• japon mitolojisi'nde cennetin yöneticisi güneş tanrıçası. adı, cennette ışıldayan - gökyüzünü aydınlatan anlamlarını taşır. izanagi'nin kızıdır. japon imparator ailesinin soyunun ondan geldiğine inanılır. japonların ulusal dini şintoizm'de birbirine eşit güçte olan tanrıların üstünde bulunan tek tanrıdır. bu dinin en büyük rahibi de japon imparatorudur, bu yüzden imparatora güneşin oğlu denir. japon inançlarına göre imparator siyasal yetkilerini tanrıça amaterasu'dan miras yoluyla almıştır. amaterasu dünya düzenini kurması için torunu ninighi no mikoto'yu yeryüzüne göndermiştir. ilk japon imparatoru jimmu tenno'nun bu torunun soyundan türediğine inanılır.
  • o ki, güneşiyle içimize ısıtan, en güzel tanrıça, en güzel kadındır,
    o ki, kalbini kırdığımızda yaşamın kaynağı olan ışığı da alıp götürür,
    o ki, cennet ovasının baş yönetisi, ışıldayan baş tanrıçadır,
    o ki, pirinç tarlalarını yaratandır, buğdayı ve ipek böceklerini bize verendir,
    ona aşkımız kelimelerle tarif edilemez, sözcüklere sığmaz.

http://brian.hoffert.faculty.noctrl.edu/….birth.png
  • naruto da uchiha itachi nin kullandigi bir jutsu*.
  • (bkz: şintoizm)
  • naruto'un mangasında güzel çizilmiş olup, animesinde batırılmış bir vaziyette karşımıza çıkarılan uchiha itachi'nin kullandığı göz tekniği.
  • çanakkale japonca dili ve eğitimi bölümünün güzide bir grubudur efendim kendileri. 4 yıldır aktif olarak çeşitli etkinliklerde performans göstermişlerdir ve özellikle her yıl çanakkale'de düzenlenen japon dili ve eğitimi bölümünün düzenlediği japon günleri etkinliğinde -genellikle- kapanış gününde boy gösterirler efendim.
  • "... göklerde hükümdarlığını sürdüren, güneşin ve evrenin tanrıçası amaterasu, aynı zamanda kardeşi ve kocası olan ay tanrısını, yiyecek tanrıçasına yardım etmek üzere aşağıya, kamış tarlalarına yolladı. tanrıça onu görür görmez, ağzını yere doğru döndürdü ve kaynamış pirinç tükürdü. sonra denize doğru döndürdü ve her çeşit balığı tükürdü. en sonunda, dağlara döndü ve ağzından çeşitli kürk postlu hayvan tükürdü.

daha sonra da bütün bunları yiyecek haline getirdi ve yüz masanın üstüne yerleştirip ay tanrısına yemesi için sundu. ay tanrısı onun yaptıklarını görünce çok hiddetlendi. "beni tükürdüğün yiyeceklerle beslemeye nasıl cesaret edersin" diye bağırdı. "yiyecekleri pis ve iğrenç hale getirdin!" kılıcını çekti ve tanrıçayı öldürdü.sonra amaterasu'va gidip yaptıklarını anlattı.beklediğinin aksine, amaterasu bağırmaya başladı. "sen kötü yürekli bir tanrısın. artık yüzünü görmeye bile dayanamam. benim yanımdan uzaklaş ve bir daha yüz yüze gelmeyelim." böylece güneş ve ay birbirlerinden ayrı yaşadı, gündüz ve gece birbirlerinden ayrıldı. .... "

dünya mitolojisi büyük destan ve söylenceler antolojisi - donna rosenberg - imge 3. baskı ağustos 2003
  • amaterasunun gerçeği yansıtacak şekilde ki halini ben aklıma gelen bir fikirle açıklayayım
    çernobilde rbmk reaktörleri vardı ve patlayanlarda bunlardı bir protonu diğer atoma fırlatarak diğer atomu parçalayarak onun protonları da farklı atomları parçalayarak sonsuz bir döngü içerisinde çevresindeki her şeye zarar veriyordu, hatta buna gözükmeyen alev diyorlardı dizide, ayrıca yaklaşık 100 bin yıl sürüyor bunun durması veya yavaşlaması. gerçekten sharingan amaterasusuna benziyor.
  • (bkz: amatör asu)
hesabın var mı? giriş yap