şükela:  tümü | bugün
 • napoli'nin guneyinden, salerno'ya kadar uzanan, uzerinde turistik sehirlerin yer aldigi sahil seridi.
 • guney italyada amalfi sahilinde yer akan kasabalardan birinin ismi.cafe-kilise ve cesmeden olusan minik bir meydana ve meydanda cok sicak kanli italyanlara sahip kasaba. tamamen akdeniz insanlarinin sicakligi...kilise merdivenlerinde otururken yaklasan amcalar ve koyulasan sohbetler...deniz, gunes, limon kokusu, sarap, sukunet...keyif mekani.meydani gecip biraz ilerleyince kasabanin sonunda insanin karsina cikan essiz guzellikte ufak bir akarsu ve degisik bi yerlesim birimi, bi nevi site ama mutlaka gorulmeli. limanda yurunmeli, gunes batarken orda bulunup gece kismen uzaktan izlenmeli.aylar sonra aniden akla gelip hayallere dalinmasina neden olan bir buyu.
 • (bkz: positano)
 • positano'ya kıyasla biraz daha büyük, yine sevimli bir kasaba. dondurma ve limonlu ürünlerin hepsi leziz. positanodan ciddi olarak daha ucuz.
  meydanında bu kadarcık bir kasaba için dev sayılabilecek bir kilisesi ve kilisenin önünde budist tapınaklarının önündekilere benzer uçsuz bucaksız bir merdiven dizisi var. positano'da yokuş ve merdiven konseptine doyanlar aman nihayetinde bütün kiliseler aynı deyip merdivenleri es geçebilirler, gerçi es geçmezlerse belki de çok harika birşeyle karşılaşacaklar :) yorgunluk durumuna göre karar vermek lazım.
  amalfi sahilleri'ne kadar gelindiyse mantıklısı bir araba kiralayıp gezmek olacaktır. amma unutulmamalı ki yollarda düz gidilebilecek mesafe 5 metreyi geçmiyor. virajlar, virajlar ve virajlar bir süre sonra insan kendini roller coaster sürücüsü gibi hissediyor.
 • (bkz: insieme)
 • roma' da romantik bir akşam yemeği veya venedikte gondolla bir gezintiden bin kat daha iyidir buranın atmosferini solumak. sözlük yazarlarından yakından zamanda evlenmeyi düşünen varsa burayı evlenme teklifi/balayı için kesinlikle önerebilirim. ben şahsen bir gün evlenirsem burda teklifimi yapıp sonra sevdiceğimle salerno' ya gidip huzurluca yaşamayı teklif etmeyi düşünüyorum. çok şanslı birisin gelecekteki sevgili. *

  tabi şöyle de bir şey var : hayallerde yaşıyor bazı ibneler

  amalfi-salerno :

  http://www.google.com.tr/…gbnmkgpcq&ved=0ccuq9qewag

  http://www.google.com.tr/…58&ty=37&biw=1599&bih=809

  http://www.google.com.tr/…:429,r:1,s:0&tx=109&ty=93
 • hakkinda bilgi sahibi olmak icin: http://www.youtube.com/…fb5b8e4d4d99/31/fkyhx-jix3c
 • italya'da bulunan en güzel yerlerden biri. özel araç dışında ulaşım zor fakat imkan olursa gidip görülmesi gereken muhteşem bir yer. hem denize kıyısı olup hem de kayalık gibi tepe üzerinde evlerin bulunduğu, akşamı ışıl ışıl daha da güzel olan manzarası süper şehir. uzun uzun yolları, tepeleri, dolambaçlı virajlı yolları aşarak apayrı bir dünyada buluyorsunuz kendinizi.
 • 2 gün roma+1 gün vatikan dedik ve 1 günü positano'ya ayırdık.positano ''under the tuscany sun'' filminde gördüğüm bir kasaba!
  son gün salerno'ya kadar trenle gidip otobüsle positano için yola çıktık,cık!önce amalfi dediler!tamam,amalfi'yi de görelim ayşe arman'ın anlata anlata bitiremediği kasaba.
  her an dağılacakmış endişesine kapıldığımız eski otobüs yolculuğu stresliydi.tam bir buçuk saat virajlı yollarda düğün alayı geliyormuşcasına korna çalarak geçti yolculuğumuz .
  positano için ''bir bu kadar daha yolumuz var''deyince şoför o dakika vazgeçtik positano'dan ve amalfi'de geçirdik günümüzü.
  oldukça sevimli küçük bir kasaba.tipik italyan!
  yamaca kurulmuş kasabanın,küçük bir plajı var.daracık yolları ve sağlı-sollu hediyelik eşya satan dükkanları ile turistik ama sakin ve dokusunu korumuş bir yer amalfi.
  limonçellosu güzel,limon kreması daha da güzel,içimi kolay,daha hafif .limon şeklindeki sabunlar muhteşem kokulu.her bir evin-dükkanın sokak numarası üzerinde limon motifi bulunan minik mavi seramiklerde yazılı,şık bir ayrıntı!
 • amalfi coast olarak bilinen italya'nın güney sahilinin en ünlü şehri/kasabası. positano kendisini donunda sallamaktadır ancak nedense amalfi daha ünlüdür. bir smart kiralayıp tüm sahili sorrento'dan başlayarak gezmek süper keyifli bi deneyimdir lakin pahalıdır, yaz sezonu daha da pahalıdır.