şükela:  tümü | bugün
 • filibeli ahmed hilmi tarafindan kaleme alinmis,kaknus yayinlarinca basilmistir. hayatla hayal arasindaki cizgide gezinen, son derece akici ve derin tasavvufi eser. kitabin arka kapagindaki alinti, belki daha da aciklayici olacaktir:

  "evet azizim! ben hayallerin arkasina gizlenmis olan hayaletleri ariyorum. ne yazik ki bulamiyorum. tam olarak 'bulamiyorum' demek de yanlis. bunu nasil anlatacagimi bilmiyorum. ilmi gerceklere kimsenin bir sey demeye hakki yoktur. yalniz, bir hakikatin varligi diger bir hakikatin varligina engel olmaz. bazi vicdanlar, baslangic ile sonu birbirinden ayiran bir cizginin onunde durup orada kalamaz. ben bu hayati; dunyaya nicin geldigimizi, ne olacagimizi, bizi bu dunyaya gondereni anlamadan terketmemeye niyet ettim. keske bu sorulara olumlu ya da olumsuz bir cevap bulabilseydim. yari dervis, yari deli ama her gordugunu hikmet gozuyle goren bir dusbazin dusleri sizi cagiriyor. hayat, sekr aninda gorulen bir dus degil midir? kim bilir?"
 • romanın kilit şahsiyetlerinden aynalı baba'nın bilgili olmak hakkında söyledikleri dikkatimi çekmişti.
  "insanın bilgisi nedir? bencillik ve zevklerin ihtiyacı olan san'atlara ait şeylerdir"
 • başkahramanının ruhani ve de (yahut) bilfiil bedenen yaptığı yolculuklardan birinde vardığı diyarın insanlarının göz yerine kaşlarının altında bir çift arpacık soğanı taşıdıkları bir fantastik kurgudur ki "kimi zaman beşer in gözleri hakikatlari görmekte ancak bir arpacık soğanı himmetindedir" der..
 • hayalin derinlikleri..
 • bugünlerde yeditepe'den de sadeleştirilmiş biçimde yayımlandı
 • timaş yayınlarının da bastığı gerçekleri rüyanın derinliklerinde bulan gencin (bkz: raci) aynalı dede ile geçen hikayesi. zerdüşt ile ilgili olan kısım çok çok iyi tasvir edilmiştür ve güzel ötesidir.
 • sehbender zade filibeli ahmed hilmi'nin, turkceye hayal alemi olarak cevrilmis eseri. rivayetlere gore, simyaci bu kitaptan coverlanmis.

  ufak bir alinti yapalim, dalalim alemlerine hayalin:

  "ben oyum ki, ben dedikce maksadimdir kudretin,
  ben oyum ki, benligimden zahir olmus vahdetin.
  farzedersem benligim senden cudadir, ey vucut!
  vehm-i mahzim; hic vucudu var mi ma'dumiyyetin?"

  "-ey halk! her kim milest hjarabelerinde kuyuda sakli bulunan levhayi getirir de alimlerine reisine verirse, karsiliginda uzerinde buyuk bir sir yazilmis, ondan daha muhim bir levha verilecektir."*
 • star wars, matrix, dark city, truman show tadında tasavvufi bir eserdir.

  bu şuun, âlem
  bîsebat-u bîkıdem
  nerde havva, adem?
  varsa aklın ey dedem
  dem bu demdir, dem bu dem!
 • dogdu simdi sems-i idrak aleme
  istivagahtir dimag-i ademî
  nur-i haktir seb-cerag-i ademî
  ey melaik! bas egin hep adem'e.
 • onlarca kez okuyup bıkmadan tekrar tekrar okuduğum bir lezzet yuvasıdır amak ı hayal.başkadır,farklıdır,aynıdır,bizdir,sizdir,hiçkimsedir,herkesdir.içinde hiçbirşey barındırır,barınağı herşeydir.ayrıetten:

  (bkz: puslu kitalar atlasi)