şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bu cümle geçtikten sonra cümle arasında fix bir italyan mısnız benzetmesi gelir ki yarar insanı.bir de ebleh bünyeler vardır, bana italyan dediler ula demek adam olduk seklinde yorum yaparlar. arti ananin amina mı benziyorum diye cevap verip siktir edilebilme olasılıkları yuksektir bu cumleyi kullanan güruhun.

  edit: ayıp böyle şeyler tabi.
 • bati avrupadaki insanlardan sik duyulabilen bir cumledir. soyle ki, bazi vatandaslarimiz 60'li yillardan itibaren buraya calismaya gelmis, ardindan ailelerini getirtmislerdir. daha sonra gelen tayfa da es,dost akraba oldugundan genel olarak ayni yorenin insanidir. ayrica hollandadaki turk azinligin es seciminde turkiye 'yi, daha dogrusu kendi sehirlerini, cogu zaman da akrabalarini sectikleri goz onunde bulundurulursa, standart bir "turk" tipi ortaya cikmaktadir.
  dolayisiyla bu genel "turk" tipinden biraz farkliysaniz "ama sen hic turk'e benzemiyorsun, sende turk burnu yok" turunden cumleler duyabilirsiniz.
 • turk tipine uygun gormedikleri için "memleket nere?" diye sorduklarinda, tahmin hakki kullandirilir avrupa ahalisine...

  genelde "brezilyali misin?" diye soran avrupali erkeklerin niyeti bellidir.
  italyan veya ispanyol'a benzettiklerinde biraz daha marj sahibidirler, akdeniz kokusu almislardir...
  kanimca en akillilari "eh yunan misin?" diye soranlardir. yani çakmislardir bir yerlerden geldigini, ama turk olduguna kanaat getirememis, böyle sormuslardir...

  "türküm" cevabi karsisinda su basliktaki replik duyulabilir... "yaaa!" dersin sen de önyargisini yüzüne vurarak...
 • _ama sen hic turke benzemiyorsun ?
  _olabilir mesela sende cok benziyosun.
  _peki turkiye'nin icinden misin?
  _hah abarttin,tam oldun simdi.
 • bir çok ülkücüye direk pruvadan söylemek istediğim söz. arkadaşım genetik olarak kodeks'e uymuyon, sen neyin faşistisin?
 • sultanahmet civarinda yabanci arkadaslarinizi dolastirirken "madam madam" diye yapisanlara "lazim degil kardes" deyince yuzunuze saskin saskin bakip sarfettiklerinde bayagi eglendirebilecek cumle. hele hele yaninizdaki yabanciya sizi gosterip "misafir nerden?" dedikten sonra soylenmisse tepine tepine gulebilirsiniz.
 • - hı! ama sen hiç türke benzemiyorsun?
  - ne sandın bre bizans kargası!
  - eyvah, kara murat'sın sen!
  - yaa kara murat tabi. kaçma siktim belanı!
 • ne hikmetse gazetelerimiz tarafindan ovgu vesilesi yapilan lakırdı. deniz akkaya'nin turke benzetilememesi pek bir memnuniyetle karsilanip carsaf carsaf ustune basilarak duyurulmustu en son olarak.
 • peki türk neye benzer kardeşim? diye sormayı şart kılan laf. türk esmerdir de ben beyaz tenli mi görünüyorum, türk pistir de ben temiz mi görünüyorum, ima nedir? bıyığım mı eksik, kavuğum mu yok kafamda, allah allah nidalarıyla gelmiyorum da ondan mı şaşırdın ne oluyo diye sormak gerekir. bi de eğer bunu söyleyen bir alman yada fransızsa bi de kendine bakması önerilir, zira sarışın alman sayısı hızla azalmakta, fransa adına olimpiyatlarda eskiden sömürge diye aşağıladıkları faslılar, cezayirliler yarışmakta.
 • - ama sen hiç türke benzemiyosun
  - bari yüzüme bak da konuş şırfıntı!