şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ikiyüzlü veya yalancı bir takım insanlar "sosyalizm bitti, sosyalizm öldü, dünyada sosyalist mi kaldı..." gibi yalanları utanmadan söylüyor. bir takım saf veya cahil veya aptal insanlar da bu yalanlara inanıyor. bilgi çağında bu kadar cahil olmayın.

  (bkz: dünyada hangi parti ne kadar oy alıyor)

  yukarıda göreceksiniz ki avrupanın gelişmiş ve uygarlık seviyesi yüksek ülkelerinde sosyalist partiler "iktidar" olabilecek kadar güçlüler. ve hızla güçlenmeye de devam ediyorlar.

  sovyetler birliğinin dağılmış olması sosyalizmin bittiği anlamına gelmiyor. uygarlık tarihini okursanız daha net göreceksiniz: monarşilerden cumhuriyetlere ve oradan da sosyalist cumhuriyetlere doğru evriliyor dünya.

  sovyetler birliği tıpkı tarihteki roma cumhuriyetine benzer. roma cumhuriyeti de yıkıldı ama bu cumhuriyet fikrinin yanlış olduğu anlamına gelmiyordu.

  bu gün elitist, liboş aydınların sosyalizme yaptıkları eleştirilere bakın. sonra m.ö 400 lerde platon'un yazdığı "devlet" kitabında demokrasi hakkında yaptığı eleştirilere bakın. birebir aynı olduğunu göreceksiniz. platon diyor ki demokrasilerde ilerleme olmaz, bilim olmaz, kaos olur, kargaşa olur, insanlar eşit değildir, yöneticileri halk seçemez, ayaklar baş olamaz... sonrada bir güzel aristokrasiyi ve krallığı savunuyor. tarih bize platon'un haksız olduğunu gösterdi.

  sosyalizm sadece bir ideoloji değil aynı zamanda bilimdir. uygarlık tarihinde yerini almıştır. şu ana kadar uygarlığın ulaştığı en ileri noktadır.