şükela:  tümü | bugün
 • acımasız engellerle dolu yol. (bkz: amansız)
 • kadir inanir ve zuhal olcayin oynadigi bir turk filmi.kocasiyla arasi bozuk olan kadin,kocasinin arkadasi olan tir soforu kadir abimizle birlikte doguya sefere gitmeye kalkar.yanina kizinida almistir.kizi mine cayiroglu oynamaktadir.
 • bitirilmesine imkan verilmeyen işler, görevler, vazifeler olgusunda kullanılabilecek kelime
 • (bkz: azap yolu)
 • zuhal olcay'ın 1985 yılında en iyi kadın oyuncu ödülünü almasını sağlayan, yine bir yol filmi olmasına rağmen ömer kavur'un filmografisinde ayrı bir yeri olan sinemamızın nadide eserlerinden. bu filmde şimdi kocaman kadın olmuş mine çayıroğlu'nu da küçücük bir kızken izleyebilirsiniz ilginizi çekiyorsa.
 • kerem şahin’in çıkmaz yollar adlı hikayesinden esinlenerek, senaryosunu ömer kavur ile barış pirhasan'nın yazdığı altıncı ömer kavur filmidir. başrollerde hasan rolüyle kadir inanır, sabahat rolü ile zühal olcay ve yavuz rolüyle yavuzer çetinkaya ve ayşe rolü ile mine çayıroğlu oynamaktadır.

  --- spoiler ---
  insan bazı geri dönüşleri zor becerir. yıllar ilaç gibi gelir bazı yaşananlara, ama geride bırakılanlara neler olmuştur. yüzleşmek kolay mıdır? hasan türkiye’ye döner. giderken bıraktığı sevdiği sabahat çocukluk arkadaşı yavuz ile evlenmiştir. tam bir kaybedendir yavuz. futbolculuğu becerememiş, kayınpederinin dükkanın elden gitmesine sebep olmuştur bunla da kalmamış bir trafik kazasına sebep olarak kayınpederinin ölümüne kendisinin topal kalmasına yol açmıştır. hasan tırı ile türkiyeye giriş yapar bir süre dinlendikten sonra diyarbakır’a devam edecektir. yükünü bırakıp mahalleye gider. sabahat bıraktığı sabahat değildir. yavuz onu zorla fahişeliğe itmektedir. bu arada karanlık işler çeviren yavuz ortadan kaybolur. yavuz’un peşindeki adamlar evi basar sabahat ile ayşe’yi alıkoyarlar. derken hasan gelip onları kurtarır. bu sefer adamlar hasanın ve sabahatin peşine düşerler. hasan sabahat’i mardindeki teyzesine götürmeyi düşünmektedir. amansız takip böylece başlar.
  --- spoiler ---

  ömer kavurun ilk yol filmi denemesidir. zuhal olcay’ın da ilk sinema filmlerinden biridir. ilginç bir tesadüf zuhal olcay’ın canlandırdığı sabahat karakteri bu filmde mardin’e gitmek istemezken, hiçbiryerde filminde canlandırdığı şükran karakteri mardin sokaklarında kayıp oğlunu aramaktadır.
 • tır giderkenki kamera açılarına hayran olduğum $ukela türk filmi.
 • kadir inanır ın klasik kadirizm filmleri dışında bir karaktere büründüğü bir film.sırf mardin sahneleri için bile görmeye değer bir film.kadir inanır ın volvo f12 si filmde bir fenomen.
 • filmin çekildiği dönemde babam filmdeki yardımcı oyuncu tırın tedarik edildiği şirkette çalışırdı. "-bütün kademecilere koca tırı saatlerce durduğu yerde sallattılar" diye hala anlatır.
 • kadir inanır'ın kamran usluer tarafından seslendirildiği filmdir.

  ve rahatlıkla --kayıp anneyi arama temalı-- devam filmi çekilebilirmiş.

  yeşilçamda devam filmi alışkanlığ /kültürü yok denecek kadar az olduğundan beklemek yanlış olur..

  bikaç istisna ; hababam sınıfı sınıfta kaldı, köyden indim şehire, tatar ramazan sürgünde..