şükela:  tümü | bugün soru sor
2032 entry daha
 • amazon.com'dan uzun zamandır alışveriş yapan biriyim, halen de devam ediyor. amazon.com.tr versiyonuna biraz zaman vermek istedim, 3 hafta önce ilk; dün ise ikinci alışverişimi tamamladım. iki alışverişte satıcısı amazon olan ürünlerdi, alternatifini zaten rakibi olan hepsiburada'da tercih etmiyorum.

  ilk aldığım ps4 için rdr2 oyunu idi. ücreti hepsiburada'ya göre 10 tl daha pahalı olmasına rağmen hepsiburada'da olan yorumlar sebebi ile ve artık amazon türkiye'den almak amacı ile denedim. alışverişin sonucu tam umduğum gibi oldu; diğer satıcılardan gibi sahte ürün değildi, olması gerektiği kutuda ve tam içeriği ile geldi.

  ikinci alışverişim ise iphone xs max almak oldu. 2009 yılından beri iphone kullanan ve 2013 yılından beri her sene apple store'dan almayı tercih eden birisi olarak ilk kez farklı bir adrese yöneldim. sebebi ise apple'dan alacağım müşteri desteğini alabileceğim tek yerin amazon olması ve aradaki 900 tl'lik fiyat farkı. bu alışverişin sonucu da olumlu oldu. cihaz açıklamada olduğu gibi yurt dışı değil, türkiye cihazı; düzgün biçimde ve kırılmayacak şekilde paketlenmiş idi. aynı gün teslimat seçtim, normalde 18:00 sonrası gelmesi gerekiyordu fakat 17:05 civarı teslim edecek kişi gelmişti. evde olmadığımdan ötürü beni telefonla aradı ve güvenliğe bırakmak için izin aldı. aynı gün kargoda amazon aktif kurye ile çalışıyor; aktif kurye daha önce kredi kartı ve devlet dairesinden gelen resmi belgeleri getirmişti fakat ilk kez telefonda "efendim bir sorun olursa arayın, tekrardan gelip tutanak tutarım" gibi bir ifadeyi duyuyorum. daha önce ancak "alamayacaksanız yarın tekrar gönderiye çıkartınca getiririz" olmuştu. bu direk amazon'un kargo şirketleri ile olan durumu mudur yoksa bana denk gelen arkadaşın tutumu tam bilmesem de tecrübeme göre amazon olmasına ihtimal veriyorum.

  kısacası, satıcısı amazon olan ürünleri tavsiye ederim. bir sorun yaşadım ve yaşasam bile müşteri hizmetlerinin çözebileceğine dair güvenim var. eğer şüphesi olan var ise düşük fiyatlı bir ürünle süreçleri test edip görebilir bence; en azından bence tek rakip olan hepsiburada ile karşılaştırma yapılabilir.

  not1: hepsiburada ile 2014 yılından beri alışveriş yapıyorum; yüksek tutarlı alışverişlerim de çok oldu. açıkçası ben şimdiye kadar onlarda da sorun yaşamadım. en büyük olay söylenen tarihten daha geç gönderilen 2 siparişti, ki bu göz ardı edilebilecek bir durum olabilir. yine de burada olan rezalet başlıklarını gördüğümde müşteri hizmetlerinin yaklaşımı açısından halen bana güven vermiyor.

  alışveriş deneyimim dışında, yukarıda amazon hakkında yazılanlara da bir yorumum olacak;

  amazon firmasını ve büyüme sürecini bilmeyenlerin yorumlarını gördükçe ileride ne ile karşılacaklarını bilmedikleri belli oluyor.

  öncelikle amazon hiçbir zaman "ürün" ya da "satıcı" firması olmadı. amazon'un olayı herhangi bir şeyi ölçeklendirebilmesinde yatıyor. basit bir örnek ile amazon sağlık sektörüne girmeye karar verdiğini söylediğinden beri abd'de sağlık sektöründe dev dediğimiz firmaların hisseleri düşüşe geçti.

  o firmaların amazon kadar parası yok mu sanıyorsunuz? muhtemelen ar-ge yatırımları amazon'dan daha yüksek olabilir fakat ölçeklenme odaklı bir firma ile başa çıkmak gerçekten çok zordur.

  en basit örnek kindle ile yaşandı. kindle donanım olarak amazon'un zararına sattığı bir üründür; üstünde olan reklamlardan getirisi neredeyse yok denecek kadar az. kindle projesi amazon için para kazanmak değil, kaybetmek için tasarlanmıştı. önemli olan içeriye müşteri kazandırmaktı; ardından da müşteri odaklılığı ile bu kişileri bağımlı hale getirdiler. prime ile de kazancı sürdürdüler. fakat esas konu datada yatıyor. insanların neyi istediğini ve neye para verebileceğini gün geçtikçe öğrenen bu ölçek odaklı sistem sayesinde artık herkese ürünü satabiliyorlardı.

  amazon'un bir diğer konusu da uzun vadeli olmasıdır. yatırımcılarına kısa vadede zarar edeceklerini açıkça söyleyen pek fazla kurum yoktur diye tahmin ediyorum. fakat uzun vadede o kadar kazançlı bir hale geliyor ki, kısa vadede yapılan eksi umursanmayacak bir hal alıyor. unutmayın ki amazon firması 1994 yılında kuruldu ve şu anki ölçeğine gelmesi uzun zaman aldı. jeff bezos şu an çok konuşuluyor olsa da 5 sene önce şu anki halinden çok uzakta idi fakat şu anda kişisel serveti üstsel oranda artıyor. uzun vadeli planlama önemlidir.

  gel gelelim türkiye'de amazon'un neler yapacağına; şimdiye kadar kendi sattıkları ürünler ile alakalı müşteri deneyimini abd ile benzer tutacakları belli oldu. arada aksamalar olacaktır, bunun sebebi aslında komple firma değil; muhtemelen süreci yöneten ve türk vatandaşı olan çalışanlardır. çünkü bu tarz bir firmaya ve sürece alışık olmadığımızdan ötürü, firmanın kültürüne ters hareket etme olasılığı ciddi mevcut.

  yukarıda söylediğim şeye kanlı canlı bir örnek souq'tur. orta doğu'da internetten alışveriş süreci ve insanların yaklaşımı bize ciddi anlamda benziyor; amazon aldığından beri ise bir değişim var fakat değişime direnişin de olduğunu dolaylı yoldan görme fırsatım oldu. gün geçtikçe bu direniş yerini amazon'un şirket dinamiğine bırakır iken, kişiler eleniyor. bizde de aynı konular olur ise aynı sonuçlar da görülecektir.

  yukarıda bir yazar, türkiye'de kimsenin kitap okumadığından bahsetmiş. evet bu çok ciddi bir azınlıktır, ben de kendimi bu azınlıkta görüyorum. bu azınlıkta biri olarak aynı zamanda uzun zamandır; netflix daha türkiye'ye gelmeden önce parası ile izleyen biri idim. hatta sadece netflix'e değil, vpn'e de para veriyordum. bizim gibi gelişmekte olan pazarlara girmeleri kaçınılmaz idi. netflix ile alakalı yapılan araştırmalar da gösteriyor ki, netflix'e para vermeyi seçen kitlenin büyük bir çoğunluğu bu tarz farklı çevrimiçi abonelik sistemlerine para vermeye razı ya da halihazırda veriyor. netflix'in türkiye'ye girmesinden beri kazandığı ivme de ortada; emin olun doğru pazarlama stratejisi ile türkiye gibi teknolojiyi görece olarak daha geç elde eden fakat penetrasyonu muazzam hızlı olan bir ülkede her türlü başarılı abonelik sistemi yaşam bulacaktır.

  amazon prime video, yerelleştirmeye giderse eğer eminim ki netflix ile çok ciddi rekabet edebilecektir fakat amazon'un dünya çapında şu anda netflix ile aşırı bir yer kapma yarışı yok. daha çok deneme aşamasındalar diyebiliriz. lord of the rings dizisinden sonra esas neler olacağını hepimiz göreceğiz.

  diğer yandan amazon prime servisi ile ek indirimler ve kısa teslimat süreleri bizimki gibi bu tarz "cool" olayları hızlı benimseyen, fiyat odaklı olan ve müşteri deneyimini en ufak iyi gördüğünde yığılan bir ülkede çok başarılı olacaktır.

  not2: eğer buraya kadar sabırla okudu iseniz, teşekkür ederim. umarım sipariş sürecine veya amazon'un gücüne dair bir miktar bilgi verebilmişimdir.
 • geçtiğimiz hafta ilk alışveriş deneyimimi yaşadığım site. ürünü akşam üzeri saat 16:30-17:00 civarında satın aldım ve bir miktar ücret daha ödeyerek ekspres kargo seçeneğini seçtim. ertesi gün saat 15:00 sularında (24 saat dolmadan) teslim aldım kargomu.

  takip ettiğim kadarıyla ekspres teslimatlarda çok şikayet edilen mng kargo yerine başka bir kurye şirketi kullanıyorlar. özetle; ilk siparişimde gayet memnun kaldığım bir süreç yaşadım.
7 entry daha