• 1) profesyonel olmayan... bir isi hobi amaclı yada az (gecimini o isle saylayacak sekilde degil) bir miktar para karsılıgı yapan.
    2) kotu, yetersiz.
  • latince amat (sevmek) fiilinden tureyen, terim olarak "yaptigi i$i seven, sevdigi icin yapan" anlamlarina gelen kelime.

amator olarak yaptiklari i$lerden herhangi bir gelir elde edilmez ayrica ..
  • (bkz: çömez)
  • "evet şimdi memelerini tut, sık sık...kıçını tokatla. sen de tırnaklarını halıya geçir, belini yukarı kaldır, yarı baygın hali al"
  • amator radyocular* arasinda herhangi bir amator radyocu icin kullanilan terim.
    ornek:
    hedecan istanbullu bir amatordur.
    ornek 2:
    gecende 145.675'te bir amator gorusmesi dinledim, fotografcilik'tan bahsediyorlardi.
  • bir de "amatör insan" kavramı vardır. bu tip insanlar hayatları boyunca ufak tefek oyunları öğrenemedikleri ya da uygulamak istemedikleri için zorlukla başarılı olabilirler. genellikle yaratıcı, dikkafalı, anlaşılmaz insanlardır.
  • ben de bir amatörüm. bizi bir araya getiremeyen şey de bu çakışma. eğer bir profesyönel olsaydım bir yolunu bulurdum. vicdan insanın elleriyle susturabileceği bir şeydir. şöyle diyebilirdim: sevgili vicdanım, işimi kolaylaştırmak ve tekamülümü gerçekleştirmek için buradasın, ama bu şekilde işleri geciktiriyorsun. bana hümketmeye kalkma sadece huzurla kucağımda uyu. ben akıllı biriyim ve profesyönelim. bu iş bittiğinde seni uykundan uyandıracak ve bir nefis muhasebesine kalkacağım. vicdansız nereye kadar yaşayabilirim. ben profesyönelim. yaşamaya dair bir maharet var bende.
    ama demedim. vicdan da işe yaramaz yeteneklerden biridir amatörlerde. işleri daima zorlaştırır acılar verir yine de gönül rahatlığıyla ben iyi biriyim diye geçirilemez içten içe.
  • ona öteki kendimmiş gibi bakıyorum. o da bana öyle bakıyor. bir keresinde buluşma noktasına aynı anda geldik. ve aynı anda birbirimize şöyle dedik: hey sevgili ben, şu boğazıma bak bir, kabakulak oldum galiba. ikimiz de kabakulak olmamıştık. ben çocukluğumda geçirmiştim. o da lise yıllarında. bu kabakulak evreleri bile zamanlarımızın birbirine karşı işleyişi hakkındaki gerçeği, hızımız arasındaki kusursuz dengeyi dile getiriyor.

kusursuz denge: ilk bakışta aslında böyle bir şey yok. kadınla erkek anneyle çocuk bilgeyle avam birbirini besliyorlar gibi görünüyor. bu şekilde kazanç ibresi daha hızlı dönen bir tarafın olması kaçınılmaz. ama bununla birlikte erkekle kadın çocukla anne bilgeyle avam öldürüyorlar birbirlerini. kusursuz dengenin unsurları tamamlanıyor böylece: besleme ve aynı anda değil aynı miktarda değil öldürme.
  • (bkz: amateur)
hesabın var mı? giriş yap