şükela:  tümü | bugün
 • bir ton para ödenip, bir heves alınıp, bir süre sonra temel hizmetinden ziyade bir başka yan hizmete kaydırılan eşyalardır.

  biz de evliliğimizin ilk günlerinde, yıllarında demiyorum bak dikkat ederseniz, ilişkiyi filmlerdeki gibi yaşayacağımızı sanıp bir sürü ıvır zıvır almıştık. işte yatakta kahvaltı tepsisi de bunlardan biridir.

  filmlerde nasıl oluyordu?

  sabah eşlerden biri ışıl ışıl gözlerle uykusunu tam olarak almış şekilde uyanıyor, yanında bebekler gibi uyuyan eşini bir süre gülümseyerek izliyor, sonra çırılçıplak doğrulduğu yataktan çıkıp sabahlığını giyiyor ve yalın ayak mutfağa gidip kahvaltı hazırlıyordu. kızarmış ekmek, portakal suyu, fıstık ezmesi ve kahveden oluşan kahvaltı tepsisini yatak odasına getirip, odanın perdelerini açtıktan sonra, sımsıcak güneşin içeriye dolmasını sağlıyor, henüz yatakta olan eşi "kalk bakalım pis uykucu sevgilim" diye şaka edip uyandırıyor ve kahvaltı tepsisini, gülümseyerek günaydın deyip sırtını yatağın başlığına doğru yaslayan eşin önüne, servis ediyordu.

  amma velakin bu sistem bizde yürümedi arkadaşlar, yürümezdi de zaten. aynı sıralamayla bizdeki duruma bakacak olursak:

  1-öncelikle bizde uykusunu tam olarak almış biçimde böyle enerjiyle uyanan insan yok. cep telefonunun alarmı olmasa akşama kadar zıbarırız yani.
  2-ikinci olarak bizler, bebekler gibi uyuyup da bir süre uyuması izlenmeye layık insanlar değiliz. deli yatarız. horlarız. ağzımız kokar.
  3-bizde çıplak yatma söz konusu bile olamaz, üşürüz. hadi yaz olsa bile deprem korkusundan yine yatamayız. üstümüzde illa bir eşofman altı ve yatmalık tişört bulunur. çıplak ayakla zaten nereye basıyorsun? yerler buz gibi, beton çeker.
  4-kahvaltıda çay olacak, yumurta olacak, peynir-zeytin olacak, domat olacak, sucuk olacak aga fıstık ezmesiyle karın mı doyar allasen?
  5-ayrıca yatak odasının perdesini şak diye açamazsın, eşin dehşetli bir panikle: "kapat kapat karşı apartmandan bi gören olacak, manyak mısın sapık mısın?" der. kaldı ki bizim yatak odaları güneş almaz, mimarisi özellikle kör karanlıkta sevişilmesine, ergonomisi yatağın gıcırdamamasına odaklıdır.
  6-sabahları eşin de olsa hiç kimseyle şaka yapılmaz. nesilden nesile aktarılıp günümüze değin ulaşmış bir tek şakamız varsa o da, zart diye osurup kalk borusu çaldı zuhaha, diye hunharca gülmektir.
  7-bi de bunlar enerjik uyanmanın yanında güzel/yakışıklı ve estetik de uyanıyorlar. bizde durum biraz farklıdır:

  sabah uyanınca gavur

  sabah uyanınca ben (temsili)

  8-kahvaltı etmeden insan bi elini, yüzünü, gözünü yıkamak ister önce. ne bileyim bi ufak su dökmek ister. kaldı ki uyanır uyanmaz pek bir şey yiyemeyiz biz, icap ederse bi sigara altı yapar geçeriz.
  9-yatağa kırıntı dökmek, cin çarpması, karabasan basması, embesil çocuk peydahlanması gibi çok çeşitli riskleri beraberinde getirir. allah esirgesin!

  işte arkadaşlar bu sebeplerden dolayı yatakta kahvaltının bizim ne örfümüzde, ne dinimizde ne de kültürümüzde yeri yoktur. size tavsiyem, heves edip de eşek yüküyle para ödeyip beymen'den, mudo'dan, tepe home'dan böyle şeyler almayın. hatta bu üçünden hiç bir şey almayın.

  sonuçta atmaya da kıyamıyorsunuz mereti, üretim amacı dışında başka vazifelerin ifasında ve icrasında kullanmak durumunda kalıyorsunuz. bu minvalden yatakta kahvaltı tepsisini ilk önce bizim hanım step tahtası olarak kullandı. bir süre sonra gördük ki step etmenin de bizim kültürümüzde yeri yok. şu an için yatakta kahvaltı tepsisini, kucakta laptop sehpası olarak kullanıyoruz. memnunuz.
 • (bkz: sıvı sabun)
 • (bkz: cep telefonu)
  normalde sadece konuşma amaçlıdır ama baktığımızda; faks, scanner, sözlük, sosyalleşme, mail, oyun, kovalaklık (bizim oraların ağzıyla), zamparalık vs. maksatlı kullanım konuşma amacından daha ağır basıyor.
 • (bkz: çay kaşığı)
  (bkz: damacana)

  edit: ulan nasıl unuturum ya.
  (bkz: ayakkabı kutusu)
 • (bkz: cep telefonu)
 • uçlu kalem-> kürdan
  kurşun kalem->toka
 • kahve kupaları. onlar kalemlik olmaya mahkum edilmişler.
 • onedio'da çok güzel listesi yapılmış eşyalar. özendim.

  link