• zehirli ve halüsinojen bir mantar türü olarak tanımlanmaktadır. mantarın halüsinojen etkisini ele alırsak, içindeki bazı bileşenler nedeniyle bilinci geçici olarak dondurduğu bilinmektedir. yani daha da açmak gerekirse, mantarı yemeden önce bilincinizden geçen olguların hepsi yedikten sonra devasa halüsinasyonlara dönüşmektedir. yiyenler üzerinde sebepsiz yere gülüşler, hayal görme, işitme sıkıntısı ve bu şekilde bünyeden bünyeye değişen birçok etkisi bulunmaktadır. yarattığı delilik krizleri 4 ile 6 saat arasında sürmektedir.

ayrıca bir rivayete göre, şirinlerin yaratıcısı peyo bir gün ormanda gezerken bu mantardan yer ve mantarın etkisiyle sevimli, küçük, mavi yaratıklar görür. şirinleri de burdan etkilenerek oluşturur. hatta şirinlerin başındaki o meşhur 'iyi bir çocuk olursanız belki şirinleri bile görebilirsiniz' repliği de -ola ki bu rivayet doğru ise- peyonun aslında uyuşturucu pazarlayıcısı olduğunun göstergesi olup, şirinler komünizmden sonra şimdi de çocukları uyuşturucuya mı teşvik ediyor ulan dedirtir insana demedi demeyin. şakacı rivayet ilahi seni.
  • onsekizinci yuzyilda sibirya da kullanimi cok yaygin olan mantar turu. surgun olarak yillarini sibirya da geciren isvecli bir subay count von strahlenberg, sibirya halkinin, alkol yerine mantarin cayini yaparak nasil kendilerinden gectigini anlatir. sonradan sadece zenginlerin luksu haline gelen bu mantari, fakir halk kullanamaz hale gelir, zenginlerin toplanti ve partilerinin yapildigi evlerin bahce kapisinda ellerinde tahta tasla bekleyip, cisini yapmak icin disari cikanlarin idrarlarini alarak icinde mantarin uyusturucu etkisini gosterebilicek zehirinin oldugu zanni ile icerler.
  • türkiye'nin kuzey bölgelerinde dağlarda çam ormanlarında bulunabilen bir mantardır.
    daha önceki bilgilendirici girdilere ek olarak: yaş iken yenildiğinde çok fazla mide bulandırır bu yüzden toplandıktan sonra kurutulması ve kurutulmuş şekilde yenmesi mide bulantısını nispeten engeller. son yıllarda popüler olan ve gençleri amsterdam yollarına düşüren psilocybin içeren mantarlarla pek bir ilgisi yoktur yani "abi ben yemiştim amsterdam'da bunlardan bir şey olmaz, yiyelim !" düşüncesi ölümcül tehlikelidir.
    öncek igirdilerde 4-6 saat süren delilik yaratmasından bahsedilmiş ki "delilik" den kişinin ne anladığına göre bu durum değişir: mahabharata'daki kral yudhishthira'nın dharma sınavında delilik nedir sorusuna verdiği cevap "unutulmuş eski bir yoldur"
    bu mantar kişiyi psilocybinlerde olduğu gibi güçlü göz yanılsamaları, illüzyonlara değil direkt bir halusinojen evrenin içine sokar. karakterinize ve öncesindeki duygu durumunuza göre halüsinasyonlar değişir.

(bkz: l'ours) filmindeki yavru ayı da bu mantardan yer ve epeyce eğlenir ama insnalar için hiç de eğlenceli değildir ki eğlenmek için güvenli sayısız yol varken mantarları tercih etmek gerçekten deliliktir yani bu mantar delirtmez zaten deli olanlar yer.

not. bu mantarın kullanılması satışı vb. herşeyi suçtur, son derece tehlikeli olup kullanılması asla tavsiye edilmez.
  • şirinlerin içersinde yaşayıp bütün gün lay lay lom gezdiği, alice’in yiyip harikalar diyarına gittiği, süper mario’nun yiyip büyüdüğü zehirli mantar türü. amanita phalloides ile yakın akrabadır, kullanımı ölümcül olabilir.
    (bkz: psikoaktif mantarlar)
  • gelin mantarı adıyla da bilinen sevimli mantar. bolu yaylalarında kendisine rastlamak mümkün.
  • masal kitaplarinda gordugumuz sapkasinda, kirmizi uzerine beyaz puantiyeleri olan mantarlar.
  • "the sacred mushroom and the cross" isimli kitabında john marco allegro diyor ki, erken dönem (xiii. yüzyıl) hıristiyan resim sanatında görülen psikoaktif mantarlar hıristiyanlığın kökenlerinin psychedelic ritüellere dayandığının bir kanıtıdır. fransa'da bulunan plaincourault şapelindeki fresklerde net bir şekilde adem ve havva'nın arasında amanita muscariayı görmekteyiz. görsel

bu fresklerin en güzeli fransa'daki saint martin kilisesinde bulunuyor. isa'nın kudüs'e girişi sırasında elinde mantarlarla resmedilmiş. havarileriyle konuşurken onlara mantar ikram ederken resmedilmiş. dahası son akşam yemeğinde bile mantarla resmedilmiş. görsel

bitmiyor...

terence mckenna ise "food of the gods" kitabında diyor ki, adem ve havva'nın cennette yediği yasak meyve mantardı. çünkü cennette iki yasak ağaç vardı. biri ölümsüzlük ağacı, öteki bilgelik ağacı. havva'nın ademe sunduğu yasaklı meyve bilgelik ağacının meyvesi, amanita muscariaydı. yasak olmasının nedeni ise adından da anlaşılacağı üzere "food of gods" yani tanrıların yemeği. antik mısırlılar, mayalar, vikingler de aynı ismi kullanmış. tanrılar kendi yarattığı canlının bilgelik ağacından yemesine göz yumamazdı ve o tanrısal kibirle adem ve havva'yı cennetten kovarak cezalandırdılar. hikaye böyleydi. görsel tekrar dönelim konumuza.

jan irvin "the holy mushroom: evidence of mushroom in judeo-christianity" allegro'nun savunmasını daha da güçlendirecek bazı yeni kanıtlar sundu. kitapta bazı fresklere yer veriyor ve bu fresklerde görülen mantarlar amanita muscaria olmadığı için birtakım çevreler tarafından savın kendi kendini çürüttüğü söylendi. komik olan da bu ya, o mantarlar amanita muscaria değildi, evet, ama liberty cap olarak da bilinen psilocybe semilanceata'ydı. görsel çayırlarda inek bokunun içinde çıkar ve avrupa'da en yaygın psilosibin mantardır. mısır'da ise psilocybe cubensis yaygındır. osiris'in bir armağanıdır ve onlar da tıpkı mayalar gibi cubensis mantara "flesh of gods" ve "food of gods" demiştir. aynı zamanda ölümsüzlüğün meyvesidir. ki bu ölümsüzlük meselesi önemli bir konu çünkü thomas incil'de de isa'nın sözlerine rastlıyoruz. beş ağaç bölümünün 19. maddesinde isa diyor ki:

"ne mutlu, mevcud olmadan önce var olana! eğer benim havarilerim olursanız, eğer benim sözlerimi dinlerseniz, bu taşlar size hizmet edecektir. çünkü sizlerin cennette beş ağacı var, hiç değişmezler; ne yazda ne kışta. ve onların yaprakları dökülmez. onları tanıyan kimse ölümü tatmayacaktır."

bu ağaç evergreen'dir. kelt mitolojisinde kutsal kabul edilen ve bizim de bildiğimiz üzere çam ağacıdır. kelt mitolojisindeki greenman tasvirlerinde de amanita muscaria mantarına rastlıyoruz. görsel keza amanita muscaria çam ormanlarında yetişen bir mantar türü.

biraz daha renklendireyim burayı.
    görsel
    görsel
    görsel
    görsel
    görsel
    görsel

şimdi amanita muscarianın kendisine gelelim. bu muhteşem ikonik mantarı çam ormanlarında görebilirsiniz. sibirya şamanları bunu çiğ olarak yer ve işeyip sidiğini seremoniye katılanlara dağıtır. onların da kafası yükselir. amanita muscaria (sinek mantarı) kesinlikle zehirli değildir. illegal de değildir çünkü psilosibin mantar olmadığı için sadece zehirli mantar statüsündedir. iskandinavya şamanları ise amanita muscarianın bir benzeri ve daha güçlü etkisi olan amanita pantherina yer. amanita muscaridan farkı rengi bej ile kahve rengi arasıdır. ölümcül veya zehirli değildir, halüsinojeniktir. ancak çok güçlü olduğu için pek tercih edilmez.

amanita muscariayı iki yolla tüketebilirsiniz. kurutup çayını yaparak veya kurutup sigara gibi sarıp içerek (sakın çiğ yemeyin, siz şaman değilsiniz. mide bulantıları ve kramplar işkence olur size). elbette bu güzel, lezzetli mantarın çayı daha güzel olur. yetişkin bir kişi için 15 gram (kilo ve toleransa bağlı değişkenlik gösterse de doz aşımı tehlikelidir) kurutulmuş amanita muscaria iki bardak suda 15-20 dakika kısık ateşte demlenir ve içmeye hazır hâle gelir. kötü bir deneyim yaşamak istemiyorsanız doğada olun. çünkü psilosibin mantarı gibi sizi kucaklamaz, ayahuasca gibi tokatlar. ayrıca bad trip diye bir şey yoktur, korkmayın. o bad sandığınız tripler iyidir. travmaları ve korkuları iyileştirir. hatta şamanlar pek çok fiziksel ve mental hastalığın tedavisinde kullanmıştır. kısacası eğlencelik mantar değildir. bir hastalığınız varsa kullanın.
  • sabahları yürüyüş yaptığım parkurdaki söğüt ağacının budanmış bölümünün yüzeyinde gördüğümü sandığım mantar türü. neden sandığım diyorum çünkü bunların rengi sarıydı. biraz yüksekte olduğu için foto alamadım fakat zoom yaparak bir video çekebildim. aranızda bu mantarın cinsini söyleyebilecek varsa video linkini aşağıya bırakıyorum.

ekşi up.
  • hakkında yazılacak çok şey var, bu zamana kadar insanları bilerek korkuttuklarını ve uzak tuttuklarını düşünüyorum.
    bugün itibariyle amanita muscaria kullanmaya başladım. satışı yasak olduğundan mantarı kurutmak yerine damla şeklinde satılanlarından aldım, sinir stres yok yumuşacık oldum.
  • bizim bahcede kendi kendine türemis. uretmeyi dusunuyoruz.
    ısteyen olursa yesillendirsin :)

foto
hesabın var mı? giriş yap