şükela:  tümü | bugün
 • nerdeyse her müze gibi pazartesileri kapalıdır. atatürk caddesi'nde, beyazıt 2 camisinin kar$ısında kalıyor.

  14. yüzyıldan kalan ve bu müzede sergilenen mumyalarının en önemli özelliklerinden biri de ölülerin iç organlarıyla beraber mumyalanmı$ olması imi$. bahçesindeki mumyaları görünce, "tıri$kadan hayvan fosilleri sergisi" deneyimli olarak ilk anda inanmak istemedik. zira oldukça etkileyiciler. belki biraz korkutucu ve iğrenç. ama $ok $a$ırtıjı.
 • anadolu'daki benzerlerinden farkli olarak çanak, çömlek, madeni para gibi klasik müze objelerine ilaveten ilhanlılar devrinden kalan toplam 8 adet mumyadan oluşan bir mumya koleksiyonuna sahip olan müze. daha once müze bahçesinde yer alan bir türbede sergilenen mumyalar artık müze binasının içinde, uygun sıcaklık, nem ve ışık koşullarında korunarak sergilenmektedir.
 • müzede kalkolitik çağ’dan osmanlı dönemlerine kadar 12 ayrı medeniyetin eserlerini görmek mümkündür.müzenin en ilgi çekici bölümü 8 adet mumyanın sergilendiği salondur.bu müzedeki mumyaların benzerleri niğde müzesinde de bulunur.

  1,2,3
 • aklıma elma kurusu geldi.

  amasya için başarı, ‘çağrışım merkezim’ için utanç...
 • kıymeti ve adı bilinmeyen underrated müzelerimizdendir.

  amasya'nın bugünkü önemsizliğine inat geçmişteki jeopolitik konumu ve ev sahipliği yaptığı tüm medeniyetleri son derece güzel ve kompakt bir şekilde sunmaktadır. sadece sessiz köhne bahçesindeki taşlarda bile koca bir tarih yatmaktadır. tabi mozaiğinden lahitinden sikke koleksiyonuna kadar ortalama bir anadou müzesinin ihtiva edeceği her şeyi tadında içermesinin yanı sıra asıl fark yaratan meselesi başka imiş.

  müzenin mumya salonu olduğunu bilmeden gezip bir anda mumya odasına girince inanılmaz şoka uğrayabilirsiniz. ilhanlı döneminden kalma hakiki mumyalarla bir anda aynı odada durmak iç ürpertici bir deneyimdi. ben hayatımda bir mumya ile bu kadar yakında durmamış bu kadar yakından incelememiştim. bir mumyanın her detayını yakından inceleyebiliyorsunuz ve adamların gerçekte nasıl göründüğünü de resmetmişler. amasya'da böylesi dünya standartları üzerinde bir mumya sergisi gezmeyi hayal bile etmemiştim. imkanı olanın gidip gezmesi gereken bir müzedir.

  harşena kral mezarları ve bayezid külliyesi'nin akabinde mutlaka gezilmesi gereken bir kültür varlığımızdır.
hesabın var mı? giriş yap