geliyor, kulak tırmalayıcı.
 • bu işler samimiyete göre çirkinleşir, güzelleşir. yakın arkadaşınıza ''lan sende de hiç kürt tipi yok'' derseniz sorun yok ama yeni yeni tanıdığınız birine bunu söylerseniz yanlış anlaşılabilir.
 • pkk'lı kürtler mağara adamından hallice, vatanına milletine bağlı, bölücülükle ilgisi olmayan kürtler de akça pakça nur parçası nar tanesi kıvamında olduğu için çileden çıkarması çok anlamsız olan cümle. hangi zihniyetten başlasak sikmeye acaba...
 • kötü niyetli bir tespit değildir. bu lafı söyleyeni faşistlikle suçlayanın beyin damarlarından biri kopmuş demektir. aşırı alınganlık gösteriyordur. bir isveçliye sen hiç isveçliye benzemiyorsun demekle aynı şeydir. insanların kökenlerine göre farklı fiziksel yapıları veya davranış örüntüleri vardır. mesela bir karadenizli burnuyla veya şivesiyle belli olur. isveçliler genelde sarışındır mesela. kurak yerlerde yaşayanlar kavruk tenli olur. kendilerine kürt diyenlerin de ve bir çok doğu kökenli insanların da alamet-i farikaları vardır. işbu tespitten yola çıkarak, "ben kürdüm" diyen birisi eğer diğer kürt olduğunu iddia edenlere benzemiyorsa, rahatlıkla "sen kürde benzemiyorsun" denebilir. benzemiyorsa biz ne yapalım, söylemeyelim mi?
 • benzer bir versiyonu da ''aa sen hiç urfalıya benzemiyorsun''dur
 • bana emin gürses'in derslerinde anlattığı bir hikayeyi hatırlattı bu laf. o dönem ingiltere'de eğitim gören emin gürses ingiliz bir kızla çıkmaya başlar. kız ailesiyle tanıştırmak için kendisini evlerine çağırır. o zamanlarda marksist bir görüşe sahip olan emin hocanın siyasi fikirlerini öğrenen aile aynen böyle bir cümle kurar;

  - ama sen hiç marksiste benzemiyorsun?

  yerler farklı, konular farklı, ideolojiler farklı, fakat zihniyet aynı.