şükela:  tümü | bugün
  • kendi capimizda yaptigimiz ama detaylari ve her gun degisen kural kaideleri sebebiyle saticilarina dunyayi zindan eden bir sistem. colugumuzu cocugumuzu yedi doymadi be ya deyisinin vucut bulmus hali.

economies of scale mevzusundan dolayi ne musteri iliskilerinde ne de teslimat hususunda adamlarla yarisamiyorsun ne yazik ki. en kotusu de fba urunlerini kendi sitesinde istedigi gibi one cikarabilyor.

buradan cok is fikri cikar gencler. amazon'a tas koysaniz satar.

edit: gaza gelmem.
  • uzun zamandır bu konu araştırma listemde yer alıyor. ne kadarlık sermayeyle ne kadar ortalama kazanç sağlayabiliriz? riskleri nelerdir gibi merak ettiğim şeyler var. kendi tecrübelerini paylaşmak isteyenler yeşilden (veya sözlük dışı için cnt.belikewater gmail) ulaşabilir. böylece öğrenceklerimle tüm insanların faydasına bir rehber oluşturabilirim.

ayrıca amazon fba ile alakalı reklamını gördüğüm bir site oldu. nedir ne değildir diye onu da araştırmaya başladım. benim gibi araştıracakların faydalanması için hemen paylaşayım.

(bkz: ekgeliriyigelir.com/@be like water)
    ...
    sitelerine girdiğimde (marka danışmanlığı yaptığım için) ilk dikkatimi çeken şey net rakamların olmamasıydı. bu potansiyel müşteriler için çok büyük bir kayıptır. örneğin ne kadarlık bir sermayeyle işe başlanabileceği gibi net rakamları sitelerine eklerlerse daha fazla insan kendilerini seçebilir.

kendilerine nacizane danışmanlık tavsiyesi de hediye ettikten sonra gelelim konumuza. bu sitedeki hizmet anladığım kadarıyla amazon'da satış yapma (diğer amazon ülkesinde olan ürünü olmayanına satma diye kabaca anladığımı özetleyeyim) üzerine kurulu.

objektif şekilde araştırmaya çalışıyorum. bu siteden kurs alıp bu işe başlayan ve kazanan var mı? tecrübelerini paylaşmak isteyen herkes yeşil ve/veya cnt.belikewater gmail adresimden ulaşabilir. böylece öğreneceklerimi merak eden herkesin faydalanması için gönüllü olarak paylaşırım. yalnız ben henüz başaran ve tavsiye edene rastlamadım. yine de objektif şekilde araştırmaya devam ediyorum.

dip not: freelance marka danışmanlığı yaptığım için, kendi sözleşme metnini inceleyecek nitelikte uluslararası hukuk ve ticaret hukuğu konusunda yetkin avukat arkadaşım var. bu siteyi ve sözleşme metnini incelemesini rica ettim. bakalım sitelerinde belirttiği gibi 'sözleşme metnimizde para iadesi yasal olarak yazıyor, satış yapamazsanız yasal olarak iade güvencesi veriyoruz...' açıklaması ne derece doğru, öğreneceğiz.
  • bu işe giren 100 kişiden 1inin kazandığı, asıl kazananın ise her zaman amazon olduğu sistem.
  • amazon fba için tek sayfa 9 entry olmasını şaşkınlıkla karşıladım. bu kadar az kişi mi var arkadaşlar bu işe giren sözlük yazarı girenler yeşillendirebilir mi
  • türkiye'de e-ticaret pek para getirmiyor. faturasız ürün satan malum tipte insanlar yüzünden para kazanmak zor. çok kârlı bir ürün bulsanız bir kaç güne karşınıza bir çıkar. alıcılar içinde çok fazla e-ticaret kanunlarını kötüye kullanan var. bir de malum fakir bir ülkeyiz, ülkenin yarısı asgari ücret alıyor. temel ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra geriye pek alacak parası kalmıyor.
    bir süre yurtdışı e-ticarete ara vermiştim. ben fba yapmıyordum, ürünü kendim ptt'den gönderiyordum. şimdi bakıyorum ptt yurtdışı kargo fiyatları artmış (dolar bazında), zaten ne zaman ülke yararına bir şey olsa o aleyhimize değişiyor. fba yapmak kargo ücretinde kâr ettirir.
    amazon yurtdışına açılmak için bir kaç yoldan biri. diğerleri ebay (paypal sorunu var) aliexpress( çinlilerle mücadele) etsy(sadece belirli bir alan). aslında ben ebay'i daha çok seviyorum ama malum paypal yüzünden aktif değilim. bu sene sonuna kadar kendi ödeme sistemi gelecek, o zaman tekrar dönerim.
    amazon fba kısaca satacağınız ürünleri amazon'un dev depolarına göndermeniz ve kargolamayı amazon'a bırakmanız anlamına geliyor. amazon'da fba olan bir ürüne kargo geç geldi gibi yorumların üstü çiziliyor. bu satıcıyla alakalı bir durum değil diye, yine bir kaç üründe gördüm yanlış benden gönderilmiş sorumluluk yine amazon'da. tabi amazon deposuna gönderdiğiniz ürün için depolama ve kargolama parasını ödüyorsunuz. amazon'un çok fazla komisyon ve hizmet bedelleri aldığını bir kenara yazın. amazonun bunu hesaplayacağınız bir sayfası var veya chrome eklentileri var.
    amazon hesabı açarken verdiğiniz bilgilerin doğru olmasına dikkat edin. pdf düzenleyiciden düzenlediğiniz veya photoshop ile düzenlediğiniz evraklar anlaşılıyor. adınıza kredi kartı, fatura olması gerekiyor. sürekli istenen belgeler güncelleniyor.
    eğitim satanlar apayrı bir sektör oluşturmuş durumda. meşhur dropshipping eğitimi satan kişiyi herkes tanır. eğitim almak iyi veya kötü diyemem ama 1300 dolara eğitim satıldığını yazıyorlar, sanırım 20 liraya da varmış.
    facebook gruplarında babasının kredi kartıyla hesap açmaya çalışan çocukları görüyorum, sürekli eğitim satmaya çalışanları, danışmanlık satmaya çalışanları. türkiye'deki gruplarda bir şey öğrenmenin pek imkanı yok ki zaten gruplar eğitim satanların elinde. maaşlı bir işte çalışıyor ve kariyer planınızı değiştirmek istiyorsanız deneyebilirsiniz. ticaret kanunlarına uymazsanız youtube'de vergi geldi ağlayanlar gibi olursunuz.
    bu yazdıklarımın dışında özelden soru sormayın, pek yardımcı olamam. ben hayatımda bir hesap açmış ve yılladır 3-5 çeşit ürün satan biriyim. dropshipping, online arbitrage gibi şeyleri bilmiyorum. ne satarım, nereden alırım bunların cevabı da ben de yok. buraya yazmamın sebebi okumuş, zihni açık insanların böyle şeyleri bilmesi için. yine dediğim gibi babamın kredi kartını aldım hesap açacağım diye dolaşanlarla bu iş olmaz.
  • son zamanlarda youtube o kadar çok önüme çıkardı ki durduk yere merak salmaya başladım. hatta udemy'den falan birkaç kursla bilgimi geliştirdim. aslında uygulamak yerine sadece merak ve bilgi sahibi olmak için bu kadar çabaya girdim. öğrendikçe heyecan verici ama çok fazla uğraş ve bilgi gerektirdiğini de anlamaya başladım.
    sonra "ekşi sözlükte mutlaka bunu yapan, bununla ilgili ilginç, gözden kaçan bilgiler veren birileri vardır" düşüncesiyle buraya geldim ama hüsrana uğradım.
    dropshipping başlığında 4 sayfa yazı varken burada 1 sayfa bile dolmamış durumda. sanırım dropshipping daha risksiz ve kolay yoldan para kazanma olarak görülüyor. biz hemen para kazanalım, çok fazla zahmete girmeyelim düşüncesindeyiz herhalde? başkasının ürününü daha pahalıya satıp para kazanmaya çalışmak bence daha riskli ve kısa vadeli bir kazanç gibi ama bilemiyorum. hiç denemediğim için sadece anladığım kadarıyla böyle bir ön bilgiye sahibim diyebilirim.

fba yapmak için uzun soluklu araştırma yapmak, kendi markanı oluşturmak, üretici bulup onunla anlaşmak, amazon'un tüm isteklerini yerine getirebilmek, üründe sürekliliği ve kaliteyi tutturmak vs gibi bir sürü uğraş gerektiren yön var ve kolay yoldan para kazanılamayacak ama uzun ve dürüst bir şekilde ticaret yapılabilecek bir alan gibi duruyor. eğer iyi bir ürün bulup doğru konumlanırsanız zamanla geliştirip daha farklı platformlarda da satış yapabilirsiniz gibi görünüyor. eğer internetten para kazanma kafasına girersem mutlaka bunu denemek isterim. şu an bilgilerim oldukça yüzeysel ve teorik olduğu için eyleme geçip gözden kaçan sorunlarla yüzleşerek o sorunları nasıl aştığını belirten insanların entry'lerini okumak isterdim ama aradığımı bulamadım.

tanım: çaba gerektiren, doğru planlamayla uzun ve sürekli gelir elde edilebilecek bir ticaret türü. her ticarette risk vardır.
  • millet kripto parayla vs uğraşırken bu kadar ihmal edilmesi beni üzen satış yöntemidir. amazon singapur ve amazon bae için iyi ve uygun bir lojistik firması tavsiye edecek arkadaşlar yeşillendirirse sevinirim.

edit: buldum teşekkür ederim. sözlükte pek anlayan yok. ben biraz anlıyorum bu işlerden lojistik firması arayan varsa iletişime geçsin.
  • yer, gök amazon fba kursu tıpkı diğer kurslar gibi sömürü üzerine olduğu uzaktan belli olan bir yapıda eğitimler. gerçekten bu tarz işleri yapanları merak ediyorum büyük ihtimalle vakitleri yoktur...

başarıya ulaşacak elinde olmayan ürün satışı kolay olabilir mi ya?
  • türkiye amazon depolarına fba ile satış yapmak için ürün gönderdik. çeşitli uyarılar var tabi ;
    mesela diyor ki :
    "kargo hacminin yüksek olması nedeniyle, teslim alma süreleri normalden daha uzun olabilir. lütfen dikkat: kargo teslim alma işlemini manuel olarak hızlandıramıyoruz. satış ortağı destek ekibi bu konuda daha fazla bilgi verememektedir."

fakat gel gör ki bir sistemleri var gebze deposunda rafa koyamadıkları ürünleri amerikaya kanadaya göndersek çoktan satmıştık.

nasıl bir sistem 2 ay geçmesine rağmen envantere ürün ekleyemez aklım almıyor.

https://eksiup.com/p/te4904566kzn

takip no su irsaliyesi faturası listelemesi kutu etiketleri ürün etiketleri, gtin barkodları a'dan z'ye ürünlerin her şeyi tamam. sadece amazon türkiyenin keyfi gelecek de envantere ekleyecek.
    edit: tam 2 ay 5 gün sonra ürünler envantere eklendi. teşekkürler amazon.