şükela:  tümü | bugün
  • amazon'un son numarası, kasasız süpermarket. telefonunuzdaki amazon hesabınızı tanımlayan kodu turnikede taradıktan sonra içeri giriyorsunuz. raflardan istediğiniz ürünü alıp, kasada kuyruk beklemeden, ödeme yapmadan marketten çıkıyorsunuz. ödeme amazon hesabınıza bağlı karttan kesiliyor.

seçtiğiniz ürünü raftan aldığınızda sepetinize ekleniyor, rafa geri koyduğunuzda sepetinizden geri çıkıyor.

şu anda seattle, washington'da test amaçlı kurdukları süpermarket çalışır halde. diğer noktalara da 2017'nin ilk aylarında yayılmayı hedefliyorlar.

haber kaynağı, tanıtım videosu
  • verimlilik namına hakikaten çok ileri düzey bir proje olmuş.

bir dışavurum:
    tanıtım videosunu imrenerek seyrettim.dünya her gün ileriye doğru koşarak gelişirken, ülkemizi çamura saplanmış bir araba olarak görüyorum.patinaj çekiyor ama asla kurtulamıyor ve gititkçe çamurun içine doğru çekiliyoruz.biz türkiye olarak her gün aynı şeyleri konuşuyoruz,yıllardır aynı tas aynı hamam,olduğumuz yerde saymaktayız ve bu benim canımı artık çok acıtıyor. hayat çok hızlı akıyor ve refah seviyemizin artması gereken yerde bizim olduğumuz yer ve hal belli.gerçekten çok acı.
  • karttan çekim yapılamassa ne olacak dediğim hizmettir.

(bkz: düz adam)
  • sistem harika, mağazadaki çalışan maliyetinden kurtuluyorsunuz, müşteriler de sıra beklemiyor.

peki ya,
    1) kartımda yeterli bakiye yoksa?

2) ürünü yanımdaki kişi almışken ürün benim sepetime eklenirse? almadığım bir ürünü almadığımı kanıtlayabileceğim kimse de yok etrafta.

3) amazon go uygulaması olmayan bir arkadaşımla alışverişe çıkmak istiyorsam?

sorularının cevaplarını merak ediyorum.

edit: önceden provizyon alınır denmiş ama ne kadarlık alışveriş yapacağımı sistem bilemeyeceği için geçerli bir yöntem olmuyor bu.
  • tanıtım videosunu izlerken bile lanet olsun gerekirse yerleri süpürürüm ama şu teknolojiyi üreten yerde bu insanlarla yaşarım dedirtmiştir.

yanlız şu markete türkler girse çıktıktan sonra müşteri hizmetlerini arar satın aldığı yiyecek içeceklerin bayat çıktığını söyleyip tüm tutarı iade olarak almazlarsa ben de adam değilim.
  • (bkz: go go go)
  • ne kadar tutarda alışveriş yapacağımı nereden bilecekler? neye göre provizyon alacaklar? sadece girişte barkod okutuluyor o da müşteri bilgisinin sisteme geçmesi için sanırım. çıkışta ekstra bir işlem yok, alışveriş tutarına göre karttaki limiti check etse, limit aşılıyorsa uyarsa öyle birşey de mümkün değil.

amazon'un yeni alışveriş sistemi.
  • iyi bir black mirror senaryosu olabilecek uygulama. firmalara,sürekli aldığın ürünlerinden dolayı iyi bir denek potansiyeli sunması ve bazı gizli değişikliklerinin sonucunu izleyebilme olanağı sunabilir.

(bkz: black mirror) senaryo ekibine cv yolladım cevap bekliyorum.
  • inovasyon süper ama, dünyanın hali ne olacak düşünen yok galiba. hemen hemen akla gelebilecek bütğn sektörler vargücüyle robotize, otomatize olmmaya çalışıyor. aynı anda da dünya nüfusu artıyor. işsizlik sorunu katlanarak artıyor. bu iş böyle giderse işsizlik sadece geri kalmış yada gelişmekte olan ülkelerin değil, gelişmiş ülkelerin de çok büyük problemi olacak.

bütün büyük şirketler bir kere robotlara yatırım yapacaklar. personel masraflarını alabildiğine kısıp daha da zengin olacaklar. orta direk yokolup giderken, %1 daha zengin olacak.
  • burada merak edilen bir çok soruyu adamlar zaten düşünüp bir çözüm üretmiştir. gerçekten şöyle bir senaryoya inanabiliyor musunuz?

markete giriyorum. 50 liralık alışveriş yapıyorum ve kartımda 20 lira limit olduğu için 30 lirayı ödemeden çıkıp gidiyorum.

bu sırada amazon tarafında;

- hey, mayki. sanırım çok büyük bir şeyi unuttuk. şu herife az önce 30 liralık bedava ürün sunduk ve korkarım ki bu daha başlangıç.
    + jesus christ, f*ck f*ck f*ck... `:evet her şeyi türkçe konuşup küfürleri ingilizce ediyorlar`

işin asıl bombası, verileri işleme kısmında. 1 yıla kalmaz, siz daha susamadan amazon telefonunuza bir bildirim gönderip, ayağınıza kadar su teslimi yapabileceğini söyleyen bir bildirim gönderecektir.

ayrıca müşteri hizmetleri dorukta olan bir firma olarak doğum günü olan müşterilere donut hediye edeceklerini düşünüyorum.