• katir kutur, ufacik, lezzetli... yiyorum..
  • amasya'da yetişir, olgunlaşır, serpilir. misket elması diye de bilinir. ufaktır, bir yıl meyve veren diğer yıl meyve vermez. güzel kokar, dayanıklıdır. iki ısırıkta biter, leblebi gibi gider.
  • başlayınca 5-6 tane yemeden durulamayan, sert, sulu, tatlı elma. elmaların pembe yanaklı minyon prensesi.
  • isirarak yemeyi sevdigim tek meyve, en onemli ozelligi icinin diger elmalar gibi kumlu kumlu degil de katur kutur ve bembeyaz olmasidir.
  • tüm diğer elma çeşitlerine benim gözümde beş basan elma türü. fakat yıllar içinde, dışı amasya'ya benzeyen ama içi haşır huşur kumlu olanlar türemiştir. hakiki amasya elması yuvarlak, hatta sap ve uç kısmından hafif basık olmalıdır. çocukluğumda yediğim ve tadını hala unutamadığım cinslerinde ayrıca çekirdeğe yakın kısımda beyaz zemin üzerinde hafif bir pembe çizgi bulunurdu.
  • elma sevmeyenlere bile elmayı sevdirecek, tadı elma şekerine benzeyen ama ondan daha güzel olan, minicik olduğu için mideyi zorlamayan, kabukları yenebilir, lezzetli süper meyve.
  • ilkokulda zorla ezberletilen ve unutamadığım şiirin bir bölümü

amasya elmasıyım,
    mevyelerin hasıyım,
    al sarı yanığım var,
    beni yersen kan yapar...

uuufffffff... çık ulan beynimden
    not: evet yanak değil yanık. amasya elmasının özelliği olan yanık gibi görünen o lekeler var ya onlar işte..
  • soymaya gerek kalmayacak kadar ince kabuklu, nefis kendine has bir kokusu, küçüklüğünden dolayı misket elması diyede geçer aynı zamanda. kırmızılı yeşilli bir rengi vardır, soğuk hava deposuna gerek kalmaksızın özelliğini kaybetmez, ama iki yılda bir* meyve verdiği için pek ticari değildir, o yüzden piyasada bolca taklidi olan bir elma türüdür.
  • nerelisin sorusunun ardından talep edilen meyvedir. insanı sinir sahibi yapar. elmaları alıp alıp talep edenin başına atası gelir bünyenin.
  • birinci sınıf müsameresi meyvalar piyesinde olduğum şey. bu piyes aşağı yukarı meyva salatasına tekabül etmektedir.

bu elma aynen şöyle diyordu:
    'al al yanaklarım var
    beni yersen kan yapar
    amasya elmasıyım
    yemişlerin hasıyım'

insan gençken, 7 yaş civarı pervasızca söyleyebiliyor böyle şeyler işte... elma kurdu var, osu var, busu var.
hesabın var mı? giriş yap