• amazon.com.tr'ciler sevinedursun, asıl belli başlı ürünlerde hâlen kargo+gümrük dâhil inanılmaz uygun ürünler sunabilen ve bunları nispeten sıkıntısız şekilde ups kargo ile yollatan firmadır.

okumak istemeyenler için özet:

bosch'un buralarda satılmayan elektrikli el aletlerini yurt dışından acaba getirtebilir miyim diye düşünüp dururken, amazon.de'ye denk geldim. buradan tr'de satılan fiyata ya da daha ucuza tr'de geçerli garantisi olan bosch akülü el aletleri aldım. ilk siparişime ek yapmak istedim ancak başaramayınca ayrı bir sipariş verdim. ama destek hattına yazarak bunları birleştirerek kargo ücretini daha aşağı çekmek istediğimi belirttim. yaklaşık 30 euro daha ucuza gelsin diye düşünürken, biz size total indirim yapmayalım ama ikinci siparişi geçtiğinizi gördüğümüzde ilk siparişi komple ücretsiz kargo yapalım diyerek hesabıma ikinci siparişi verdikten sonra toplam 66 euro iade ettiler.

ürünler ayrıca tr'de satılan modellerine göre 250-300 lira değerinde özel l-boxx kutulu olarak geldi. tr'de ise sadece kartonda geliyor.

tekrarlamak istediğim en önemli detay ise tr'de 3 yıl garantilerinin geçerli olması :). yani biraz beklemek dışında hiçbir eksiniz yok.

şimdi detaylar;

gaza gelip evime bosch profesyonel seri el aletleri döşemek istedim, henüz çok kullanım alanım olmasa da ileride işime yarayacaktır diye almaya başladım. bazı aletler tr'de satılmadığı için yurt dışı seçeneklerini araştırmaya başladım. böylece fark ettiğim şey ise amazon.de'de tr'de hiç satılmayan set kombinasyonları ve bazı durumlarda da tr'de hiç satılmayan ürünler olduğu idi (gsr 12v-35 brushless, gsa 18v li compact).

böylece siparişlerimi geçtim. (ilk başta çok gaza gelmem diye düşündüğüm için ayrı ayrı 3 sipariş vermek zorunda kaldım ama bu yazımı enteresanlaştıran olaylardan biri de bunun sayesinde yaşandı.)

ara not: amazon linkleri almanya'ya göre açıldığı için ilk başta vat yani kdv'li olarak göreceksiniz. sipariş adresini tr yaptığınızda ürün fiyatlarında yaklaşık %12-15 daha indirimli alıyorsunuz. ama bu fiyat düşüşünü gene de ancak son basamaktaki ödeme sayfasında görebileceksiniz.

amazon sipariş

multitool bana ilk görünüşte 133 euro + 50 euro ( 30 euro gümrük+ 20 euro kargo) ile 1.500 tl ye geldi. ama daha sonra belirteceğim başka bir sebepten ötürü bundan 16 euro düşüyoruz ve böylece toplam 167 euro ile 1.302 liraya almış olduğumuzu görüyoruz.
    amazon.de gop 18v-28

şimdi tr fiyatına bakalım:
    multitool tr fiyat site link

evet tam 1.820 lira ve bu 500 küsür tl fark demek. ayrıca tr'deki karton kutuda geliyor. oysa amazon'dan aldığım l-boxx ile geldi. yani hiç yoktan bir 250 tl de oradan var aslında.

kırıcı da ilk bakışta 192 euro + 60 euro (40 euro gümrük+20 euro kargo) ile 252 euroya geldi. gene dediğim sebepten ötürü bundan da 16 euro düşüyoruz ve toplam 236 eurodan 1.840 tl oluyor.
    amazon.de gbh 18v-26 f

şimdi tr fiyatına bakalım:
    gbh 18v 26 f kırıcı delici tr fiyat site link

bu da 2.100 lira ve karton kutuda geliyor, şu hâliyle bile 250 lira kârdayız. oysa amazon'dan aldığım gene l-boxx ile geldi. yani hiç yoktan gene bir 250 tl daha kârdayım.

diğer iki ürünü koyamıyorum çünkü onlar zaten tr'de satılmıyor. bir tanesi tr'de tekil olarak 410 tl'ye kartonda satılan gsr 12v-15 fc modeli (baretool). ben ise gsr 12v-35 fc'yi aldım. arada tork ve kömürsüz olma farkı var. yurt dışında kartonda 70 euroya satılıyor. yani tr fiyatı şu an çok daha iyi, ancak benim aldığım l-boxx'lı hâli içinde ek mandren'le birlikte bana 95 euro + 35 euro (20 euro gümrük + 15 euro kargo) dan 130 euro yani 1.015 liraya ek iade indirimi dâhil) gelmiş oldu. dediğim gibi bu modeli tr'de satılmıyor. bende 15 modeli var ve kutuları yer değiştirip bunu kullanıp, ötekini satacağım.
    amazon.de gsr 12v-35 fc

diğeri ise panter testerenin kompakt versiyonu. o da yaklaşık 145 euroya (100 euro + 20 euro kargo + 25 euro gümrük) yani 1.131 euroya gelmiş oldu (ek iade indirimi dâhil). tr fiyatına en yakın olan daha büyük ve pahalı modeli ise l-boxx olmadan 1.090 liraya satılıyor. yurt dışında bu 1.090 liraya satılan model benim aldığımdan yaklaşık 30 euro daha pahalı ancak dediğim bu benim istediğim ürün tr'de satılmıyordu ve gene l-boxx içinde almış oldum.
    amazon.de gsa 18v-lı c

tr fiyat:
    panter testere site linki 1.090 tl

şimdi gelelim en büyük ve normalde benim almayacak olduğum setin fiyat farkına.
    bu setin ismi gsr 18v-60 fc. kırıcı-deliciye bile dönüşebilen ağır iş tipi bir vidalama/delme makinesi.

amazon.de geçen gün 20 euroluk özel indirim yaptığı için 170 euro + 60 euro (45 euro kargo+ 35 euro gümrük - 20 euro kupon) ile 230 euroya yani 1.800 tl'ye almış oldum. bu sürpriz 3. siparişim olduğu için artık indirim istemedim.
    amazon.de gsr 18v-60 fc

ve işte tr paketi. bu ürün sadece akülü setle satılıyor.

gsr 18v set tr fiyat site linki
    tam tamına 4.650 lira.

akü setin tr fiyatı
    akü set tr fiyat site linki
    1.300 lira

akülü seti ayrı almak en pahalıya gelen yöntem olsa bile bu 1300 tl'yi benim sete eklersek 3.100 tl ediyor. toplam 1.500 liralık bir fark söz konusu! eğer ben direkt akülü alsaydım bir 100-200 lira daha ucuza gelmiş olacaktı!

şimdi gelelim neden 16'şar euro düştüğüme. ilk görselde dikkatinizi çektiyse 9 gün arayla 2 siparişim var. (hatta ilkinde bir oyuncak da var 20 euroluk ama alakası olmadığı için görselden sildim ama hesaplamadan da düştüm. yani normalde 420 euro ilk sipariş toplamım)

bu nedenle siparişleri birleştirmek istedim (20-30 euro daha kargo düşsün diye). iletişime geçtim, dediler ki birleştirme yapamayız ama sen sipariş vereceksen sıkıntı yok biz ilki için tüm ürünlerin kargosunu iade edelim. sen yeni siparişini ver, öyle dengelersin. ben de tabii ki seve seve kabul ettim :). toplamda 66 euroluk iade aldım. bunu da üstteki ürünlerde 4'e böldüm sonuçta tek sipariş için hepsinde kabaca böyle indirim olacaktı. hepsi l-boxx olduğu için desi/boyut aynı, eşit bölmek mantıklı.

amazon iade mailleri. ürünler tek tek iade ediliyor tüm mailleri açmadım ama bu şekilde bildirim geliyor:

amazon iade mail

dediğim gibi tr'de tekil satılan (aküsüz + şarj cihazsız) hiçbir ürün l-boxx denilen özel kutu sistemi ile gelmiyor, aküsüz alınıyorsa sadece karton kutuda veriliyordu. oysa amazon.de aküsüz ve şarj aletsiz olarak hem l-boxx hem de l-boxx içi plastik yerleşim kutusunu veriyor.

bu kutuyu tr'de alsanız bile içindeki plastik kalıp (her ürüne göre değişen iç kutu) gelmiyor ve bulma şansınız da yok gibi bir şey.

l-boxx 102 - 136 gibi boylarla devam ediyor ve fiyatları yaklaşık 200 tl'den başlıyor. iç kutular ise genelde 100-150 lira civarına satılıyor. (tr'de link bile bulamadım, özel siparişle almanız gerek). bana gelen ürünlerde bir 102 lik 2 136'lık model var şu an.

l-boxx tr fiyat site linki

yani özetle tr'de aküsüz boş ürün kartonda gelirken, amazon.de ile genelde l-boxx içinde kutulu olarak geliyor. nadiren kartonlu satış görüyorsunuz.

4 kiloluk bir kırıcı delici için kutu olmaması ise amatör kullanıcı için bence saçma sapan bir durum. amazon'un ilk artısı bu diyebilirim. l-boxx ayrıca özel bir sistem. ne gibi artıları var diye soranlar izleyebilir:
    https://www.youtube.com/watch?v=9jxyv7tqvem

ürünler:

cihazlar + kutular

lboxx istifleme özelliği

özetle bosch gibi profesyonel el ürünlerinde indirim, uygun fiyat kovalıyorsanız kesinlikle bakılması gereken yerlerden biridir amazon.de. her üründe en iyi fiyat olmayabilir ama bazen çok iyi indirimler yakalayabilir, üstüne iadeler bile alabilirsiniz kargoda.

bosch belki bir milwaukee , dewalt değil ama benim pil sistemlerim bosch üzerine ve ince işlerde gsr 12v-35 fc ve gsr 18v-60 fc'nin sunduğu işçilik diğer markalarda yok.

örnek inceleme/karşılaştırma: (güsel ama alamanca)

https://youtu.be/xmybyxeya3e gsr 12v-35
    https://youtu.be/psym6dip0qu gsr 18v-60 fc

kesinlikle tavsiye ederim.

alt not: ups kargo her defasında benden bir form doldurup onlara imzalı göndermemi istedi, attıkları form pdf. ben bunu word üzerinden açıp imzamı bile foto olarak ekleyip editleyip kaydederek onlara geri yolladım hep. herhangi bir sorun çıkmadı. tr'de ulaşan tüm ürünlerim gümrük dâhil toplamda 2 günde elime ulaştı çünkü gönderim yöntemleri ups express saver. nispeten sorunlu demem, amazon.com'dan alınan ürünlerde böyle bir form istenmemesi. muhtemelen onlar ups ile çalışmadıkları için tabii.

garanti nasıl tr'de geçerli diye soracak olursanız da mail attım bosch türkiye'ye, amazon.de'den alınan ürünlerde garanti ve garanti uzatma politikanız nedir diye, "rahat ol genç, bizde sıkıntı yokk" minvalinde bir cevap aldım. 1 aydan kısa sürede gelen ürünler için +1 sene uzatma da yapabiliyorsunuz bosch web sayfası üzerinden.

son olarak ürünler arada sırada "tr gönderisi yoktur" durumuna düşüyor. onu takip edip, denk getirmeniz lazım. ben de aynı durumu yaşadım. 2 gün sonra açıldığını gördüm. neye göre değişiyor bilmiyorum ama sanırım yurt dışı stokları durumu farklı. bizim ek gümrük vergileri de bunu olumsuz etkileyebilir tabii. ayrıca açıkladığım kargo fiyatları ürün başına bölünmüş hâlde, yani gidip tek ürün alırsanız çok daha yüksek kargo ücreti ile karşılaşabilirsiniz.

umarım işine yarayan olur, en azından böyle bir sipariş şansınız olduğunu da bilin :)

saygılar

24 temmuz edit: gsr 18v-60 ürünü elime ne yazık ki kutu hasarlı olarak ulaştı, sanırım yan kısımlarından gümrükte kanırtıladak kutusu açılmış ve bu yüzden iki köşede ufacık kırıklar vardı.

amazon.de ile iletişime geçerek ne yapabileceğimizi sordum ve bana 3 tercih sundular. iade-değişim-kısmi iade.

iade için ben geri kargoluyorum, ürün onlara ulaşıyor ve iademi alıyordum. gönderiyi de onlar bana sonra geri ödüyor.

değişimde de aynısı geçerli sadece gönderi onlara ulaşınca yenisi yollanıyor.

kısmi iade ise ürünün kargo gümrük hariç fiyatının %15ini iade ediyorlar.

ben kısmi iade aldım ayrıca hasarlı ulaştığı için gönderi ücretimi de iade almak istediğimi belirttim. böylece 43 euro gönderi + 23 euro kısmi iade ile 66 euroluk geri ödeme aldım.

ürün bana böylece hasarlı kutusu ile 170 euro civarına gelmiş oldu yani bir 530 lira daha cebimde kaldı. kutuyu tamir ettim, yeni bir kutu daha aldım iade parasıyla ve ürünü bosch garantiye kayıt ettirdim sorunsuz şekilde.

gene mest oldum anlayacağınız
  • yeni gümrük limiti her ne kadar olumsuz etkilemiş olsa da bitirmemiştir. amazon'u size yedirmeyiz.

madde madde sayalım:

1) gümrük sınırının üstünde bi ürün aldığınızda amazon gümrük bedelini depozito olarak alıyor sizden ve gümrüğe takıldığında ödeyip çekiyor. eğer gümrüğe takılmazsa da paranızı iade ediyor. yani siz uğraşmıyorsunuz.

2) evet, gümrük sınırı kötü ancak unutmamak gerekir ki bundan 2 ay önce kur 3-3.10 seviyelerindeydi. yurtiçinde 3.50'den gelmiş mallar dolmaya başladığında oluşacak fiyatları daha tam hissetmedik. bu yüzden güncel kurla çevirince amazon hala daha ucuz olsa da çok büyük farklar yok. lakin bu yeni ürünler geldikçe fiyat uçurumu artacak bu %18'lik vergiye rağmen daha ucuz olacak ki zaten yurtiçinde de hiçbir şey ödemesen bu %18'i ödüyorsun.

3) amazon bizim yerel siteler gibi esnaf kafasıyla yönetilmiyor. müşteriden ne koparsama bakmıyor. seninle polemiğe girmiyor direkt olarak tamam haklısın diyip neyse derdin çözüyor. çünkü gerçekten haklıysan maruz kalacağı repütasyonel risk daha fazla. yerel satıcılarsa öyle değil senden koparacağı 10 liranın peşinde. bu yüzden yurtiçinde bi ton uğraşacağına her alışverişinde ulan gene nolacak diyip rezalat başlıkları açacağına amazonla kafan rahat alışveriş yapabilirsin.

4) bu hepsiburada, n11, vestel gibi dünya firmalarıyla rekabet anlayışları, gümrük vergilerinin kontrolüyle sınırlı olan dar zihniyetli firmalara para kazandırmıyorsun. bu biraz duygusal bir madde ama benim için böyle.

bugün 4 ürün daha aldım, 2'sini aynı gün kargoladılar.
    seni seviyorum amazon.
  • zamanında buradan bir adet microsoft xbox 360 kablosuz oyun kolu almıştım. ürün 10 günde geldi ama üründe bir sorun vardı. cizikti. amazona bu durumu bildirdim ve benden herhangi bir fotoğraf istemediler. çok üzgün olduklarını söyleyip aynı ürünün yenisini bedava yolladılar. bendeki ürünü de istemediler. gel de türkiye'deki magazalarla amazonu kıyaslama.

utanacaginizi bilsem yüzünüze tukururdum ama ondan da anlamazsınız ki siz...
  • donanımhaber ölücüleri yüzünden yavaş yavaş tüm ürünlerini türkiye'ye gönderime kapatan site.

adamlar dxracer oyuncu koltuğu satın alıyorlar, play-station satın alıyorlar, ürün geldikten sonra türlü çakallıklarla -amazon'un müşteri hassasiyetini istismar edip- paralarını, en azından bir kısmını iade alıyorlar, ve bunu ticarete dönüştürüyorlar. sürekli sipariş verip para iadesi alıyorlar.

allah cezanızı versin. sizin gibi gerizekalılar cebinde 1 milyon dolar olsa da ölene kadar aç gezecek, karakterinize işlemiş artık.

bu ölücülük falan değil; bildiğin şerefsizlik.

edit: nasıl yaptıklarını anlattığım kısmı sildim.
  • devletimiz yeni düzenlemeyi öyle bir ayarlamış ki, ya 40 euro'nun altında kalarak amazon'a kargo parası ödeyeceksiniz ya da üstüne çıkarak devletimize gümrük vergisi ödeyeceksiniz.
    hep bizi düşünen bir devletimiz var ne güzel, ödeyecek miyiz, ödemeyecek miyiz diye düşünme derdi yok:)
  • yaptıklar 49€ üstü kargo bedava ve 10€ mastercard indirimi ve ülkemize ürün gönderirken yüzde 19'luk vergi indirimi ile avrupalı bizlere yardım paketi gönderdi resmen. ülkemizde 800-900 liraya satılan columbia montlara siteden yarı fiyatına ulaşmak mümkün.

çok büyük bir süpriz olmazsa yeni gümrük yasası yakındır ve yasaklanacaktır.
  • ben buradan yılbaşı hediyesi olarak bir kadın aksesuarı aldım. çok da anladığım bir ürün değildi aklıma bir şey takıldı sorayım dedim.

iletişimden telefon seçeneği var, aranmak istediğiniz numarayı giriyorsunuz hemen ara ve 5 dakika sonra ara var, içimden de diyorum hemen nasıl oluyo la acaba ? diye, neyse bastım hemene tak telefon çaldı. yani tıkladım cepten çıkaramadan telefon çalmaya başladı.

ben müşteri hizmetleri olarak 10/10 veriyorum.
  • müşteri memnuniyeti ilkesine tek kelimeyle hayran kaldığım site. bu siteden bir adet band hero super bundle sipariş etmiştim, kendisi gitar, davul ve mikrofondan oluşuyor. set bana 2 gün içinde ulaştı, ardından seti açtığımda gitarda tırnak izleri gördüm ve gitarda hiçbir problem olmamasına rağmen siteye gitarın kullanılmış olduğuna dair bir mail attım. maili attıktan 2 saat sonra gelen cevaptaysa benden hiçbir fotoğraf vs. istemeden tüm seti tekrar göndereceklerini yazmışlar üstelik kargo ücretlerinin yüksekliği nedeniyle ürünü geri göndermeme gerek olmadığını, kullanılabilir durumdaysa kullanmamı, yoksa parça amaçlı kullanmamı vs öğütlemişler. düşününce insan bu olay türkiye'de yaşansa nasıl bir tepki alacağını merak ediyor.
  • adamlar türkiye ile iş yapmak neymiş görmüş oldular. sen o kadar yatırım yap, siteyi türkçe yap, tak adamlar ek vergi getirsinler. sonra bırak yabanci yatırımcının türkiyeye gelmesini adamlar sizinle iş bile yapmaz.
  • gümrük sınırı düştü ama çok şey değiştirmedi. çoğu koşulda hala avantajlıdır.

önceden satın aldığınız ürün 75€ altında ise kdv düşerdi (almanya için sanırım %16) sayılar kesin değil ama örnek olsun;

-70€ ise vergi düşer, 65€ olurdu, ücretsiz kargo ile direkt evinize gelirdi.

-100€ ise vergi düşer, 85€ olurdu, türkiye'ye girişte gümrük vergisi gelirdi 100€ olurdu. ups'e imzalı yetki belgesi yollanırdı, ücretsiz kargo ile evinize gelirdi.

şimdi;

75€ üstü için değişen hiç birşey yok.

30€ üstü ise almanya vergisi düşüyor ama türkiye gümrük vergisi ekleniyor. ekranda gördüğünüz ilk fiyat hemen hemen aynı kalıyor.

tek kötü yanı gümrük işlemleri için sürecin 1-2 gün uzaması. yoksa malınız gümrükte yasaklı bir ürün veya 1500€ üstü bir değere sahip değilse her türlü geçer. takılma falan yok. takılma dediğin olay, gümrükten dönmesidir. sen paranı zaten amazon'a ödüyorsun, o mal da gümrükten geçiyor. hatta duruma göre paran 1-2 ay içerisinde geri yatabiliyor. benim bütün gümrük sınırı üstündeki alışverişlerimdeki gümrük vergisi geri yattı kartıma. ama neye göre kime göre bilmiyorum.

sadece 50€ ile 75€ arasındaki vergisiz, ücretsiz kargolu sweet spot yok oldu.
hesabın var mı? giriş yap