şükela:  tümü | bugün soru sor
  • nefis bir makarna sosu. bacon parcalari kisik ateste kendi yagiyla ve soganla agiiiir agir kavrulurken, bol miktarda domates soyulur, minik minik dogranir. tavadakiler guzelce kavruluncauzerine ufak ufak dogranmis sarimsaklar ilave edilir, bir iki cevirdikten sonra domatesler eklenir. domatesler yumusamaya baslayinca kirmizi sarap, aci biber (mumkunse kurutulmus butun sus biberi) ve taze kekik konur, sos kivamini bulana kadar orta ateste pirisilir. guzel bir bardak kirmizi sarapla beraber afiyetle yenir.
  • en güzel spagetti soslarından biri. benim favori italyan makarnaları listemde spagetti yok fakat bu sosun özdeşleştiği makarna da spagetti ona da yapacak bir şey yok.

    efendim bu amatriciana sosu eski roma döneminden beri bilinen bir sos. günümüzde modern hali o zamankinden biraz daha farklı ona da geleceğim. içindeki et domuz eti. dolayısıyla herkese hitap etmeyebilir. fakat eğer domuz etini dini sebeplerden değil de tad sebebiyle yemiyorsanız bunu deneyebilirsiniz. ağır bir domuz eti kokusu almayacaksınız.

    et domuzun sırtından elde ediliyor. italyanlar buna guanciale diyorlar. bugün italya'da yiyeceğiniz amatriciana sosunda domates bulacaksınız misal. antik roma'da domates diye bir şey yok. dolayısıyla orjinalinde domates olmayan bu sos.

    fakat domates ekleme geleneği de rieti şehrine bağlı amatrice kasabasından gelmektedir. aynı samanda bu sos üzerine serpiştirilen peynir de yine amatrice orjinli pecorino peyniridir. koyun sütünden yapılır bu peynir. sosla uyumludur.