şükela:  tümü | bugün
  • amatör telsizcilik nedir?
    amatör telsizci bilindiği kadarıyla, kendi devletlerinin verdiği lisanslarla
    yurt içi ve yurt dışı ile geniş frekans varyasyonlarından birinden, hayal
    edebileceğiniz modülasyon tiplerinden herhangi birini kullanarak haberleşen
    ve bunu hobi olarak yapıp bundan hiçbir menfaat sağlamayan kişilere verilen
    addır. amatör telsizcilik için bir belge alınması zorunluluğu aynen sürücü
    belgelerinde olduğu gibi bulunmaktadır. bunun nedeni amatör telsiz istasyonu
    işletebilmek için belirli bir bilgi birikimi bulunmasının gerekliliğidir.
    amatör telsiz operatöru olmak için elektronik, istasyon işletimi, kanun ve
    yönetmelikler gibi çeşitli konularda bilgi birikiminin bulunması gereklidir.
    amatör telsizcinin en iyi bilmesi gereken konulardan biri de bir doğal
    felaket halinde yapması gerekenlerdir şüphesiz. ancak tabi ki amatör
    telsizcilik sadece bu kadarla bitmemektedir.
    (bu alinti bir yazidir)
  • telekom müdürlüğünün 6 ayda bir açtığı sınava girip lisans ve çağrı işareti almanızı gerektiren, fm 144-146mhz ve 430-440mhz frekanslarında muhabere şeettirebileceğiniz telsizcilik cinsi. daha çok bilgi için (bkz: www.trac.org.tr)
  • genelde "arkada$ ariyorum arkada$" diyaloglarinin hukum surdugu hobi. taksi $oforleriyle girilen olumcul amele muhabbetlerine arada bir polis telsizinden sallanan kufurler renk katmaktadir.
    (bkz: tecrubeyle sabittir)
  • nein, hemen düzeltiyorum, "arkadaş arıyorum" muhabbeti, cb (citizen band) denilen ve isteyen herkesin kullanabildiği, düşük seviyeli bir iletişim alternatifidir. amator telsizcilik ise farklı frekanslarda zuhur etmekte olup, o ortamda "arkadas arıyorum arkadas" diyenin ocağına incir ağacı dikilmektedir. birbirine karıştırılmaya ..
  • (bkz: galaksi taksi)
  • sinavlar (bildigim kadariyla) nisan ve ekim ayinda yapilmaktadir.
  • (bkz: ham radio)
  • (bkz: antrak)
  • swl olanlarıda vardır.pasif takılırlar.