şükela:  tümü | bugün
 • filibeli ahmed hilmi tarafindan kaleme alinmis,kaknus yayinlarinca basilmistir. hayatla hayal arasindaki cizgide gezinen, son derece akici ve derin tasavvufi eser. kitabin arka kapagindaki alinti, belki daha da aciklayici olacaktir:

  "evet azizim! ben hayallerin arkasina gizlenmis olan hayaletleri ariyorum. ne yazik ki bulamiyorum. tam olarak 'bulamiyorum' demek de yanlis. bunu nasil anlatacagimi bilmiyorum. ilmi gerceklere kimsenin bir sey demeye hakki yoktur. yalniz, bir hakikatin varligi diger bir hakikatin varligina engel olmaz. bazi vicdanlar, baslangic ile sonu birbirinden ayiran bir cizginin onunde durup orada kalamaz. ben bu hayati; dunyaya nicin geldigimizi, ne olacagimizi, bizi bu dunyaya gondereni anlamadan terketmemeye niyet ettim. keske bu sorulara olumlu ya da olumsuz bir cevap bulabilseydim. yari dervis, yari deli ama her gordugunu hikmet gozuyle goren bir dusbazin dusleri sizi cagiriyor. hayat, sekr aninda gorulen bir dus degil midir? kim bilir?"
 • bugünlerde yeditepe'den de sadeleştirilmiş biçimde yayımlandı
 • timaş yayınlarının da bastığı gerçekleri rüyanın derinliklerinde bulan gencin (bkz: raci) aynalı dede ile geçen hikayesi. zerdüşt ile ilgili olan kısım çok çok iyi tasvir edilmiştür ve güzel ötesidir.
 • sehbender zade filibeli ahmed hilmi'nin, turkceye hayal alemi olarak cevrilmis eseri. rivayetlere gore, simyaci bu kitaptan coverlanmis.

  ufak bir alinti yapalim, dalalim alemlerine hayalin:

  "ben oyum ki, ben dedikce maksadimdir kudretin,
  ben oyum ki, benligimden zahir olmus vahdetin.
  farzedersem benligim senden cudadir, ey vucut!
  vehm-i mahzim; hic vucudu var mi ma'dumiyyetin?"

  "-ey halk! her kim milest hjarabelerinde kuyuda sakli bulunan levhayi getirir de alimlerine reisine verirse, karsiliginda uzerinde buyuk bir sir yazilmis, ondan daha muhim bir levha verilecektir."*
 • star wars, matrix, dark city, truman show tadında tasavvufi bir eserdir.

  bu şuun, âlem
  bîsebat-u bîkıdem
  nerde havva, adem?
  varsa aklın ey dedem
  dem bu demdir, dem bu dem!
 • dogdu simdi sems-i idrak aleme
  istivagahtir dimag-i ademî
  nur-i haktir seb-cerag-i ademî
  ey melaik! bas egin hep adem'e.
 • onlarca kez okuyup bıkmadan tekrar tekrar okuduğum bir lezzet yuvasıdır amak ı hayal.başkadır,farklıdır,aynıdır,bizdir,sizdir,hiçkimsedir,herkesdir.içinde hiçbirşey barındırır,barınağı herşeydir.ayrıetten:

  (bkz: puslu kitalar atlasi)
 • değişik okumalarla diyebiliriz ki; bu dünyadan olabildiğince uçmalı uzaklaşmalı..bu dünya yalan dünya gayrısı hayırsız dünya..lakin gelin görün ki elde başkası da yoktur ve tüm uçuşlar-yönelmeler-kanatlanmalar sonunda bu dünyaya geri dönmekliğimiz söz konusudur-olmalıdır..ama o gidip dönmeler sonucunda ahmet hilmi'nin raci'si misal hiçbir vakit gittiğimiz halde geri dönmeyiz..iki dünya yoktur..aksine tek dünyada ikiliği yaşamak ve bunun sonucunda derinlikli olarak tek dünyaya ulaşmak söz konusudur..yahut zaten diyen demiş;'bi ben vardır benden içeri'..gerisi boş gerisi hoş..
 • seneler önce kitap haber dergisinde tanıtım yazısı yazılırken önce klasik 'in tanımının yapılmasını gerektirmiş kitap. aşağıdaki yayınevlerinden çıkmıştır.

  tercüman - 1001 temel eser
  beyaz yayınları (en iyi bazkısı budur zira hem eski hem yeni dilde sunulmuştur - rare bi edition)
  kaknüs yayınları (yeni yayınevlerinden ilk yayımlayan)
  timaş yayınları
  şule yayınları
  (eksiğim varsa tamamlayınız)

  külttür

  edit: birey, akçağ, nar, beyaz balina, parıltı, antik dünya klasikleri, kitap zamanı, shambala (awakened dreams)
 • amak-i hayal sehbenderzade filibeli ahmed hilminin yazmış olduğu metaryalist düşüncelerden kurtarıp hak yolunu bulmasını anlatan herkesin özellikle kafasında sorular olanların muhakkak bir iki kez okuması ayrıca üstünde uzunca bir zaman düşünmesi gerektiği türk edebiyat tarihinin başyapıtları arasında sayılabilecek bir kitap.