şükela:  tümü | bugün soru sor
73 entry daha
  • iç anadolu'da değil nehir herhangi bir su birikintisinin olmadığı bir şehirde, üniversitemin görevlileriyle beraber(dekanlar,profesörler v.s.) bir saatlik konferansın ardından (konferans dediğimde bakanlığın sitesindeki slaytın okunması) sınav adı altında optik işaretlemesiyle almış olduğum belge. sınava girecekseniz sorular zaten internette mevcut durumda.

akademik anlamda gerçekten üst düzey insanlar olan öğretim görevlilerimizin bu mantıksızlığa rağmen değil itiraz etmek; sınavda(!) birbirleriyle muhabbet ederek belgeyi almak için optik işaretlemesi ayrı bir konu gerçekten.

konferansı veren görevli türkiye'nin 2023 hedeflerinden birisinin amatör denizci sayısının bir milyona ulaşması olduğunu söyledi. kota dolduruyorlar yani.

su görmeden, eğitim bilmeden bu kadar basit bir şekilde dağıtılmasının ileride bir sürü istenmeyen sonuçlar doğuracağı belli. umarım ben yanılırım.
  • 2013 yılında bilgisayar başında yapılan, zor ve teknik bilgi isteyen teorik bir sınav sonucunda aldığım belge.

ancak temelde tekne kullanmak ile ilgili olan bu belgenin denizde hiçbir uygulamalı eğitim ve sınav olmadan verilmesi de saçmalığın ta kendisidir.
  • 17 yıl önce 50 saat eğitimden sonra yazılı ve mülakat sonucunda aldığım belge.40 yıldır denize çıkıyorum ama deniz bir derya, bilmeye imkan yok.
    şimdi alanlar ben “kaptan”oldum zannediyor.
  • buradaki entrylerden; belge için başvuru süreci ve sınavın geçirdiği evrimi görünce insan hayret ediyor.
    yüksek harç bedelleri, sağlık raporları, kurslar ve pergelli ölçmeli sorulardan, konu nasıl bugünkü kadar basit hale gelmiş bilemiyorum ama vallahi gelmiş.

2019 mart ayı güncel başvuru aşamalarını da ben anlatmış olayım ama sanki her an da değişebilir her şey, bilemiyorum altan.

1. yakınınızdaki liman başkanlığına gidip başvuru belgesi alıyorsunuz. isim-iletişim bilgileri- tc kimlik, imza alanlarını dolduruyorsunuz.

2. 1 adet fotoğraf, nüfus cüzdan fotokopisi, sürücü belgesi fotokopisini hazırlıyorsunuz.

3. amatör denizci belge harcı yatırmak için, öncesinde e-devlet şifrenizle ulaştırma denizcilik ve haberleşme bakanlığı sitesine linkten bireysel kullanıcı olarak giriş yapıyorsunuz. sol tarafta liman işlemleri başlığı altından yeterlilik belgesine tıklayıp, çıkan ekranda yeterlilik adını amatör denizci olarak seçip, isminizi de yazıp hesaplaya tıklıyorsunuz. harç bedeli güncel rakam 39.70 tl olarak gösteriyor. çok uzun oldu biliyorum ama az kaldı. ekranın altındaki c kodunu not alıp, halk bankasında ödemenizi yapıyorsunuz.

tüm belgeleri liman başkanlığa teslim edip en yakın tarihteki sınav için başvurabilirsiniz. bodrum için bize söylenen en yakın sınav tarihi 7 mayıs.

geçmiş sınav soruları ve amatör denizci el kitabı ile takılmadan ilk seferde geçip bahar bitmeden yelkenlerimizi açıp şenlenmeyi bekliyoruz.
  • görüyoruz denizde onları. 20 knot hava oldu mu eyvah bittik anonsları başlıyor telsizden.

devam etsinler bakalım. bir facia olur o zaman önlem alınır.
2 entry daha