şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • ihsan oktay anar' in beklenen kitabi.
 • bir daha kitap yazmayacağından şüphelendiğimiz uzun ihsan'ın sonbahar sürprizi oldu.
  biz kendisini deccal'le beklerken, o karşımıza kadırgalarla çıktı.

  şimdilik bütün araştırmalara rağmen sadece latince'de "sevmek" kökünden gelen bir kelime olduğu, kimi doğu dillerinde ise "kesin" anlamına geldiği öğrenilen "amat" sözcüğü, bakalım ilerleyen günlerde ne gibi anlamları, hangi dillerde sırtlanıp gelecek...
 • dün beni maymuna çeviren kitap. ideefixe'teki kısa giriş alıntısını kaç kişiye yolladım bilmiyorum. iş bitişinde içimde büyüyen bir coşkuyla istiklal caddesi'ne fırlayıp küçük büyük demeden tüm kitapçılara girdim ve sordum, bir tekinde bile yoktu. ancak ben caddeyi bir uçtan diğerine kadar yürüyüp tekrar meydana döndüğümde, elimde sırf amat'ı satın alamamanın hüsranıyla, ola ki telafi eder diye (üstelik kitap fuarına günler kala!) alınmış 7 kitap vardı. gece kitapları kayıtsızca karıştırırken, belki de hayatımda ilk defa, ankara'da olamadığım ve iletişim'in kapısına dayanamadığım için hayıflandım. ha bu benden alınan neyin intikamıdır derseniz, katherine mansfield'ın a cup of tea'sini okurken "olmaz ki böyle şey" demiştim, herhalde bir edebiyat tanrısının gücüne gitmiş olacak, ondan şüpheleniyorum.
 • henuz kitap evlerine dagitimi yapilmayan, cagaloglu'na birisini gonderek aldirdigim, bir aksilik olmazsa bu aksam okumaya baslayacagim, tahminen is guc arasinda ancak pazar gunu bitirebilecegim kitap. 235 sayfa, iletisim yayinlari.
 • adını hatırlayamadığım için remzi kitabevi'ndeki görevliye puslu kıtalar atlası'nı göstererek "ihsan oktay anar'ın son kitabı çıktı mı?" sormam ve "sadece üç kitabı var o yazarın, yıllardır yeni kitap yazmıyor." cevabını almam üzerine henüz kitapevlerine bilgisinin verilmediği ve dağıtımının yapılmadığını anladığım kitap.

  neyse not aldı ama, getirecekler en kısa zamanda.

  edit: gelmiş kitap.
 • bekleyenlerin gözlerinin aydığı ihsan oktay anar kitabı. 8 ekim 2005 tarihinde kitapçılarda olacağı bugün gazetelerde ilan edildi.
 • lat. amare* fiilinin 3. tekil sahis, simdiki zaman cekimi.
  misal;
  caecilius metellam amat. (caecilius metella'yi seviyor, sever.)
 • gece gece kardeşimin (bkz: duskspiper) "al canım abim, adam benim hocam ama bu kitabı ilk sen okumalısın" cümlesiyle beraber sızdığım koltuğun kenarına bıraktığı kitap. şöyle bir iki sayfa kadar okudum da, ekliptik kurgusunu yine takdir ediyorum yine yerimde duramıyorum, bu sefer odasına gideceğim galiba ihsan hoca'nın.
 • 56 gün sonra çıkılacak ilk çarşı izninde yapılacak ilk işin adını koyan kitap. yani nedir; ilkin kitapçıya gidilecek ve mümkünse çarşıdan dönmeden sakin bir ankara çayhanesinde okunacaktır. umarız uzun ihsan efendi bizi bir daha bu kadar uzun süre kitapsız bırakmayacaktır. bilenler bilir, bu hayat ne kitapsız ne kedisiz geçer.
 • yorumları, konusunu incelemeden bile satın alınacak kitap.
  ihsan usta yazar da kötü olur mu!
  kitapevinde satılmaya başladığı ilk gün aldığım ilk kitap.