şükela:  tümü | bugün soru sor
 • asil adi amastris'tir, amasra buradan gelmektedir . buraya ayni zamanda ce$m-i cihan da denmektedir . boyle denmesinin sebebi ise fatih sultan mehmet baba daha fatih degilken ve buralari zaptediyorken amasra'yi gormu$tur ve afedersiniz ama dibi du$mu$tur . lala'sina donup "lala lala ce$m-i cihan bu mu ola?" demi$tir .

  en baba balik lokantalari "canli balik" ve "ce$m-i cihan"dir . ozellikle ikincisini tavsiye ederim . zira bu ikincisindeki kalkan baligi gibi balik hic bir yerde yiyemezsiniz .

  amasra mukemmel bir yerdir . bati karadeniz sahilinin kesinlikle gorulmesi gereken en guzel yeridir . kuruca$ile, cide falan sonuk kalir yaninda . uzaklik olarak bir $eyler anlatmak gerekirse: istanbul - bartin 450 km civari bir yol . oradan da bartin - amasra bayagi kisa ancak virajli ve once bir tirmaniyor oldugunuzdan, bayagi kasici . ama buyrun bekleriz (?) .
 • gunes batisi-raki-balikla es anlamli yer, beklenmedik (oldugu icin daha mukemmel) guzellik.
 • karadenizin bu ufak tatil kasabasi denize dogru uzanan ve ortasinda kara bogazi yapan bir burun uzerine kuruludur...sehrin merkezini icine alan bir kale vardır...karsisinda bir ada vardır..ada da tavsanlar vardır..adanin karsinda durbun kiralanmaktadir, dürbün kirlanip tavsanlara bakilabilinir..kalenin icinde bir dunya ev-pansiyon vardır ki dusuk ucretlere burda kalabilirsiniz..halki hosgorulu ve sevecendir...baligi çoook tazedir, salatasi muhtesemdir ve balli yogurt yenmeden aslaaa eve donulmemelidir...
 • ntvde tanıtımını izleyip hayran kaldığım yer.
 • bu sene okulda düzenlenen bir gezi sayesinde gidip görme imkanını bulduğum,ve müthiş hayran kaldığım şirin mi şirin tatil beldesi...karadeniz demek bu kadar güzelmiş.
 • sesamos adıyla bilinen kenti ilk olarak hititler veya gasgaslar'ın m.ö. 12 yüzyılda kurdukları söyleniyor. şimşir ağacı ihracatı yapan kent, pers imparatorluğu etkisine girmiş. persli prenses amastris, kendi adına yeni bir şehir kurmuş, bağımsız kraliçelik yapmış. daha sonraları kent pontuslar'ın, romalı ve cenovalılar'ın eline geçmiş. 1200'lerde kale ve kiliseleriyle ünlenmiş. 1460 yılında fatih sultan mehmet amasra'yı fethetmiş. bir kiliseyi camiye çevirmiş. o dönemlerde "uyuyan prenses"e benzetilen amasra, osmanlılar döneminde kadılık merkezi olmuş. kuş kayası anıtı, muhtemelen roma eyalet meclis sarayı olarak inşa edilen "bedesten", roma imparatoru claudius döneminde yapılan tek gözlü roma köprüsü, kilise temelleri kalan tavşan adası, 9. yüzyılda yapılan kale içindeki fatih camii, iç kale mecsidi, hamam, tiyatro ve mağaralarıyla bugün de ilgi çekiyor.
 • sırf meşhur balığını yemek için gidilesi olan şehir.ama en çok doğasıyla etkileyicidir.
 • giderken denizin birden daglarin arasindan gorundugu muhtesem dogasiyla insani buyuleyen kukladan cay kasigina kadar her turlu agactan bisilerin yore halki tarafindan upuzun sirin bir carsida satildigi, baliktan ote salatalarinin guzel oldugu son gunes tutulmasinin acaip guzel seyredildigi bunun icin ankaradan kalkilip gidilen yer
 • bence rakiyla en guzel balik ve salatanin yenecegi yer liman restoranidir. canli balik ve cesm-i cihan kadar kalabalik olmadigindan daha kaliteli ve daha hizli servis yapilmakta. arti ust kattan tavsan adasinin manzarasi nefis. hele karadeniz hircinlastigi zamanlar.
 • özellikle bayram dönemlerinde çok kalabalık olur bu.balığı meşhur diye gidip lüfer yemeyiniz çünkü bütün diğer kalabalık balıkçılarda oldugu gibi kalabalıktan dolayı ızgaranın başında sürekli duramadıkları için lüferi çok kuru yaparlar. böyle zamanlarda barbun yada eğer mevsimi ise hamsi yemek en uygunu olacaktır.ayrıca salatasının meşhur olmasının tek sebebi marulların zeytinyağı-sirke sosunun içinde yüzmesi ve salatanın içindeki havuç ve turpların çiçek şeklinde kesiliyor olmasıdır :)))
  türkili oteli konaklama için oldukça uygun.