şükela:  tümü | bugün
 • amantes

  lovers

  lovers:a true story

  adlariyla imdb de yer edinen eriskinligimde dahi bana yeniden eriskinlige giris yillarima donduren,insana is yerinde yuzundeki sivilceleri sordurtan,o bicim guzel bi` vicende aranda
  amcamin filmidir...bulabilenlerin hemen izlemsi farz oluna....izleyemeyenlerin kafasini duvardan duvara vurmasi gereken filmdir...
 • yönetmenliğini vincente aranda'nın yaptığı 1991 tarihli film. son derece kontrollü, kusursuz bir oyunculukla kotarılmış ve her iyi melodramda olduğu gibi kaosla flört eden bir yapım.

  --- spoiler ---
  genç paco askerliğini bitirdikten sonra köyüne dönüp çobanlığa devam etmektense, madrid'te kalıp iş bulmaya karar verir. aynı zamanda eski kumandanının hizmetçisi trini ile evlenmek istemektedir. paco kafasında bu düşüncelerle kendisini, sarışın dul ev sahibesi luisa'nın dairesinde bulur. oradanda luisa'nın kollarına düşmesi fazla zaman almaz. trini bir şeylerden şüphelendiğinde ise film, iki kadının paco'nun ilgisini elde etmek için verdikleri savaş arenasına döner. amantes'i klasik bir aşk üçgeni masalı olmaktan kurtaran şey ise paco'nun hayatındaki iki kadına da büyük bir rahatlıkla her şeyi söyleyebilmesindeki ve her durumdan hiç bir vicdan yarası almadan sıyrılabilmesindeki bukalemun benzeri yeteneğidir.

  --- spoiler ---

  aranda filmiyle bize, tüm değerlerin basit bir şekilde yok olduğu bir ispanya portresi çiziyor. "amantes" sadece seks tutkularını, erkeğin iradesizliğini ve masumiyetin çöküşünü anlatmaktan öte, bir zamanların karanlık ispanya'sına hükmeden bir değerler dizisini de hedef alıyor.
 • la buena estrella filmine benzer şekilde ezik ama masum bir karakteri hakkıyla canlandıran maribel verdu nun oyuncuğuluyla diğerlerini gölgede bıraktığı filmdir. başka bir kadınla beraber olmaya başlayan nişanlısını elde tutmaya çalışan bir kadının sonuçsuz çırpınışlarını olduğu kadar, iki kadının nasıl birbiriyle çarpıştığını da görürsünüz. bir diğer önemli ispanyol oyuncu victoria abril de kapıştığı kadındır. bu ikiliyle birkaç projede daha beraber yer alan jorge sanz da arada kalan toy genci canlandırır.

  --- spoiler ---

  iki kadın arasında kalan bir adamın olabilecek en kötü şekilde sonlanan hikayesini anlatmaktadır. birini - ki izleyicinin gözünde onu seçmesi daha makul birisidir- öldürüp diğeriyle kaçar ve en sonunda yakalanırlar.
  --- spoiler ---