şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gelisimin onundeki en buyuk sorunlardan biridir, fark edilmesi cok onemli ve cok buyuk bir tespittir. her ne kadar su platformda bile kullanicilarin yarisi bunu idrak edebilecek kapasiteye sahip olmasa da insanligin onundeki en buyuk engellerden biridir ve bir sorunun cozulmesinin yolu ilk olarak o sorunun fark edilmesinden (identify the problem) gecer.

  amaca giden yolu amactan fazla benimsemek bir cok sekilde meydana gelebilir. birkac ornegi verilmis zaten, bir ornek de buraya ekleyelim: din.

  temel olarak, sapkinliga kapilmis giden toplumlari hizaya getirmek ve dogru yola dondurmek icin dinler getirildi. yani dinler mutlak hedef degil, mutlak hedef olan dogru yola donmek konusunda birer amac. ama bugun baktigimizda dini ve dini motifleri asil amac noktasina getirmis, cahillik denizinde yuzen insanlari goruyoruz. bunlar her yerde. kurandan pasta yapip yiyen zihniyet, uskudar belediyesinin onune cakma kabe diken zihniyet hep ayni. genel perspektiften bakinca o kadar sacma ki, kurallarinin yazdigi bir kitabin random bir sayfasini putlastirip resmediyorsun. ote taraftan o kurallari birak uyguladigini, okuyabildigin bile mechul.

  ornekler her konudan toplanip cogaltilabilir. su var ki, bunun onune gecmek icin onemsenen her seyin "neden?" sorusuyla sorgulanmasi gerekiyor. neden mantikli bir seye varana kadar da bu sorunun tekrarlanmasi gerekiyor. entry boyunca islenen din temasi uzerinden gidecek olursak, "neden soyle davranmaliyim" sorusuna "cunku din bunu gerektiriyor" cevabi kesinlikle doyurucu bir cevap degildir, zira sonrasinda da "neden din" sorusu gelir. dolayisiyla bu soruya her cevaptan sonra neden seklinde devam edilmesi, sonrasinda "neden din" sorusuna cunku insanlik adina dogru olan seylere din sayesinde ulasiliyor gibi bir sonuca ulasilmasi gerekir.

  sorgulama esnasinda tum ara basamaklar asil amaca giden bir yoldur ve kendilerine bu oranda deger ve onem atfedilmelidir. dolayli olarak bu durumda din de bir yoldur ve dogru hedefe giden birden fazla yola olup bunlar varis noktasinda kesisebilir; ancak bu da baska bir entrynin konusudur.
 • en sağlam temelli ideolojilerin bile somut bir sonuca varamamasının altında yatan ana sebeptir.
  bana bir şeyhler oluyor'dan geliyor:

  --- spoiler ---

  bir yerde artık tartışılmaz bir usul oluşmuşsa, yeni bir usul yaratın dedi. zira bir şeyi yapmanın şekli yani usulu, amacının önüne geçmektedir. amaçtan çok usulu kutsanır olmakta sonra. o şeyi sevmek yetmez olmakta. o sevginin herkes gibi gösterilmesi, sevmekten daha önemli sayılmakta. kardeşlerim usul kavga sebebi yaratmakta. usul gelse gelse yol manasına gelir ve eğer gerçeğe gitmekse maksadınız, herkes kendi yolunu bulmalıdır. siz bir anayol yapar ve gerisini yasak ederseniz eğer dedi; ya yol yolsuzluk, ya yolsuzluk yol olur dedi.

  --- spoiler ---

  gerçeği arayın, gerçek sizi özgür kılacak. üç-beş kişi bir araya gelip birbirinizi kandırmayın. birbirinizi eleştirin. otoriteyi gerçek olarak kabul etmeyin. gerçeği hep arayın. otorite diye bir şey yok; hiç olmayacak. kurallara ve geleneklere aldırmayın. gerçeği siz bulun. çocuklarınıza da ne olur bunları öğretin. cehalet memleketimizi sömürüyor.